אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק: משכנתא עד לגובה 90% ממחיר הדירה צילום: עומר מסינגר

הצעת חוק: משכנתא עד לגובה 90% ממחיר הדירה

לפי ההצעה שהגישה ח"כ לוי-אבקסיס, רוכשי דירה ראשונה יוכלו להציג הון עצמי של כ-10% מערך הדירה, בניגוד לדרישה הנוכחית שעומדת על 25%-30%

01.11.2014, 19:55 | רוני זינגר

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר (א') בהצעת חוק שתאפשר לקיחת משכנתא עד לגובה של 90% ממחיר דירה. את הצעת החוק מגישה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס ביחד עם חברים נוספים מסיעתה "ישראל ביתנו".

קראו עוד בכלכליסט

בתום המושב הקודם של הכנסת הגישה ח"כ לוי-אבקסיס את הצעת החוק, כהצעה פרטית, הקובעת כי רכישת דירה ראשונה על ידי בני זוג תתאפר באמצעות לקיחת משכנתא עד לגובה של 90% ממחיר הדירה. המשמעות היא שזוגות שיבקשו לרכוש דירה, חדשה או מיד שניה, יוכלו להציג הון עצמי של כ -10% מערך הדירה במועד קבלת המשכנתא וזאת בניגוד לדרישה להון עצמי בגובה של 25%-30% מעלות הדירה, כפי שנהוג כיום.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי אחד הגורמים לירידה בהיקף נטילת המשכנתאות מקרב הזכאים, היא חוסר יכולתם של אנשים שרוצים לרכוש דירה, לגייס את ההון ההתחלתי לשם כך. מטרת החוק, כך נכתב היא "לאפשר לזוגות להגשים את חלום רכישת הדירה. הצעת חוק זו מאפשרת ל'חסרי דירה' לרכוש אותה אף אם אין ברשותם'הון עצמי התחלתי למימון מלוא סכום הרכישה״.

לדברי ח"כ לוי-אבקסיס, "המצב כיום מדיר מלכתחילה אוכלוסיות גדולות מהאפשרות לרכוש דירה ראשונה, מאחר שהדרישה להון עצמי בגובה כמעט שליש מעלות הדירה היא דרישה שמרבית המעוניינים אינם יכולים לעמוד בו. בכל שנה אנו רואים כיצד המשכנתאות חוזרות לקופת האוצר ונשאר עודף תקציבי כי זוגות מגלים שהם אפילו לא מסוגלים לגייס את ההון העצמי כדי להתחיל את המהלך - הגיע העת לשנות את המציאות הזו".

ח"כ לוי-אבקסיס הוסיפה כי "במסגרת התיקון לחוק נדרש ששני בני הזוג יעבדו ובנוסף נדרש להראות יכולות הכנסה מסוימות, ועדיין, השינוי שאנחנו מבקשים לבצע עשוי להקל משמעותית על זוגות צעירים ברחבי הארץ שבשבילם רכישת דירה עד היום הייתה רק בגדר חלום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

57 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

55.
חוק מעולה
אנחנו זוג צעיר עם ילד קטן עד עכשיו שילמנו שכירות של 3500 שח לחודש לא חבל על הכסף???? הצעת החוק הזאת תדחוף את הצעירים קדימה ותצעיד אותם לקראת בית במקום לזרוק כסף על שכירות מה שכן צריך לעשות הגבלות בחוק של גובה הסכום לדירה שבו נוכל לקבל 90% מימון כמו לדוגמא הגבלה של דירה עד 1.6 מיליון שח ולא מעבר ובנוסף לקבוע גם רף ריבית שלא יקרע לנו את הכיס הצעת חוק מעולה שתאפשר לזוגות צעירים שכן רוצים לחיות ולגדל את הילדים שלהם כאן בארץ ולא לברוח לחו"ל לקנות בית
שי , רמלה  |  17.11.14
54.
חברת הכנסת- כל הכבוד!!!! תקראו..
ראשית, כל הכבוד על הצעת החוק!!!!! כך או כך מי שלא יכול לקנות דירה לא יקנה דירה. גם אם זה 20% או 10% אבל בהצעת חוק שלה היא מאפשרת לפחות לאותם אנשים שיש להם 10% כן להגשים את החלום!!!! זה עדיף מאשר בכלל לא!! ולגבי כל הטוענים שבגלל זה המחיר יעלה או שזה יקשור אתכם לבנק ל30 שנה. אז כך: הדירות ימשיכו לעלות כך או כך אז זה לא משנה- טרם נימצא פתרון לבעיה זו. ואני מעדיפה להיקשר לבנק ובסוף זה יהיה לי ולילדים שלי מאשר לזרוק כל חודש 5000ש"ח לפח ללא כל תועלת!!
05.11.14
53.
מצטער שלקחתי משכנתה, כנסו ותבינו למה
התחייבתי למשכנתה ל-25 שנה, הייתי בטוח שלנצח אני אוכל לשלם את ההחזר החודשי עד שפוטרתי. המזל שלי שהריבית היום נמוכה, אם היא הייתה קצת יותר גבוהה היו מעקלים לי את הנכס. אנשים, תבינו שאתם משלמים עשרות שנים לבנק סכום שהוא כפול מעלותו המקורית של הנכס והוא לא שייך לכם עד ליום של התשלום האחרון. בדיעבד עדיף לגור בשכירות בסכום צנוע ובהתאם ליכולות, לחסוך 25-30 שנה ולקנות כמעט או בלי משכנתה בכלל.
האזרח הקטן  |  02.11.14
לכל התגובות