אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התקשורת יוזם: ניתוק אוטומטי מבזק צילום: אבי אוחיון לע"מ

משרד התקשורת יוזם: ניתוק אוטומטי מבזק

מנכ"ל משרד התקשורת ידרוש כי מעבר לקוחות מבזק למתחרות במסגרת הרפורמה בשוק הקווי ייעשה אוטומטית ומבלי שהלקוח יצור קשר עם בזק וידרוש ניתוק

08.02.2015, 11:22 | אופיר דור
מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר ידרוש כי מעבר לקוחות מבזק למתחרות במסגרת הרפורמה בשוק הקווי ייעשה אוטומטית ומבלי שהלקוח יצור קשר עם בזק וידרוש ניתוק.

קראו עוד בכלכליסט

ברגר תומך בנושא זה בעמדה שהשמיעו המפעילים המתחרים ובראשם סלקום ופרטנר בשולחן עגול שהתקיים בחמישי האחרון.

הרפורמה בשוק הקווי, שאושרה בנובמבר, אמורה לצאת לדרך ב־17 בפברואר. במסגרת הרפורמה תחויב בזק ובהמשך גם HOT להחכיר את התשתית הקווית שלה למתחרים. משרד התקשורת השאיר לצדדים להסכים בנושא הממשקים ביניהם, אולם ההסכמות לא הושגו.

טלפון קווי טלפון קווי טלפון קווי

לפי עמדת ברגר, על הרפורמה להתנהל בדומה לאופן ניידות המספרים בסלולר. כך, ניתוק מבזק ייעשה תוך יצירת קשר רק עם הספק החדש. לבזק עדיף שהלקוח יידרש להתקשר ולהתנתק, כך שתוכל לנסות לשמרו.

מאז אושרה בחודש נובמבר הרפורמה, במסגרתה תחויב בזק ובהמשך גם HOT להחכיר את התשתית הקווית שלה לידי מתחרים, נקט משרד התקשורת בגישה פסיבית יותר והשאיר בידי בזק והמפעילים המתחרים להגיע להסכמות על פרטי ההתקשרות ביניהם. אולם בשולחן עגול שקיים המשרד ביום חמישי האחרון עם בזק והמפעילים, ובראשם סלקום ופרטנר התברר כי הצדדים אינם מצליחים להסכים על נושאים קריטיים הנוגעים לממשקים ביניהם. כעת מתכוון מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר לפסוק בעצמו באותן מחלוקות. השאלה היא האם יש לו סמכות להכניס שינויים מהותיים ברפורמה גם כשאין שר במשרד התקשורת. הספקים הביעו שביעות רצון רבה בעקבות העמדה שנקט ברגר בפגישה.

שר התקשורת היוצא גלעד ארדן חתם על התעריפים המפוקחים לפיהם בזק תהיה מחויבת להחכיר את התשתית שלה למתחרים כמו גם את הקווים המנחים ברמה הטכנית. הספקים אמורים למכור על גבי תשתית בזק שירותי אינטרנט וטלפוניה קווית וכך לייצר תחרות מול הדואופול של בזק ו-HOT. אולם סוגיות רבות נותרו פתוחות, כמו האם הלקוח יצטרך ליצור קשר עם בזק על מנת להתנתק ולעבור לקבל שירותים מהספק החדש או האופן שבו יטופלו תקלות על ידי בזק.

המפעילים המתחרים טוענים כי לבזק אין אינטרס להגיע להסכמה על נושאים אלו ויש לה עניין לסבך תהליכים, כיוון שמבחינתה עדיף שיישום הרפורמה תדחה. מאידך בבזק טוענים כי בחברה עושים עבודה משמעותית על מנת לעמוד בדרישות של משרד התקשורת במועד. לטענת גורמים בבזק, במהלך השולחן העגול התברר להם כי הספקים המתחרים רוצים לקבל מבזק לא רק חכירה של התשתית, אלא גם שירות מלא כולל טיפול בכל התקלות, כך שהם יידרשו להשקעה מינימלית ויעסקו אך ורק בשיווק. בחברה טוענים כי זה לא מה שהתכוון אליו ארדן במסמכים שחתם עליהם.

במשרד התקשורת מאמינים כי עדיין ניתן להוציא את הרפורמה לדרך ב-17 לפברואר. אולם ההערכה בשוק היא שייקחו לפחות עוד כמה חודשים עד שיפתרו הסוגיות הטכניות והם יחלו לשווק בפועל חבילות מתחרות לבזק ו-HOT. בזק עתרה לבג"ץ נגד משרד התקשורת בטענה כי ההחלטה על הרפורמה התקבלה במחטף על ידי ארדן, שהוציא אותה לדרך ביומו האחרון בתפקיד, ונמנעה ממנה הזכות להעלות את הסתייגויותיה מחלקים בה. כמו כן בזק טוענת נחרצות כי אינה יכולה מבחינה טכנית להחכיר את השימוש ברשת הטלפוניה שלה למתחרים. המדינה טרם הגישה את תגובתה לעתירה וממשיכה לקדם את הרפורמה בלי קשר אליה.

לאחר יציאת הרפורמה לפועל, תתבטל בהדרגה החלוקה המלאכותית שנקבעה בישראל בין ספק אינטרנט לחברת התשתית. ספקים כמו 018 אקספון וטריפל סי יוכלו לקנות קיבולת על גבי תשתית בזק ולמכור חבילה מלאה ללקוח. התעריפים הסיטונאיים שישלמו השחקנים החדשים לבזק ינועו בין 40 שקל ל-60 שקל ללא מע"מ עבור קו אינטרנט, בהתאם למהירות הגלישה ועם או בלי טלפון קווי. הרפורמה אמורה להוביל להוזלה של עשרות אחוזים במחירים בשוק הקווי, כאשר שחקנים רבים ירצו לכבוש נתח שוק במהירות באמצעות מבצעים אגרסיביים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
מדיניות מ.התקשורת שגויה ומוליכה לשירות נחות ולקריסת שוק התקשורת גם בישראל אט אט ..אבל בבטחה.
משרד התקשורת פועל בעוז על מנת לכפות על חברות בעלות תשתית למכור את התשתיות שלהן בזול מאד לחברות וירטואליות כמו גולן טלקום . התוצאה - שאין תמריץ לפתח את התשתיות ולא מוקמות תשתיות על ידי גורמים חדשים. ומי ישלם את המחיר של החלטות פופוליסטיות שגוברות על ההיגיון ??? אנחנו הצרכנים כמו תמיד בישראל ..
דניאל עורקבי , מרכז  |  10.02.15
19.
ואו .. כמה תגובות מטעם .. כל הכבוד למשרד תקשורת !!
הם על הגובה .. הוט ובזק עם מחירים זהים , קנס על המעבר בין חברות במסגרת התקנה של 200 שקל והחיים ממשיכים , אין תחרות. כואב להם עכשיו ... זה אומר שמשרד התקשורת עובד נכון . וחוץ מזה התשתיות של בזק הם בהשקעה של המדינה אז אין להם מה לבכות.
משה  |  09.02.15
לכל התגובות