אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פישר פרע חוב של 20 מיליון שקל ללאומי על ערבות לגנדן צילום: ורדי כהנא

בלעדי לכלכליסט

פישר פרע חוב של 20 מיליון שקל ללאומי על ערבות לגנדן

אבי פישר, המחזיק ב־7.9% בחברת האחזקות החזיר את חלקו מערבות של 150 מיליון שקל שמחזיק בנק לאומי על גנדן. סכום זה מתווסף ל־20 מיליון שקל שפרעה שלי ברגמן, אחות בעל השליטה נוחי דנקנר

04.12.2014, 07:56 | גולן חזני

אבי פישר פרע לבנק לאומי חוב של 20 מיליון שקל עקב הערבות שהעניקו לחברת גנדן של נוחי דנקנר. ל"כלכליסט" נודע כי סכום זה, שיוחזר בחלקו בתשלומים באמצעות הלוואה מלאומי, מתווסף ל־20 מיליון שקלים שפרעה לפני כחצי שנה ערבה נוספת בגנדן, שלי ברגמן אחותו של דנקנר. כך שהבנק בניהולה של רקפת רוסק־עמינח הצליח לגבות עד כה 40 מיליון שקל מערבי גנדן מ־150 מיליון שקל שמחזיק לאומי.  

קראו עוד בכלכליסט

בעל השליטה בגנדן נוחי דנקנר מחזיק ב־50.7% ממניות חברת האחזקות. הבכירים בשותפיו לשליטה הם ברגמן (11.2%) ואדוארדו אלשטיין (10%), שהשקיע בשנה שעברה 100 מיליון שקל בגנדן. האחים מארק וג'קי שימל מחזיקים ב־9.2%‏, ופישר ב־7.9%‏. בעלי מניות אחרים הם רפי ביסקר יו"ר שופרסל ונכסים ובניין שנשאר באי.די.בי גם אחרי עזיבתו של דנקנר, ומחזיק ב־3.1%‏.

לפי ההערכות, מתוך סך הערבויות של 150 מיליון שקל שמחזיק לאומי, 90 מיליון הם של דנקנר. ושלושת השותפים המרכזיים התחלקו ביתר הערבות בצורה שווה של כ־20 מיליון שקל כל אחד. הבנק החל כבר לפני שנה בהליכים לגביית החוב מהערבים.

עם דנקנר מתנהל מו"מ בנפרד, וכפי שנחשף ב"כלכליסט" הוא מתנהל לא רק מול בנק לאומי אלא בין כל הבנקים הנושים שלו, על הסדר שבו הוא אמור לפרוע חובות עד סוף חייו. דנקנר אמור לפרוע במסגרת ההסדר 500 מיליון שקל להפועלים, דיסקונט, לאומי, מזרחי טפחות, קרדיט סוויס ואיגוד.

על פי ההסדר שעומד בפני חתימה בבנקים, דנקנר ישלם לבנקים במזומן 180 מיליון שקל בחמישה תשלומים שנתיים. מרכיב המזומן יכלול גם את התמורה ממכירת ביתו בהרצליה פיתוח, ששוויו מוערך ב־40–45 מיליון שקל ודנקנר מחויב על פי ההסדר למכור אותו בתוך שנה. לאחר חמש השנים הראשונות להסדר, דנקנר אמור להשלים את פירעון יתרת החוב — 320 מיליון שקל — בהעברה של 60% מכל סכום שישתכר לידי הבנקים, כשה־40% הנותרים ייוותרו בידיו למחייתו.

אבי פישר אבי פישר אבי פישר

האחים ג’קי ומארק שימל מחזיקים בנדל"ן בשווי של מיליארדי דולרים בארה"ב, אירופה והודו. אחרי שקיבלו מאי.די.בי עמלות עבורן תיווך בחלק מעסקות הנדל"ן שביצעה אי.די.בי בלאס וגאס בארה"ב. פישר איננו חלק מקבוצת אי.די.בי והוא משמש כיו"ר כלל תעשיות שבשליטת לן בלווטניק, אותו הוביל לעיסקת רכישת החברה מאידיבי לפני כשנתיים.

פישר, האחים שימל ובנק לאומי סירבו להגיב לידיעה.

סופה של תקופה: חנס יקבל מענק פרישה מדסק"ש בגובה 3 משכורות

ליאור חנס שעזב לאחרונה את תפקידו כיו"ר כור, הצליח סוף סוף לאשר את גובה בונוס הפרישה שלו. דירקטוריון דסק"ש אישר שלשום בתמיכת כל הדירקטורים להוציא בן־משה ואנשיו יוסי זינגר ועודד גולן, בונוס של 3 משכורות חודשיות לחנס עם הפרישה.

חנס שאושר לו רק לפני 10 חודשים בונוס עבור 2013, היה אמור לקבל בונוס של 5 משכורות חודשיות, כך לפי המלצת ועדת התגמול ובהובלת השותף של בן־משה לשליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין. אלשטיין סבר כי יש להעביר מסר לפיו אי.די.בי יודעת לתגמל את מנהליה גם בפרישתם. אך בן־משה התנגד, והלחץ שהפעיל הוביל לכך שתגמולו הופחת ל־3 חודשי שכר.

ליאור חנס, צילום: עמית שעל ליאור חנס | צילום: עמית שעל ליאור חנס, צילום: עמית שעל

תגיות