אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההדחה נכשלה: דירקטוריון נמל חיפה אישר את המשך העסקתו של המנכ"ל זלצמן צילום: דנה קופל

ההדחה נכשלה: דירקטוריון נמל חיפה אישר את המשך העסקתו של המנכ"ל זלצמן

כחודש וחצי בלבד לאחר כישלון ניסיון היו"ר להדיח את זלצמן- הוא הצביע בעד המשך העסקתו. איך זה קרה?

19.01.2015, 12:04 | ליאור גוטמן

דירקטוריון נמל חיפה אישר לפני מספר ימים בודדים את המשך העסקתו של מנכ"ל הנמל מנדי זלצמן. ההחלטה התקבלה כחודש וחצי בלבד לאחר כישלון הניסיון הראשוני להדיח את המנכ"ל, ניסיון שהסתיים בהצבעת תיקו בישיבת דירקטוריון החברה, כלומר 4 דירקטורים הצביעו בעד זימונו של זלצמן להליך שימוע לפני פיטורים, ואילו ו-4 הצביעו נגד.

קראו עוד בכלכליסט

בסוף נובמבר שלח יו"ר הדירקטוריון משה עברי סוקניק מכתב לכל הדירקטורים שם הוא מביע מורת רוח מתפקודו של זלצמן בשורת נושאים שונים, החל מקשריו לכאורה עם הוועד והתעמרות בהנהלה, דרך אי טיפול לכאורה בבעיות בטיחות וכלה בטענות על ביצועים כספיים נמוכים. המכתב לא שכנע את הדירקטורים השונים, בייחוד לאור התוצאות הכספיות של הנמל לרבעון השלישי של 2014, שפורסמו טרם ניסיון ההדחה. לפיהן נמל חיפה סיים את שלושת הרבעונים הראשונים של 2014 ברווח נקי של 45.28 מיליון שקל - עלייה של כ־20% ביחס לרווח הנקי בשלושת הרבעונים הראשונים של 2013.

בסופו של יום, ההדחה נמנעה לא לפני ששר התחבורה ישראל כץ התערב בהליך וביקש להשהות אותו בטרם ישמע את טענות כל הצדדים. כץ שמע על ניסיון ההדחה מהתקשרות, לרבות ההתערבות הישירה של רשות החברות הממשלתיות בהליך.

מנדי זלצמן. ישראל כץ התערב, צילום: דנה קופל מנדי זלצמן. ישראל כץ התערב | צילום: דנה קופל מנדי זלצמן. ישראל כץ התערב, צילום: דנה קופל

היו"ר הצביע בעד ההעסקה

זלצמן נכנס לנמל ביוני 2008 והוא זה שאמור להוביל את נמל חיפה להליך של הנפקת מניות מיעוט. הישארותו בנמל מביאה למעשה לסיומה של הסאגה שנסבה את הליך ההדחה, שחלק מבכירי הנמל כינו אותה "מביכה".

בסוף דצמבר זומן זלצמן להליך שימוע שני, אולם למרבה האירוניה, בניסיון לבצע הצבעה שניה על השימוע טרם הדחתו התברר שמאזן הכוחות בדירקטוריון הנמל השתנה: שישה היו נגד ההדחה ורק שניים בעד. ליו"ר הדירקטוריון שמורה זכות הצבעה כפולה, אולם גם במצב הכוחות החדש, הצבעה עפולה בעד ההדחה לא היה מכריעה את הכף.

השורה התחתונה – באופן אירוני יו"ר הדירקטוריון סוקניק הצביע בעד הישארותו של זלצמן, וזאת כאמור כחודש וחצי לאחר שניסה לסלקו מהנמל. בכיר בנמל הוסיף שהדירקטוריון לא שוכנע שיש בעיה בניהול בנמל, וכי המכתב שמצא בעיות לכאורה בתפקודו של זלצמן נראה כאילו "גובשו טענות מן היקב ומן הגורן, חלקם כאילו לא ממש קשורות אליו".

מנמל חיפה נמסר בתגובה שהדירקטוריון "אישר פה אחד את המשך העסקתו של זלצמן בסיום השימוע, ופרט להודעה שנמסרה ביום חמישי אחר הצהריים איננו מגיבים להליך או למהלכו. ההחלטה מדברת בעד עצמה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות