אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התחבורה דורש דיון בזק בסעיפים שכבר אושרו בחוק רישוי רכב צילום: אוראל כהן

משרד התחבורה דורש דיון בזק בסעיפים שכבר אושרו בחוק רישוי רכב

אנשי המשרד ינסו עד יום שני הבא "להציל" חלקים מהחוק שכבר אושרו בקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה

04.12.2014, 20:00 | תומר הדר

משרד התחבורה פועל לאישור מזורז עד יום שני הקרוב של סעיפי חוק רישוי רכב שבהם הספיקה ועדת הכלכלה לדון - כך נודע ל"כלכליסט". היום הגיש משרד התחבורה לוועדת הכלכלה בקשה לדיון דחוף שיתקיים בשבוע הבא - במסגרתו ינסו אנשי המשרד להעביר לקריאה שנייה ושלישית סעיפי "חוק רישוי רכב" שכבר עלו בוועדה לקריאה ראשונה.  

קראו עוד בכלכליסט

חוק רישוי רכב החל את דרכו עוד בימי המחאה החברתית של קיץ 2011 - אז הודיע שר התחבורה על הקמת ועדת זליכה להסדרת ענף הרכב. בין המלצות הוועדה הופיע סעיף הדורש ביטול בעלויות צולבות בין חברות ליסינג ויבואני רכב, הטלת מגבלה על גובה ההנחות שיבואן רכב יכול להעניק לחברות הליסינג ואיסור על בעלות על מספר מותגי רכב ליבואן אחד.

לאחר מסירת מסקנות הוועדה הוקמה וועדה מקצועית חדה, בשיתוף עם נציגי רשות המיסים, שקבעה כי חלק ממסקנות ועדת זליכה, כגון איסור הבעלות הצולמת והגבלת ההנחות יבוטלו. עם זאת, מסקנותיה של הוועדה החדשה התגבשו ל"חוק רישוי רכב", שהדיונים בו היו אמורים להסתיים השנה.

ישראל כץ. דיון דחוף לפני פיזור הכנסת, צילום: אוראל כהן ישראל כץ. דיון דחוף לפני פיזור הכנסת | צילום: אוראל כהן ישראל כץ. דיון דחוף לפני פיזור הכנסת, צילום: אוראל כהן

בשונה מהמלצות וועדת זליכה, רובם המכריע של סעיפי חוק רישוי רכב, שהועבר כמקשה אחת, אושרו בוועדת הכלכלה בקריאה ראשונה.

חלק מצומצם מן הסעיפים כבר מיושמים בפועל. כך לדוגמה, כיום חברות הליסינג יכולות למכור מכוניות חדשות לצרכנים מבלי שיירשמו כיד ראשונה ברישיון הרכב באמצעות שינוי של תקנה. עם זאת, רובם המכריע של סעיפי חוק רישוי רכב - עשרות סעיפים במספר - עדיין נמצאים בתהליכי חקיקה.

כך לדוגמה מסדיר חוק רישוי רכב את מעמדו של "יבואן רכב זעיר" - מדובר ביבואן המורשה לייבא ארצה עד 20 מכוניות חדשות בשנה - שגילן הוא עד 12 חודשים. היבואן הזעיר מורשה גם לייבא רכבים שנסעו פחות מ-150 קילומטרים.

בנוסף קובע חוק רישוי רכב שורה ארוכה של מגבלות על יבואני הרכב הוותיקים המיועדת להטיב עם גורמים המעוניינים לעסוק ביבוא מקביל ואישי. כך לדוגמה אישרה ועדת הכלכלה השבוע סעיף חשוב המטיל קנס כספי בגובה 30 אלף שקלים על יבואן רכב שמסרב להעניק שירות לרכב שלא יובא על ידו.

בנוסף, אישרה הוועדה סעיף הקובע כי כל מכירה של חלקי חילוף בטיחותיים יעניק להם אחריות בת שלושה חודשים (או 6,000 קילומטרים). עם זאת, בוועדת הכלכלה טרם דנו לדוגמה בסעיפים הנוגעים לעונשים שיוטלו על גורמים עבריניים שלא יפעלו לפי חוק רישוי רכב.

בקשתו של משרד התחבורה לדיון בחוק רישוי רכב עשויה להגיע לוועדה באיחור: על שולחן הוועדה מונחות בקשות רבות של גופים המעוניינים להעלות את פניותיהם לוועדה לפני פיזור הכנסת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות