אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הותר לפרסום: השר לשעבר מיסז'ניקוב חשוד בקבלת שוחד צילום: אביגיל עוזי

הותר לפרסום: השר לשעבר מיסז'ניקוב חשוד בקבלת שוחד

מיסז'ניקוב נחקר ביום שלישי במשרדי להב 433 לאחר שהחקירה בעניינו, שהתנהלה בשנה האחרונה כסמויה, הפכה גלויה ועם סיומה הוא שוחרר ללא תנאים מגבילים

18.09.2014, 07:09 | זוהר שחר לוי

סטס מיסז'ניקוב הוא השר לשעבר שנחקר בהשבוע חשד לעבירות שוחד ובהטיית מכרזים בעת כהונתו כשר התיירות בשנים 2009-2013, כך הותר היום (ה') לפרסום לאחר שחלפו 48 שעות מחקירתו. ביחד עם מיסז'ניקוב נחקרו סמנכ"ל ערוץ האופנה הישראלי עוזי גרטי ומפיקת האירועים המקורבת לשר יולי רוט. 

קראו עוד בכלכליסט

מיסז'ניקוב נחקר ביום שלישי במשרדי להב 433 במשך למעלה מ-10 שעות לאחר שהחקירה בעניינו, שהתנהלה בשנה האחרונה כסמויה, הפכה גלויה ועם סיומה הוא שוחרר ללא תנאים מגבילים אך נאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים בפרשה. ביום חקירתו נערכו גם חיפושים משטרתיים בזירות שונות, כמו גם בביתו של השר לשעבר ובביתם של יתר החשודים, ונתפסו מחשבים ומסמכים הרלוונטיים לפרשה. במקביל, עוכב השר, ביחד עם מעורבים נוספים, לחקירה במשרדי יאח"ה.

השר לשעבר סטס מיסז השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב | צילום: אלכס קולומויסקי השר לשעבר סטס מיסז

החקירה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבלהב 433 מתבססת על דו"ח מבקר המדינה לשנת 2013 והוא עצמו מתבסס על תחקיר תוכנית המקור שפורסם במהלך שנת 2010. במשטרה חושדים כי בזמן שמיסז'ניקוב כיהן כשר, בין השנים 2009-2013, הוא הטה מכרזים לטובת מקורביו, ובהם מפיקת האירועים רוט, וכן היה מעורב בעבירות שוחד.

בממצאי דו"ח מבקר המדינה לשנת 2013, ממנו נולדה החקירה המשטרתית, מתייחס המבקר, השופט לשעבר יוסף שפירא, לאופן שבו התנהל השר לשעבר במכרזים שונים שהיו בתחום אחריותו הנאמדים במיליוני שקלים, תוך הטייתם על פי החשד למקורביו. מדובר בעיקר במכרזים לאירועים שונים שהתקיימו תחת אחריותו כשר כשלפי החשד המכרזים נטו באופן מובהק לחברתו.

המבקר בחן את תהליכי קבלת ההחלטות בדבר מימון האירועים וכן הפיקוח והבקרה על השימוש בכספי המשרד, כשבין השנים 2008-2011 הוציא המשרד בפועל כ-7.7 מיליון שקל על השתתפות במימון אירועים.

לפי המבקר, משרד התיירות שבראשו עמד השר מימן באופן לא תקין פסטיבל קולנוע של סטודנטים באילת שהופק על ידי רוט, פסטיבל שעלותו נאמדה בכמיליון שקלים. "לנוכח כלל הנסיבות הקשורות להשתתפות המשרד במימון פסטיבל הסטודנטים", נכתב בדו"ח, "עולים ספקות בכל הקשור להתנהלותו התקינה של השר". עוד צוין בדו"ח כי הליכי אישור השתתפות המשרד הממשלתי למימון הפסטיבל חרגו מהדרך התקינה והיו רצופים בכשלים. כך, גם הסכום שהועבר לטובת מימון הפסטיבל – כמיליון שקל – היה מנוגד לנוהל האירועים שלפיו תקרת ההשקעה המקסימלית עומדת על 350 אלף שקל בלבד.

"בביקורת", כך נכתב בדו"ח, "הועלו ליקויים קשים בהתנהלות המשרד בדבר העברת מימון לגורמים חוץ ממשלתיים – מארגני אירועים.. המשרד חרג מתקנות חובת המכרזים ופעל בניגוד להנחיות היועמ"ש לממשלה ולהוראות החשב הכללי. כמו כן, עולים ספקות בכל הקשורת להתנהלותו התקינה של השר".

עוד הוסיף הדו"ח כי "על המשרד לפעול בהתאם להנחיות היועמ"ש ולהימנע מהעברת כספים לגורם שהוא אינו רשאי להתקשר עמו, ועל כן אינו יכול לפקח על פעילותו ואינו יכול לבקר אותו. משרד מבקר המדינה רואה בחומרה את העובדה שהמשרד השתמש בגוף שהוא רשאי להתקשר עמו כדילהעביר את המימון לגוף, שעמו המשרד אינו רשאי להתקשר".

בתום חקירתו מסר בא כוחו, עו״ד יובל ששון ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל, כי מיסז'ניקוב "משתף וימשיך לשתף פעולה באופן מלא עם החוקרים ככל שיידרש בכדי להגיע למיצוי החקירה במהירות האפשרית.

יש לו אמון מלא במשטרה והוא משוכנע לכשזאת תיוודע לכל העובדות, היא תגיע למסקנה כי אין כל בסיס לחשדות נגדו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות