אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי האג"ח והמדינה רבים על נכסי הדואר צילום: אוראל כהן

מחזיקי האג"ח והמדינה רבים על נכסי הדואר

ועדת הכספים תתכנס ביום חמישי כדי לאשר את ההסכם בין המדינה לבין הדואר למימון פרישת 700 עובדים. הדיון הדחוף נקבע בעקבות לחץ של לוביסטים ששכר הדואר. היום ידון ביהמ"ש בעתירת מחזיקי האג"ח נגד הדואר

13.04.2015, 08:58 | רוני זינגר ואופיר דור

ועדת הכספים תתכנס ביום חמישי כדי לאשר את הסכם המימון שנחתם בין המדינה לדואר ישראל. במסגרת ההסכם שנחתם בחודש שעבר מתחייבת המדינה להעביר עד 477 מיליון שקל בשנים 2015–2018 למימון פרישה מוקדמת של כ־700 עובדים קבועים בדואר. התשלום הראשון בגובה מחצית מהסכום הכולל צריך להיות מועבר באופן מיידי לדואר מכיוון שקופת המזומנים של החברה כבר ריקה.

קראו עוד בכלכליסט

אורי יוגב מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב מנהל רשות החברות הממשלתיות

ל"כלכליסט" נודע כי מאחורי הדיון בוועדת הכספים עומדת פעילות אינטנסיווית של חברת הלוביסטים גלעד לובינג וקשרי ממשל, המייצגת את חברת דואר ישראל. דואר ישראל ביקשה להפעיל לחץ באמצעות הלוביסטים שלה על חברי הכנסת, ולהביא לכך שהדיון יתקיים ביום חמישי על רקע דיון שיתקיים היום בבית המשפט המחוזי בירושלים בנוגע לסכסוך בדואר ישראל. לצד מכתב שכתב מנהל רשות החברות אורי יוגב ליו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי, ובו הבהיר את דחיפות קיום הדיון לאור הדיון בבית המשפט, הרי שגם הלוביסטים של גלעד פעלו מול חברי ועדת ההסכמות – המורכבת מחברי סיעות כל הכנסת – כדי שיאשרו את קיום הדיון. הדיון בבית המשפט המחוזי ייערך בעתירה של מחזיקי האג"ח של הדואר נגד החברה. היום חל המועד האחרון שקצב בית המשפט למדינה ולדואר להגיע להסכמות על תוכנית ההבראה כולל הסכם המימון.

המדינה מתכוונת להחזיר לפחות חלק מהמימון שהיא מעבירה לדואר באמצעות שני מהלכים. כחלק מהסכם המימון התחייב הדואר להעביר נדל"ן בשווי 100 מיליון שקל לדואר באופן מיידי. בנוסף עד סוף 2016 מתכננת המדינה למכור 20% ממניות הדואר למשקיע פרטי. לפי ההסכם שנחתם בין הדואר לוועד העובדים, המדינה רשאית למכור עד 40% מהמניות בחברת הדואר.

במקביל להסכם המימון חתם הדואר על הסכם עם מחזיקי האג"ח לפיו לאחר יציאת תוכנית ההבראה לפועל הוא ישעבד לטובתם נכסים בגובה החוב שלו אליהם. החוב של הדואר למחזיקי האג"ח עומד על כ־280 מיליון שקל. בתמורה יסכימו המחזיקים להפחית את הריבית שמשלם הדואר, לאחר שזו עלתה משמעותית בעקבות ארבע הורדות דירוג שספגה החברה מאז גיוס האג"ח ב־2010. שעבוד הנכסים עדיין דורש את אישור משרד התקשורת. המשקיף המיוחד מטעם בית המשפט, מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר איל גבאי, מבקש מבית המשפט כי העברת הנכסים מהדואר למדינה לא תיעשה לפני שתוסדר העברת הנכסים למחזיקי האג"ח. מחברת גלעד לובינג, שמייצגת את דואר ישראל נמסר כי "איננו נוהגים להגיב על נושאים הקשורים ללקוחותינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות