אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרוטליקס משנה כיוון - תנסה לשפר תרופות קיימות צילום: יח"צ

פרוטליקס משנה כיוון - תנסה לשפר תרופות קיימות

חברת הביומד היתה צריכה כיוון חדש לאחר שכשלה בניצול הזדמנות להחדרת התרופה שלה לטיפול במחלת הגושה לשוק האמריקאי

05.01.2015, 16:16 | ניר צליק

פרוטליקס, שפיתחה את תרופת ה-Elelyso לטיפול במחלת הגושה, מנסה לשנות פוקוס. החברה הודיעה היום (ב') על אסטרטגיה חדשה, במסגרהת היא מתכוונת להתמקד כעת במוצרי Bio Better - כלומר שיפור של תרופות קיימות.

קראו עוד בכלכליסט

פרוטליקס תמקד משאבים במספר חלבונים, כאשר הראשון שבהם, PRX-102 נועד לטיפול במחלת הפאברי. נתוני ביניים של יעילות ובטיחות המוצר בניסוי בשלב 1-2 יוצגו ב-15 בינואר. המוצר השני בו תתמקד פרוטליקס הוא ה-PRX-106 לטיפול במחלת המעי הדלקתי, כאשר היא מתעתדת להתחיל בו ניסויי היתכנות בתחילת 2016.

המוצר השלישי של החברה הוא ה-PRX-110 לסיסטיק פיברוזיס, כאשר החברה פיתחה חלבון המיועד לשיפור פעילות הריאות ולהפחית זיהומים. המוצר הציג פרמטרים משופרים לטיפול במחלה במודלים של בעלי חיים ובדוגמאות כיח של בני אדם, בהשוואה למוצר המשווק כיום. פרוטליקס מתכננת להתחיל את ניסויי היעילות הקלינית הטיפול בסיסטיק פיברוזיס (CF) במהלך שנת 2015. לאחר בחינת תוצאות הניסוי, הצפויים בתחילת 2016, בכוונת החברה לחבור לשיתוף פעולה עם שותף אסטרטגי מתאים להמשך הפיתוח.

לבסוף, המוצר הרביעי של החברה, PRX-112, נועד לטיפול אוראלי במחלת הגושה. הנתונים הקליניים הראשוניים שנאספו למוצר זה בניסויים פרה קליניים ושלב ראשון היו חיוביים,

באשר למוצר של החברה למחלת הגושה, ה-Elelyso, החברה מתעתדת לנסות ולהגדיל את המכירות בעולם.

משה מנור, מנכ"ל פרוטליקס, צילום: יח"צ משה מנור, מנכ"ל פרוטליקס | צילום: יח"צ משה מנור, מנכ"ל פרוטליקס, צילום: יח"צ

פרוטליקס היא חברת ביומד ישראלית המשווקת תרופה למחלת הגושה. מחלה זו היא מחלה תורשתית המתאפיינת בעלייה בכמות הליפידים בכליות, בכבד, ובמח העצם בשל מחסור באנזים מסוים בדם.

פרוטליקס פיתחה תרופה המבוססת על תאי גזר לטיפול במחלה, כאשר במהלך 2013 חתמה פרוטליקס על הסכם עם משרד הבריאות הברזילאי שלפיו היא תעביר לו טכנולוגיות לייצור התרופה כאשר במקביל חברת פיוקרוז הברזילאית התחייבה לרכוש את התרופה ב-40 מיליון דולר לשנה במשך מספר שנים. אולם, האכזבה הגדולה מפרוטליקס נובעת מכך שהחברה קיבלה באיחור את אישור השיווק בארה"ב - רק ב-2012 - ולא הצליחה לנצל את מלוא הפוטנציאל של התרופה לחדירה בארה"ב למרות שיתוף הפעולה עם פייזר.

בשנים 2010 ו-2011 נוצר מחסור חריף בתרופות למחלת הגושה על רקע תקלה במתקן הייצור של ג'נזיים, שמאוחר יותר נרכשה על ידי סאנופי. התקווה היתה כי פרוטליקס תספיק לקבל אישור לתרופה שלה ואז תצליח לחדור לשוק הגושה בקלות יתירה על רקע המחסור שנוצר. במהלך 2012 התגברה סאנופי על רוב התקלות שהיו לה בייצור, וכך גנזה את חלומות החדירה המהירה לשוק מצד פרוטליקס.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות