אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשכ"לית דורשת מזקן לבדוק את התנהלותו של בנק לאומי צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

החשכ"לית דורשת מזקן לבדוק את התנהלותו של בנק לאומי

מיכל עבאדי־בויאנג'ו פנתה למפקח על הבנקים כדי לקבל את מסקנותיו על התנהלות הבנק ונושאי המשרה בו, במסגרת ההסתבכות שלו עם רשויות החוק בארה"ב. גם מבקר המדינה בודק האם הפיקוח על הבנקים יכול היה למנוע את העבירות

06.01.2015, 06:54 | תומר ורון

סיום ההסתבכות של בנק לאומי עם רשויות החוק בארה"ב דרך תשלום קנסות אדירים ופשרה שלפיה בכירי הבנק לשעבר ייצאו ללא שריטה, מפנה ריקושטים דווקא לעבר המפקח על הבנקים דודו זקן.

קראו עוד בכלכליסט

בתגובה לשאלת "כלכליסט" מהי עמדת המדינה בפרשת ההסתבכות של בנק לאומי ענתה חברת נכסים מ.י, המחזיקה במניות לאומי עבור המדינה, כי היא עוקבת מקרוב אחר ההתפתחויות בשבועות האחרונים בהקשר לחקירה ולהסדר של הבנק לאומי. בין החברה שבראשה עומדת החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו ובין זקן התנהלו התכתבויות בנושא שבמסגרתן היא ביקשה את עמדתו ומסקנותיו בכל הנוגע לאופן התנהלותו של הבנק, לרבות התנהלות נושאי המשרה בבנק, עמידת הבנק בתנאי ההסדר, והצעדים שננקטו כדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד. מהחברה נמסר עוד כי "התקבלה התייחסותו של המפקח לפנייתה האחרונה של החשבת הכללית, ואנו לומדים את תשובתו בימים אלה".

גם מבקר המדינה יוסף שפירא החליט להיכנס בעובי הקורה בעקבות פנייתם של חברי הכנסת נחמן שי, זהבה גלאון ותמר זנדברג. החטיבה הכלכלית במשרד המבקר הודיעה אתמול כי החליטה לבדוק את התנהלות הפיקוח על הבנקים, וכן את אופן טיפולו באחת ההסתבכויות הגדולות ביותר של בנק לאומי ואולי אף של המערכת הבנקאית כולה.

המפקח על הבנקים דודו זקן. התשובה התקבלה ונבדקת, צילום: מיקי אלון המפקח על הבנקים דודו זקן. התשובה התקבלה ונבדקת | צילום: מיקי אלון המפקח על הבנקים דודו זקן. התשובה התקבלה ונבדקת, צילום: מיקי אלון

צוות הביקורת מטעם מבקר המדינה כבר החל להיפגש עם הגורמים האחראים לנושא בבנק ישראל, והחל לאסוף מידע ומסמכים. משרד המבקר בודק בין היתר אם וכיצד פעל המפקח על הבנקים כדי למנוע את המעשים שהביאו להטלת הקנסות, אם היה פיקוח מספק על ניהול הסיכונים בנושא זה, ואם הפיקוח על הבנקים מבצע כעת הליך להפקת לקחים בעתיד. מבנק ישראל נמסר בתגובה כי "הבנק ישתף פעולה עם מבקר המדינה ככל שיידרש".

ההסדר הסופי בין בנק לאומי למשרד המשפטים האמריקאי והרשות הפיננסית בניו יורק נחתם לפני כשבועיים, ולפיו שילם הבנק קנס של 1.5 מיליארד שקל על הסיוע שסיפק ללקוחותיו האמריקאים להתחמק מתשלומי מס לרשויות בארה"ב.

מבקר המדינה יוסף שפירא. בודק הפקת לקחים, צילום: עמית שאבי מבקר המדינה יוסף שפירא. בודק הפקת לקחים | צילום: עמית שאבי מבקר המדינה יוסף שפירא. בודק הפקת לקחים, צילום: עמית שאבי

במשרד המבקר גם בודקים אם הפיקוח על הבנקים מטפל בשאלת האחריות של נושאי משרה אשר כיהנו בבנק בתקופה הנחקרת (2002–2010), ובתוך כך בבונוסים ובמענקים שקיבלו. בתחילת השבוע נחשף ב"כלכליסט" כי מנכ"לית בנק לאומי לשעבר גליה מאור, יו"ר הבנק איתן רף ובכירים נוספים לשעבר בבנק נמצאים במגעים להסכם פשרה בתביעה הנגזרת שהוגשה נגדם ב־2013 באותה מסגרת.

הדיונים לפשרה, שמתקיימים אצל השופט בדימוס יעקב טירקל, כוללים גם את חברת הביטוח לוידס, והסכומים שעל הפרק סובבים סביב 60–70 מיליון שקל שישולמו ככל הנראה על ידי חברת הביטוח. אם אכן תיחתם הפשרה, היא צפויה להסיר את האחריות המקצועית מנושאי המשרה הבכירים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות