אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה יבדוק את התנהלות המפקח על הבנקים בפרשת הלבנת ההון בבנק לאומי צילום: אוראל כהן

מבקר המדינה יבדוק את התנהלות המפקח על הבנקים בפרשת הלבנת ההון בבנק לאומי

יוסף שפירא יבדוק אם המפקח פעל למנוע את המעשים שהביאו להטלת הקנסות וכיצד פעל. בנוסף, האם הפיקוח על הבנקים בוחן את שאלת האחריות של נושאי משרה, אשר כיהנו בבנק בתקופה הנחקרת וכן את הבונוסים לראשי בנק לאומי וראשי המערכת הבנקאית

05.01.2015, 12:12 | תומר ורון
פרשת הלבנת ההון בבנק לאומי מגיעה לשולחנו של מבקר המדינה, יוסף שפירא. החטיבה הכלכלית במשרד מבקר המדינה הודיעה היום (ב') כי תבדוק את התנהלות הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל בנוגע לפעילות בנקים ישראלים מסחריים בארץ ובחו"ל. ראשת מרצ ח"כ זהבה גלאון (מרצ) היא שפנתה למבקר כדי שיבדוק את התנהלות הפיקוח על הבנקים בפרשה.

קראו עוד בכלכליסט

צוות הביקורת כבר נפגש עם הנוגעים בדבר בבנק ישראל והחל באיסוף מידע ומסמכים. משרד המבקר בודק בין היתר אם המפקח על הבנקים בבנק ישראל דודו זקן, פעל למנוע את המעשים שהביאו להטלת הקנסות וכיצד פעל, האם היה פיקוח על ניהול הסיכונים בנושא זה והאם הפיקוח על הבנקים מבצע כעת הליך הפקת לקחים לעתיד.

עוד בודק משרד המבקר, האם הפיקוח על הבנקים בודק את שאלת האחריות של נושאי משרה, אשר כיהנו בבנק בתקופה הנחקרת (2010-2002) וכן את הבונוסים לראשי בנק לאומי וראשי המערכת הבנקאית. 

יוסף שפירא, מבקר המדינה, צילום: עמית שאבי יוסף שפירא, מבקר המדינה | צילום: עמית שאבי יוסף שפירא, מבקר המדינה, צילום: עמית שאבי

המפקח על הבנקים התבטא בעבר ואמר כי עם חתימת ההסדר יבדוק את התנהלות בנק לאומי. "מדובר בקנס כבד ואנחנו נבצע בדיקה בעניין", אמר זקן לפני חודש. "נוודא שיופקו הלקחים מהאירוע, הן על ידי בנק לאומי והן על ידי המערכת הבנקאית. אחת הסוגיות הנבדקות היא כיצד מוודאים שאירועים כאלו לא ישנו, ולא דווקא בפעילות מול אזרחי ארה"ב, אלא באופן כללי, וזאת כדי לצמצם את הסיכון הבא – מול העלמות מס של אזרחי כל מדינה שלא תהיה. לגבי הבונוסים, ברור שזו שאלה שמאוד מעניינת את כולם, אולם מוקדם מכדי לקבוע".

אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי מנכ"לית בנק לאומי לשעבר גליה מאור, יו"ר הבנק איתן רף ובכירים נוספים בבנק לשעבר נמצאים במגעים להסכם פשרה בתביעה הנגזרת שהוגשה נגדם ב־2013, על רקע הסיוע של הבנק ללקוחותיו האמריקאים בהעלמת מס. הדיונים שמתקיימים אצל השופט בדימוס יעקב טירקל כוללים גם את חברת הביטוח לוידס. הסכומים שעל הפרק סובבים סביב 60–70 מיליון שקל שישולמו ככל הנראה על ידי חברת הביטוח, וכ־5–8 מיליון שקל כשכר טרחת עורכי הדין שהגישו את התביעה הנגזרת.

הסדר הסופי בין לאומי למשרד המשפטים האמריקאי והרשות הפיננסית בניו יורק נחתם לפני כשבועיים, ולפיו שילם הבנק קנס של 1.5 מיליארד שקל על הסיוע שסיפק ללקוחותיו האמריקאים להתחמק מתשלומי מס לרשויות בארה"ב.

בנוסף לבקשה לתביעת נגזרת נגד 5 מבכירי הבנק על אחריותם בפרשה, הגישו בשבוע שעבר שני בעלי מניות מיעוט בקשה לתביעה נגזרת נגד 42 בכירי בנק לאומי בעבר ובהווה.

מבנק ישראל נמסר: "הבנק ישתף פעולה עם מבקר המדינה ככל שיידרש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות