אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שביתה בחברת החשמל: הוועד שלח את העובדים הקבועים הביתה צילום: אוראל כהן

שביתה בחברת החשמל: הוועד שלח את העובדים הקבועים הביתה

תגובת הוועד באה כתגובה לדיון שנערך הבוקר בוועדת הכלכלה להארכת רישיון הייצור של חברת החשמל שהסתיים ללא הארכתו; אספקת החשמל תימשך כרגיל לעת עתה, אך לא יינתנו שירותים ללקוחות; ללא רישיון יחול איסור על חברת החשמל לייצר חשמל באופן חוקי החל מה-1 בינואר והדבר עשוי להוביל לעצירת אספקת החשמל בכל הארץ

23.12.2014, 12:12 | ליאור גוטמן

יו"ר ועד עובדי חברת החשמל , דוד (מיקו) צרפתי, הודיע לפני שעה קלה על שביתה כללית בחברה. ההכרזה ניתנה במסגרת דיון שנערך הבוקר בוועדת הכלכלה שם המדינה היתה אמורה להאריך בשנה נוספת את רישיון הייצור של חברת החשמל. לטענת צרפתי, "קיומה של חברת חשמל נמצא על סף תהום וארגון העובדים אינו מתכוון להיות המבוגר האחראי".

קראו עוד בכלכליסט

לטענת צרפתי משנת 2003 הוא ניהל משא ומתן לרפורמה בחברה מול ארבעה שרים ושלושה מנכ"לים. "12 שנים שמושכים אותנו ובינתיים מחלקים באופן חד צדדי את משק החשמל לטייקונים מצד אחד ולרשות הפלסטינית מצד שני. ארגון עובדי החברה אינו יכול לסבול את מדיניות הדלת המסתובבת". לפיכך, צרפתי הורה לכ-9,000 עובדי החברה בעלי הקביעות להפסיק את עבודתם בכל המחלקות והאגפים. במסגרת השביתה שירות 103, שירותי תיקונים שוטפים, תחזוקה של תחנות כוח לחורף, גביית כספים וחיבור לקוחות חדשים הוקפאו עד להודעה חדשה. עובדי אגף הייצור, ההולכה והאספקה ימשיכו בעבודתם כרגיל וזאת במטרה להמשיך ולספק חשמל כרגיל.  

תחנת הכוח של חברת החשמל בחיפה, צילום:  אלעד גרשגורן תחנת הכוח של חברת החשמל בחיפה | צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח של חברת החשמל בחיפה, צילום:  אלעד גרשגורן

הדיון בוועדת הכלכלה הסתיים ללא הארכת רישיון החברה. משמעות הדבר היא כי מה-1 בינואר אסור לחברת החשמל לייצר חשמל באופן חוקי. לא מן הנמנע שכדי להמנע מתביעות משפטיות אספקת החשמל במדינה תיעצר. מי שאמור לתת פיתרון לסוגייה הם שר האנרגיה סילבן שלום, מנכ"ל רשות החברות, אורי יוגב ויו"ר החברה, יפתח רון טל שייתכנסו בימים הקרובים לדון בנושא.

טרם התקבלה תגובת חברת החשמל.

ממשרד האוצר נמסר: "נושא הרפורמה בחח"י נמצא בתהליכי דיונים בבית הדין הארצי לעבודה. כל עוד התיק תלוי ועומד בביה"ד הארצי לעבודה קיימת הנחייה של בית הדין שלא לשבות ולא לעשות צעדים חד צדדיים. זוהי הפרה של הוראות בית הדין בנושא ובניגוד לכל ההבנות הקיימות, עיצומים אלו באים על מנת לייצר לחץ מיותר על הממשלה ופגיעה חסרת מהות ותכלית בצרכני החשמל ובמשק כולו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
חברת החשמל , נכס לאומי
מי בעל הבית של חברת חשמל מדינת ישראל , הינה בעלת הבית של החברה איפה נשמע שבעל הבית , פועל בכל מיני פעולות כלכליות להרוס את החברה שבבעלותו חברת החשמל , נשארה כמעט היחידה שמתפקדת ונותנת שירות חיוני ללקוחותיה אבל כמו שכל דבר טוב במדינה , אנו חייבים לפגוע בו. המצב הכלכלי של חברת החשמל נובע ממדיניות הממשלה הכושלת בהקמת תחנות כוח פרטיות , בזבוז מיליונים לריק, לייצר תחרות לעצמה , שבסופו של דבר פוגע במשקי הבית וברוב הלקוחות המשתמשים בחשמל. אין כאן תחרות , אין אפשרות לתחרות במדינה שמספר לקוחות החברה פחות מ- שני מיליון צרכנים אם נביט במדינות אחרות שבהן קיימת תחרות בענף החשמל, נראה שלכל חברה פרטית, מספר הלקוחות גדול משני מיליון אז בואו נפסיק את ניסיונות הפרטת חברת החשמל , נייעל ונשמור אותה כנכס לאומי הנותן שרות חיוני שכולנו צריכים אותו .
בלבל יוסף , תל אביב  |  28.12.14
4.
למה ח"כ חיים כץ לא משבית התע"א למען אלפי הארעיים בתע"א?
אלפי עובדים ארעיים בתע"א מנועים מלבחור ולהיבחר לוועד העובדים, ולכן חסרי ייצוג מאורגן וחשופים לפיטורין. כך "מגינים" עליהם ח"כ חיים כץ ה"חברתי" מזכיר ארגון עובדי התע"א ויו"ר ההסתדרות ניסנקורן. למה חיים כץ לא משבית התע"א למען העובדים הללו? כי קיימת הסכמה רבת שנים בינו לבין הנהלת התע"א של "שקט תעשייתי תמורת סיוע בבחירות לפריימריס הליכוד". במסגרתה האריך לאחרונה דירקטוריון התע"א, לבקשת הנהלת התע"א, את כהונת חיים כץ כמזכיר ארגון העובדים מעבר לגיל הפרישה 67, אותו חגג השבוע. לכן מוצע לעובדים הארעיים להתארגן מחוץ להסתדרות הכללית - למשל בהסתדרות עובדים לאומית או ב"כוח לעובדים". אין מניעה חוקית לכך אם הם מנועים מייצוג ע"י ההסתדרות הכללית.
ארעיים בתע"א-להתארגן מחוץ להסתדרות  |  23.12.14
לכל התגובות