אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכיר המקורב למרקל: אסור לבנק האירופי לרכוש אג"ח של מדינות במשבר צילום: רויטרס

בכיר המקורב למרקל: אסור לבנק האירופי לרכוש אג"ח של מדינות במשבר

לטענת מיכאל פוקס, רכישות אג"ח של מדינות כמו יוון - מפחיתות את הלחץ עליהן לבצע רפורמות שיבריאו את כלכלתן

02.01.2015, 18:47 | שירות כלכליסט

חבר בכיר במפלגתה של אנגלה מרקל הזהיר את הבנק המרכזי של אירופה שלא להשקיע כסף ביוון ומדינות אחרות בגוש היורו שמתמודדות עם משבר כלכלי, ע"י רכישת אגרות חוב שלהן. הוא הוסיף שצעד כזה יפחית את הלחץ על מדינות אלה לבצע רפורמות.

קראו עוד בכלכליסט

מיכאל פוקס, סגן יו"ר סיעת הנוצרים הדמוקרטים, שבראשה עומדת קנצלרית גרמניה, אמר ביום שישי לרדיו דויטשלנדפונק: "אנחנו לא צריכים להזרים עוד כסף למדינות הללו, אלא לוודא שהן ממשיכות במסלול הרפורמה. הייתי שמח אם מר דראגי (נשיא הבנק המרכזי האירופי) היה מקפיד להיצמד לקווים אלה בהתבטאויותיו הפומביות".

נגיד הבנק האירופי, מריו דראגי, צילום: אוראל כהן, בלומברג נגיד הבנק האירופי, מריו דראגי | צילום: אוראל כהן, בלומברג נגיד הבנק האירופי, מריו דראגי, צילום: אוראל כהן, בלומברג

בראיון לעיתון היומי הגרמני "האנדלסבלאט" ביום שישי, אמר דראגי כי על הפוליטיקאים ליישם את הרפורמות הנדרשות, קרי הקלה בנטל המס והפחתת הבירוקרטיה כדי לקדם את התאוששות גוש היורו, שמצוי במצב עדין. בנוסף, דראגי ציין כי הסיכון שהאיחוד לא יעמוד ביעד לשמור על יציבות המחירים גבוה יותר משהיה קודם לכן.

בעוד שגוש היורו מתקרב בצעדי ענק אל עבר דפלציה, השווקים פירשו את דבריו של דראגי ביום שישי כרמיזה לכך שהבנק האירופי יתחיל להדפיס כסף, מה שגרם לנפילת היורו לשפל של 4.5 שנים.

העם הגרמני מתוסכל

"אני מצפה שיתקיים דיון רציני וענייני בסוגיה בפגישה הקרובה של הבנק האירופי", אמר פוקס, בהתייחסו להתנגדותו של נגיד הבנק של גרמניה, ג'נס ויידמן, לתוכנית לרכישת אגרות החוב. המפגש הקרוב של הבנק האירופי יתקיים ב-22 בינואר.

עמדתו של פוקס מבטאת את תחושות התסכול של פוליטיקאים גרמנים רבים וכן של הציבור הגרמני בנוגע לקצב יישום הרפורמות של יוון, שכבר חולצה פעמיים ע"י האיחוד האירופי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות