אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אירופה נגד המונדיאל בקטאר; ההתאחדות לכדורגל הגרמנית נגד סעודיה צילון: איי אף פי

אירופה נגד המונדיאל בקטאר; ההתאחדות לכדורגל הגרמנית נגד סעודיה

הכינוס הפרלמנטרי של נציבות אירופה קרא לפיפ"א לערוך מחדש את ההצבעה על אירוח המונדיאל של 2022 בקטאר. נשיא התאחדות הכדורגל של גרמניה לשעבר תיאו צוונצייגר, מתח ביקורת על משחק הידידות בין באיירן מינכן לאל-הילאל הסעודית

29.01.2015, 14:30 | שירות כלכליסט

הכינוס הפרלמנטרי של נציבות אירופה קרא לפיפ"א לערוך מחדש את ההצבעה על אירוח המונדיאל של 2022 בקטאר, לאחר שנטען כי ההליך המקורי סבל מ"כשלים קיצוניים" בשל שוחד ושחיתות.

קראו עוד בכלכליסט

דגל אירופה. פיפ"א אינה יכולה לחמוק מהמחויבות לערוך הצבעה חדשה, צילון: איי אף פי דגל אירופה. פיפ"א אינה יכולה לחמוק מהמחויבות לערוך הצבעה חדשה | צילון: איי אף פי דגל אירופה. פיפ"א אינה יכולה לחמוק מהמחויבות לערוך הצבעה חדשה, צילון: איי אף פי

הדברים נכתבו בדו"ח חדש, שהתבסס על שורה של שימועים שנערכו בשנה שעברה, וטוען ש"סכומים גדולים של כסף" שולמו ליותר מ-30 בכירים בכדורגל האפריקאי על ידי סגן נשיא פיפ"א לשעבר מוחמד בין חמאם, ועזרו להבטיח קולות מצד קונפדרציית הכדורגל של אפריקה.

לפני המונדיאל האחרון, שהתקיים בקיץ בברזיל, פרסם העיתון הבריטי סנדיי טיימס האשמות לפיהן בין חמאם חילק מתנות כספיות וכיסה הוצאות שוטפות והוצאות משפטיות בשווי של יותר מ-5 מיליון דולר.

הוועדה המארגנת של קטאר 2022 "מכחישה נמרצות" התנהלות לא הולמת ומתעקשת שהתשלומים לכאורה שביצע בין חמאם נועדו ליצור רצון טוב לקראת התמודדותו נגד הנשיא ספ בלאטר בבחירות לנשיאות פיפ"א, ולא להשיג קולות להצעה של קטאר לאירוח המונדיאל. בקטאר מתעקשים כי בין חמאם לא היה בעל "תפקיד רשמי או לא רשמי" בוועדת ההצעה למרות שבעבר אמרו "שהוא חשוב בקמפיין להבאת המונדיאל לקטאר".

אולם מחבר הדו"ח הנוכחי, מייקל קונארטי, אמר כי לאחר שעבר על המסמכים שהגיעו לידי הסנדיי טיימס, הוא משוכנע שהם מכילים ראיות לשחיתות. "בהתחשב בפעילות המובנית בהיקף הזה והסכומים שהיו מעורבים, אין כל ספק שהייתה התאמה ישירה בין אי הסדרים הבעייתיים האלה ותוצאות ההצבעה", טען.

בנוסף לבדיקת המסמכים של הסנדיי טיימס ועריכת ראיון עם היידי בלייק, אחת מהעיתונאים המעורבים, חברי הפרלמנט שמעו גם עדויות מצד נציגים של פיפ"א.

קונארטי הודיע כי הגיע למסקנה "בלי כל ספק" שהתשלומים שהעביר בין חמאם נועדו להשיג את הקולות של הנציגים האפריקאים בוועד הפועל, ובכך אפשרו לקטאר לגבור בשלבים המוקדמים של ההצבעה על שתי הצעות מתחרות ממדינות באסיה: אוסטרליה והצעה משותפת מצד יפן ודרום קוריאה.

"בנסיבות הללו, פיפ"א אינה יכולה לחמוק מהמחויבות לערוך הצבעה חדשה, בהתאם לחוקים שלה לגבי בחירת המדינה המארחת של אירועים מרכזיים, כולל המונדיאל", נכתב בדו"ח. "הטענה שלקטאר אין אחריות ישירה להתעסקויות של בין חמאם, אינה יכולה להוות כאישור להליך שמאופיין בכל כך הרבה מהלכים לא חוקיים".

בין חמאם הושעה לכל החיים מפעילות בכדורגל ב-2011, לאחר שהואשם בהענקת שוחד לבכירים בהתאחדות הכדורגל בקאריביים באמצעות ג'ק וורנר, נשיא קונפדרציית הכדורגל של צפון אמריקה, מרכז אמריקה והאיים הקאריביים (CONCACAF) לקראת הבחירות לנשיאות שבו הוא היה המתמודד היחיד נגד בלאטר.

חברי הכינוס הפרלמנטרי ציינו כי "נדהמו" מהקלות שבה ראש ועדת האתיקה של פיפ"א, הנס יואכים אקרט זיכה את רוסיה וקטאר, שנבחרו לארח את טורנירי המונדיאל של 2018 ו-2022, לאחר חקירה שנמשכה 18 חודשים על ידי הפרקליט האמריקאי מייקל גרסיה.

הדו"ח כולל גם שורה של המלצות נוספות הנוגעות לשקיפות פיננסית, הגבלת משך כהונות ורפורמות במינהל. "מדובר בשקיפות. זה תחום אפל במינהל של ספורט שבו אי אפשר לראות לתוך ההליכים. הם אינם נעשים בצורה ציבורית, כך שלציבור אין אמון", אומר קונארטי. "הכסף הוא שהופך את פיפ"א לארגון מושחת, ועלינו לנקות אותו".

אוהדים סעודים של באיירן. חופש הביטוי לא פורח בסעודיה, צילום: אי פי איי אוהדים סעודים של באיירן. חופש הביטוי לא פורח בסעודיה | צילום: אי פי איי אוהדים סעודים של באיירן. חופש הביטוי לא פורח בסעודיה, צילום: אי פי איי

מחלוקת בין יו"ר ההתאחדות הגרמנית לשעבר לבאיירן מינכן

בינתיים בגרמניה, מחלוקת פרצה בין נשיא התאחדות הכדורגל של גרמניה לשעבר תיאו צוונצייגר ובאיירן מינכן, לאחר שבלוג שפורסם באתר האינטרנט הרשמי של הקבוצה האשים את צוונצייגר במוסר כפול בעקבות ביקורת שהעביר על הקבוצה על משחק הידידות שקיימה נגד קבוצת אל - הילאל הסעודית.

"אני רגיל להתווכח עם הבווארים פנים אל פנים, גם כשיש בינינו פערים גדולות בדעות", אמר צוונצייגר בראיון ל- SPORT1. "אבל אני לא מתכוון להגיב ברמה הזו על מי שסבנר זיגי לא יהיה (הבלוגר האנונימי של באיירן)".

מוקדם יותר השבוע העביר צוונצייגר ביקורת על המועדון ששיחק נגד הקבוצה הסעודית , לאחר ההלקאה הציבורית של הבלוגר ראיף בדאווי. "אני יודע שעקרונות מסחריים שולטים בבאיירן כבר זמן מה, ובכל פעם שיש ספק הם תמיד יצדדו בצד של שק הכסף. חבל, אבל זה לא מפתיע אותי", אמר.

באיירן הגיבו על ידי הבלוגר שלהם, שהשתמש בשם העט סבנר זיגי ('Säbener Sigi'), שטען שבעת שצוונצייגר כיהן כנשיא ההתאחדות הגרמנית הוא שיבח שוב ושוב את המועדון. בבלוג ציטטו חלק מהשבחים שהרעיף. עוד נטען כי כאשר צוונצייגר כיהן בדירקטוריון של התאחדות הכדורגל הגרמנית, המועדון שיחק נגד סעודיה ב-1998 והמשחק הזה לא עורר שום בעיות.

"אם ד"ר תיאו צוונצייגר אכן שכח מה שאמר בעבר על באיירן, אז אנחנו בהחלט מודאגים", נכתב בבלוג. "האם הדוקטור זקוק לדוקטור? ד"ר תיאו צוונצייגר שמח שניצל את ההזדמנות שלו לעלות לכותרות על חשבונה של באיירן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות