אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העבודה מציעה: פטור ממע"מ על מזון, תרופות וחינוך צילום: עמית שעל

העבודה מציעה: פטור ממע"מ על מזון, תרופות וחינוך

בעוד ראש הממשלה מתכנן לתת פטור ממע"מ על מזון בפיקוח, במפלגת העבודה מציגים תוכנית להנחות במע"מ על מוצרי יסוד, חשמל ודלק שיעלו את ההכנסה הפנויה בעשירון התחתון ב־12%

07.12.2014, 08:10 | רוני זינגר

בזמן שבמשרד ראש הממשלה ממשיכים לעמול על תוכנית הפטור ממע״מ על מוצרי מזון שבפיקוח, כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"כלכליסט", במפלגת העבודה פרסמו בסוף השבוע כי היו הראשונים להציע תוכנית דומה שתכלול פטור או הנחה במע"מ על שורה של מוצרי יסוד. לטענת העבודה, השינוי שהם מציעים במע"מ יגדיל את ההוצאה הפנויה של משקי הבית בעשירון התחתון ב־12.5% בממוצע, בעשירון השני ב־8.5% ובמשק בית בו אין מפרנסים ב־6.7%.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הפרסום ב"כלכליסט", במשרד ראש הממשלה עובדים זה מספר שבועות על תוכנית לפטור ממע״מ מוצרי מזון הנמצאים תחת פיקוח. לפי בדיקת הצוות, התוכנית תעלה כ־2 מיליארד שקל בשנה. כזכור, נתניהו שהתנגד לתוכנית של שר האוצר יאיר לפיד למתן פטור ממע״מ ברכישת דירה, דרש ממנו לפני התפרקות הממשלה לספק פתרונות להורדת יוקר המחיה ובהם ״הורדת המע״מ על מוצרי מזון בסיסיים״.

לטענת העבודה הם היו הראשונים להצי תוכנית שתכלול פטור או הנחה במע"מ על שורה של מוצרי יסוד, צילום: שאטרסטוק לטענת העבודה הם היו הראשונים להצי תוכנית שתכלול פטור או הנחה במע"מ על שורה של מוצרי יסוד | צילום: שאטרסטוק לטענת העבודה הם היו הראשונים להצי תוכנית שתכלול פטור או הנחה במע"מ על שורה של מוצרי יסוד, צילום: שאטרסטוק

״איפה היה נתניהו בשש השנים האחרונות״, תקפו בסוף השבוע בעבודה. לטענת אותם גורמים, יו״ר העבודה יצחק הרצוג הציע את להפחית את המע״מ על מוצרי מזון מספר פעמים "אולם הממשלה האטומה דחתה זאת".

לפני שבועיים הגיש ד״ר רובי נתנזון מהמרכז למדיניות כלכלית, מחקר המציע לפטור ממע״מ מוצרי מזון למעט סוכר ומוצריו, משקאות קלים, משקאות אלכוהוליים וארוחות מחוץ לבית. בנוסף מוצע להעניק פטור ממע״מ על מים לצריכה ביתית, תרופות, עיתונים, ספרים ומכשירי כתיבה, תחבורה ציבורית וחינוך. כמו כן מוצע להטיל מע״מ בשיעור של 5% בלבד על חשמל, גז ודלק עד תקרה שתיקבע.

לטענת כותבי המחקר, פטור דומה מקובל במדינות רבות. המחקר לא מציין את עלות התוכנית, אך ההערכה כי מדובר בעשרות מיליארדי שקלים. פרק המזון, הכולל גם מוצרים שאינם בפיקוח, מציג אובדן הכנסה של כ־10 מיליארד שקלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
דן (5) לך תלמד קצת היסטוריה והרבה כלכלה:
א- לא רק קק"ל הקימה תנועת העבודה, אלא את המדינה כולה היא הקימה ב- הקמת הקק"ל היתה מהלך חשוב, נחוץ ונכון לזמנו, כאשר הוקם. מי שלא טיפל בסטיות שלה בשלושים או ארבעים שנים החאונות היא הליכוד, מפלגת השלטון היציבה בעשורים האחרונים. ג- הפטור ממזון חינוך ותרופות יגיע ישירות לצרכנים, כי להבדיל מהמצב העקום של פטור ממע"מ לדיור, כאן השוק יחסית חופשי, שופע ותחרותי - אם הקרטלים יטופלו (שגם זה כמדומני בתוכניות של מפלגת העבודה).
אסטור , ירושלים  |  07.12.14
5.
מעמ 0 הייתה תוכנית טובה
לא מושלמת אומנם, וקצת מסובכת מדי, אבל מעבר לסתם לתת פטור היא הוסיפה רגולציה חזקה שמנעה מהפטור להגיע לקבלנים ועודדה אותם לבנות דירות זולות. פה עושה רושם שהפטור יגיע בעיקר למוכרים. אבל זה לא מפתיע. מפלגת העבודה מחוברת לטייקונים לא פחות מהליכוד. מה אפשר לצפות מהמפלגה שייסדה את קק"ל?
דן  |  07.12.14
לכל התגובות