אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלינגר קבעה: על גופי פנסיה לבחור את הברוקר עם העמלות הזולות ביותר צילום: אבי אוחיון, לע"מ

סלינגר קבעה: על גופי פנסיה לבחור את הברוקר עם העמלות הזולות ביותר

המפקחת על הביטוח מצמצמת את ניגודי העניינים בין פעילות של מנהלי כספי פנסיה לברוקרים קשורים – שימוש בשירותי ברוקר קשור יהיה רק בדמי הניהול; סלינגר: "התיקון צפוי להוזיל את תעריפי העמלות שמושתות על העמיתים ולהגביר את התחרות בתחום, לטובת החוסכים לטווח ארוך"

27.10.2014, 13:20 | רחלי בינדמן

המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, פרסמה טיוטת הוראות שמטרתה להגביל את ניגודי העניינים הקיימים בתוך בתי השקעות וחברות ביטוח המחזיקים בפעילות ניהול חיסכון ארוך טווח לצד פעילות ברוקראז'.

קראו עוד בכלכליסט

בטיוטה שפורסמה היום (ב') מבקשת סלינגר לחייב את גופי הפנסיה לקיים הליך תחרותי על עמלות שהם ישלמו בעת רכישה ומכירה של ניירות ערך. המפקחת מבקשת לקבוע כי הגופים ידרשו לקבל הצעות מחיר מ-8 מציעים לפחות (במקום 4 כיום).

לראשונה הטיוטה גם קובעת כי במקרה של בית השקעות שמנהל כספי עמיתים ובמקביל מפעיל חברה לרכישה ומכירה של ני"ע, העמלה שתשולם לחברה שסוחרת בני"ע, תהיה הנמוכה ביותר עבור אותו סוג של ני"ע. כלומר, אם נבחר ברוקר הבית הוא חייב לגבות את העמלה הנמוכה ביותר שהתקבלה בהליך התחרותי. המטרה היא למנוע מצב שבו מנהל הגוף הפנסיוני יעדיף את חברת הבית אף על פי שתנאיה אינם הטובים ביותר.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

עד היום היה פרמטר האיכות מכריע בכל הנוגע לרכישת שירותי ברוקראז' ולאו פרמטר המחיר. כעת משווה סלינגר את הכללים לאלו החלים כבר בקרנות הנאמנות המחויבות אף הן לצאת במכרז של עמלות קניה ומכירה לברוקר שיציע את העמלות הנמוכות ביותר.

עמלות העסקאות לרכישה ומכירה של ני"ע משולמות, בנוסף לעמלות, מתוך כספי החיסכון של העמיתים בגופים מוסדיים. לכן החשיבות הרבה בשמירה על עקרונות של מינהל תקין בשלב בחירת החברות הסוחרות בני"ע, ובפיקוח על תשלומי העמלות בפועל. במיוחד נכון הדבר לגבי הקשרים בין בית השקעות לחברה השייכת לאותו בית השקעות.

סלינגר: "התיקון צפוי להוזיל את תעריפי העמלות שמושתות על העמיתים ולהגביר את התחרות בתחום, לטובת החוסכים לטווח ארוך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
טעות חמורה שתפגע בתחרות
הבנקים מסוגלים להציע לתקופה של שנתיים שלוש עמלות מאוד נמוכות שהברוקרים הפרטיים לא יכולים לעמוד בהם, ברגע שגופי הפנסיה יעבירו את פעילות הברוקראג' לבנקים יסגרו רוב הברוקרים הפרטיים ואז הבנקים יעלו את העמלות למוסדיים בחזרה , ציבור המשקיעים הפרטי יאלץ להשקיע רק דרך הבנקים שגובים ממנו עמלות מנופחות. יש פתרון חלופי פשוט יותר והוא לקבוע שכל תשלומי העמלות בגין פעולות על ניירות ערך יבוצע מתוך דמי הניהול שגובה הקופה. זה יצמצם פעולות קניה ומכירה מיותרות, אך יאפשר לבתי ההשקעות להמשיך ולבצע את הפעולות באמצעות ברוקר הבית, או להתאחד מספר בתי השקעות ולעבוד עם ברוקר משותף באישור הממונה על ההגבלים
אחד העם  |  27.10.14
3.
גב' סלינגר הכי פשוט ,להקים קרן/קופה שתשקיע במדדים בלבד ,קרן בסיסית עם דמי ניהול
מינמליים ביותר וזאת תהיה קרן ממלכתית ארצית ,ואם בתי השקעות וחסרות ביטוח כאלה טובים ויודעים להשיג תשואות גבוהות שיוכיחו זאת אנו נראה את התוצאות ואז יהיה לשיקולנו אם לשלם דמי ניהול גבוהים יותר בתמורה לשואה גבוהה יותר , אם לא נסתפק בקרן הבסיסית בדמי ניהול מזעריים שכמעט בטוח גם תהיה הטובה יותר תפשטתו את ענין הפנסיה על תסבכו ותעשקו אותנו , גם ביציאה לפנסיה הסכום שנצבר כל אחד יחליט איך הוא מושך ,ובאיזה גובה תהיה הקצבה ולכמה זמן/תשלומים תספיק , ניתן לקבוע מספר תשלומים מינמליים והכי חשוב כל הכסף או מה שישאר לאחר מות הפנסיונר יועבר כירושה למשפחתו או המוטבים ... די לסבך ולעשוק אותנו
ששון  |  27.10.14