אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צ'ופרים ללא הגבלת זמן: כמה עולה להחזיק נבחר ציבור לאחר סיום כהונתו? צילום: רויטרס

צ'ופרים ללא הגבלת זמן: כמה עולה להחזיק נבחר ציבור לאחר סיום כהונתו?

התנועה לחופש המידע פנתה לאגף החשב הכללי ובקשה את פירוט התשלומים לשרים וח"כים שסיימו את תפקידם וגילתה נתונים מדהימים: מחשבון טלפון של 10,000 שקל ליוסי ביילין ועד לעלות לשכה של 200 אלף שקל לנשיא לשעבר יצחק נבון

03.02.2015, 11:29 | עמרי מילמן

נבחרי ציבור לשעבר מקבלים כבר שנים צ'ופרים שונים על חשבון הציבור.עו"ד רחלי אדרי ואלונה וינוגרד התנועה לחופש המידע, ביקשה מאגף החשב הכללי משרד האוצר את הפירוט על כך, אך אלו הסכימו להעביר מידע רק לאחר שהתנועה איימה בהגשת עתירה בנושא. הנתונים שהשיגה התנועה מצביעים על כפל תשלומים עבור חברי כנסת שכיהנו גם כשרים, על תשלומים מנופחים שלא תואמים את המציאות ומעלים שאלות על עצם המימון המנופח לנציגי הציבור לשעבר.

קראו עוד בכלכליסט

בעוד שכדי לקבל החזרי ההוצאות אמורים חברי הכנסת והשרים לשעבר להגיש חשבוניות למשרד האוצר הדבר לא קורה בפועל, וההחזרים מנופחים מעבר להוצאות האמיתיות שירדו עם השנים.

הוצאות הטלפון של השרים וחברי הכנסת לשעבר, מותאמים לשנות ה-90 ולכן יקרים פי כמה וכמה מהעלות האמיתית שלהם היום. מעבר לכך, במקרים רבים, אין כל תיאום בין גופי השלטון ויש כפל תשלומים למי שכיהן כשר וכחבר כנסת- בעוד שהכנסת מביאה תקציב שנתי, שאמור להיות ידוע ומבוקר על ידי האוצר, גם האוצר מעביר מימון לשם אותם צרכים.

חשבונות הטלפון מותאמים לשנות ה-90 ולכן יקרים פי כמה וכמה מהעלות האמיתית שלהם היום, צילום: איי אף פי חשבונות הטלפון מותאמים לשנות ה-90 ולכן יקרים פי כמה וכמה מהעלות האמיתית שלהם היום | צילום: איי אף פי חשבונות הטלפון מותאמים לשנות ה-90 ולכן יקרים פי כמה וכמה מהעלות האמיתית שלהם היום, צילום: איי אף פי

כך למשל קיבלה דניאלה ביילין (בשם יוסי ביילין) 3,145 שקל בשנה ממשרד האוצר שנוספים ל-7,828 שקל שיוסי ביילין מקבל מהכנסת. חיים אורון, שהיה שר לפני 15 שנה ופרש מהכנסת ב-2011 קיבל מהכנסת 3,422 שקל ב-2013 ובנוסף קיבל מהאוצר עוד 3,145 שקל - הכל בשביל חשבון הטלפון. פרופ' משה ארנס שפרש לפני יותר מעשור קיבל מהכנסת 9,830 שקל עבור הוצאות טלפון ב-2013 ובכל זאת האוצר העביר לו ב-2013 סכום של 1,124 שקל עבור הוצאות אלה. רפאל פנחסי, שהיה לפני יותר מ-25 שנה שר תקשורת ופרש לפני כמעט 20 שנה מהפוליטיקה מקבל מהכנסת כ-7,779 שקל עבור הוצאות הטלפון ב-2013 אך זה לא מנע מהאוצר לממן לו עוד 2,573 אלף שקל להוצאות אלה.

גם חברי כנסת ושרים שנפטרו ממשיכים לקבל החזר עבור הוצאות הטלפון שלהם. כך למשל השר לשעבר רפאל איתן שנפטר ב2004 קיבל החזר עבור הוצאות הטלפון שלו ב-2013 1,939 שקל. גם השר לשעבר אהרון אוזן שפרש מהחיים הפוליטיים באמצע שנות השמונים ונפטר ב-2007 קיבל ב-2013 3,156 אלף שקל עבור הוצאות הטלפון שלו מהאוצר.

ביילין. 3,145 שקל בשנה ממשרד האוצר ועוד 7,828 שקל מהכנסת, צילום: אלכס קולומויסקי   ביילין. 3,145 שקל בשנה ממשרד האוצר ועוד 7,828 שקל מהכנסת | צילום: אלכס קולומויסקי ביילין. 3,145 שקל בשנה ממשרד האוצר ועוד 7,828 שקל מהכנסת, צילום: אלכס קולומויסקי

עוד עולה מהנתונים שקבלה התנועה לחופש המידע מלשכת נשיא המדינה כי הנשיא לשעבר יצחק נבון קיבל ב-2013 כ-200 אלף שקל עבור עלות לשכה (שכירות והוצאות נלוות) שמצטרפים ל-202 אלף שקל עבור תשלומים לדירת שרד. מימון צנוע יותר קבלה ראומה ויצמן, אשתו של הנשיא לשעבר עזר ויצמן ז"ל שהסתכם ב-145 אלף שקל עבור החזר הוצאות בדיור מוגן, דלק, כביש 6 ופלאפון. אורה, אלמנתו של הנשיא לשעבר יצחק הרצוג ז"ל, נאלצה להסתפק רק ב-126 אלף שקל עבור הוצאות דומות ופרסום בדבר אזכרה ממלכתית . כשלשתיהן יש רכב ממשלתי שעלות אחזקתו מסתכמת בכ-59 אלף שקל לכל אחת.

יצחק נבון. הוצאות לשכה בהיקף של 200 אלף שקל בשנה, צילום: אלכס קולומויסקי יצחק נבון. הוצאות לשכה בהיקף של 200 אלף שקל בשנה | צילום: אלכס קולומויסקי יצחק נבון. הוצאות לשכה בהיקף של 200 אלף שקל בשנה, צילום: אלכס קולומויסקי
 
ההטבה של שירותי טלפון לכל החיים בוטלה בכנסת ה-17 וכעת זכאים חברי כנסת לשירותי טלפון לשנה אחת בלבד. כך שניתן להתנחם בכך שעושק קופת המדינה לא ימשך לעד. סך כל הוצאות הכנסת על שירותי הטלפון לחברי כנסת לשעבר עמד על 793 אלף שקל. הטבת העיתון שגם היא קוצצה לשנה אחת בלבד עמדה ב-2013 על 353 אלף שקל. מי שעלה לא מעט כסף למדינה הם יושבי הראש לשעבר של הכנסת שקיבלו 108 אלף שקל עבור הוצאות נסיעה ו876 אלף שקל עבור שירותי משרד שמוענקים להם ל-5 שנים בלבד.

מהאוצר נמסר: "אגף החשב הכללי במשרד האוצר פועל על פי חוק ובהתאם להוראותיו מעניק הטבות לזכאים לכך. בימים אלה מתבצעת הסדרה כללית של הנושא".

מהתנועה לחופש המידע נמסר: "זה היה מאבק ממושך, וחרף התנגדויות המשרד, הצלחנו לקבל את המידע ולהביא לחשיפת שמות השרים לשעבר שמקבלים הטבות טלפון ועיתונים מהמדינה. מן הראוי שבעקבות השאלות הרבות שעולות מהרשימה יתקיים לא רק דיון ציבורי סביב זכות אותם אישים להטבות אלה, אלא גם נדרשת התייחסות ותיקון של הרשות לעניין הכפילויות והטעויות המשלומת מכספי ציבור."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה