אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבינוי מבקש להרחיב את הבנייה במכתש רמון

משרד הבינוי מבקש להרחיב את הבנייה במכתש רמון

זאת, למרות שלפני כשנה השר אריאל ביקש להקפיאה: "צמצום הבנייה יפגע בתוכנית להורדת מחירי הדיור"

30.12.2014, 08:21 | יעל דראל

פחות משנה לאחר ששר הבינוי אורי אריאל הודיע כי יקפיא את תוכנית הבנייה המתוכננת על שפת מכתש רמון, בשבועיים הקרובים צפויה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לדון בערר שהגיש משרדו - דווקא בדרישה להרחיב את הבנייה במקום. הרקע לערר הוא החלטתה של הוועדה המחוזית דרום מחודש מרץ, שלפיה הבנייה על שפת המכתש (בשכונת הר גמל - י"ד) תצומצם מ־129 יחידות דיור לכ־57 בלבד. במשרד דורשים לבטל את ההחלטה ולהשיב את הבנייה להיקפה המקורי.

קראו עוד בכלכליסט

החלטת הוועדה המחוזית הגיעה לאחר מאבק ממושך נגד הבנייה, שבמהלכו טענו תושבי האזור וארגוני הסביבה כי בנייה במרחק עשרות מטרים משפת המצוק תביא לפגיעה סביבתית במקום שהוכרז כערך לאומי לשימור ואף מועמד להכרזה כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו.

אריאל. הקפיא והפשיר את התכנית, צילום: איתמר סיידא אריאל. הקפיא והפשיר את התכנית | צילום: איתמר סיידא אריאל. הקפיא והפשיר את התכנית, צילום: איתמר סיידא

במשרד הבינוי מתעקשים כי צמצום הבנייה במקום עלול לגרום נזק לשוק הדיור. "משמעות ההחלטה אינה עולה בקנה אחד עם התוכנית הלאומית להגדלת היצע יחידות הדיור, וכפועל יוצא מזה ייפגע כלל הציבור", לשון הערר. בהמשך מציינים במשרד כי התוכנית כבר צומצמה משמעותית - מ־540 יחידות דיור בבנייה רוויה ל־129 יחידות במתכונת של "בנה ביתך" - וכי בוצעו בה שינויים לפי דרישות "הירוקים". צמצום מספר יחידות הדיור ל־57 בלבד במתכונת הנוכחית, כך נטען, הופך את התוכנית ללא כלכלית ופוגע ביכולתה לצאת לפועל. המועצה המקומית מצפה רמון, שבעבר התייצבה לצד התושבים והודיעה כי תתמוך בצמצום הבנייה, החליטה לתמוך בעמדת משרד הבינוי. עזרי קידר, המייצג כ־160 מתושבי מצפה רמון המתנגדים לתוכנית, אמר: "במשך יותר משמונה שנים נאבקים התושבים נגד תוכניות הבנייה על המצוק. הוועדה המחוזית לא ביטלה לחלוטין את השכונה ואנו קיבלנו את הפשרה. מצער שמשרד הבינוי לא נוהג באותה תבונה". ממשרד הבינוי לא נמסרה תגובה.

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
המתנגדים מייצגים בעיקר את עצמם !
אף אחד לא מתכנן לבנות על שפת המכתש ! המדובר בקומץ של מתנגדים רעשנים שמינו את עצמם ללא שיש להם הסמכה כלשהי לתכנון או בנין ערים. חלקם מנסים לקבע את עצמם כמעצבי הישוב לדורות הבאים בלבד וזה על חשבון רווחת מי שירצה לגור בישוב בעתיד. יש לאפשר למי שרוצה להקים ולבנות לעשות כך. ובוודאי שתחת הגבלות שמירת טבע ונוף. המתנגדים יורדים לרזולוציות של הגבלות עד לרמה טוטליטרית בסגנון של - "אנחנו יודעים טוב יותר ממך מה טוב בשבילך". רק מלשמוע את "ההרצאות המלומדות" של המתנגדים אפשר להבין שיש כאן ניסיון לכפיית שוויון בסגנון הסוציאליסטי שהיה פעם ושאף אדם נבון וסביר לא ירצה לחיות בו . אני מקווה שהממשלה שלנו תמשיך לדחוף ולאפשר מתן אפשרות לפיתוח הישוב, וכן, לכל מי שיירצה. שימו לב - כל מי שלא חושב כמו המתנגדים, מתייחסים אליו כאל קפיטליסט עושק, שרוצה לבנות מגדלי דירות מכוערים ממש על שפת המכתש. אגב למכרזי המועצה לבניית 32 יחידות דיור בבניה רוויה, לא הוגשו הצעות כלל ,מה שיעכב בשנים נוספות את פיתוח הישוב והגדלת מספר התושבים. כל עוד ישנם מתנגדים מהסוג הזה, לא תהיה מצפה רמון אטרקציה בעיני הישראלים ולא יגישו הצעות למכרז ולא תהיה בניה... גלגל כזה.
רואה , מצפה רמון  |  31.12.14
5.
חצי מכתש רמון ריקה ...לא מריח טוב...
משהו כאן לא כל כך הגיוני . בביקור שערכתי לפני פחות משנה במקום , כחצי מהדירות היו נטושות . לא מבין את ההיגיון בבנייה הזו. אני כבר לא מדבר על האיוולת בהריסת אחד הנופים הכי יפים בארץ , שלא זכור לי שיש גם בעיית קרקעות אחרות מסביב. לתלות בבנייה שם את צמצום הבנייה שם כפגיעה בשוק הדיור??? נו באמת .
גיא , חיפה  |  30.12.14
לכל התגובות