אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המירוץ לחלל 2.0: גם המיליארדר פול אלן  מתכנן טיסות מסחריות לחלל צילום: בלומברג

המירוץ לחלל 2.0: גם המיליארדר פול אלן מתכנן טיסות מסחריות לחלל

אלן, שייסד יחד עם ביל גייטס את מיקרוסופט, בונה בדרום מערב ארה"ב כלי טיס ענקי לחלל. עלות הפרויקט - רק כ-20 מיליון דולר. קדמו לו ביוזמה ריצ'רד ברנסון ויצרנית המטוסים בואינג

14.04.2015, 16:08 | שירות כלכליסט

גם המיליארדר פול אלן רואה בחזונו טיסות זולות ונוחות לחלל, שיצור לדעתו עידן של חידושים, בדומה לפריצות הדרך שעשתה החברה שהיה בין מקימיה – מיקרוסופט.

קראו עוד בכלכליסט

גם המיליארד ריצ'רד ברנסון, יצרנית המטוסים בואינג ועוד חברות סטארט-אפ מנסים לפתח דרכי גישה לחלל מהירות וזולות יותר.

מה שישנה את המציאות, על פי אלן, הוא כלי טיס דו-גופי בעל טווח כנפיים של 117 מטרים, ההולך ונבנה בלב מדבר מוהאבי בדרום מערב ארה"ב. כלי טיס זה עתיד להיות המטוס הגדול בעולם שלידו מגרש כדורגל ייראה גמדי.

בניית המטוס בחברת סטראטו-לונץ בניית המטוס בחברת סטראטו-לונץ' של פול אלן | צילום: stratolaunch.com בניית המטוס בחברת סטראטו-לונץ

חברת סטראטו-לונץ' (Stratolaunch Systems) של אלן מפתחת ובונה כלי טיס שבמקום להמריא ממסלול המראה, יעלה לגובה של למעלה מ-9 ק"מ ומשם ישחרר רקטה שתגיע לסטרטוספרה (השכבה האמצעית באטמוספירת כדור הארץ) באמצעות כוח מנועים.

הדמיית המטוס לחלל, צילום: Sierra Nevada corp הדמיית המטוס לחלל | צילום: Sierra Nevada corp הדמיית המטוס לחלל, צילום: Sierra Nevada corp

עלות הפרויקט היא כ-20 מיליון דולר – סכום צנוע ביחס למה שגובה עבור רקטות גדולות בהרבה השותפות של ממשלת ארה"ב עם חברת טכנולוג'י אקספלוריישן של אלן מאסק.

"פול מנסה להוזיל ולייעל את הגישה לחלל", אמר צ'אק בימסף מנהל בכיר בסטראטו-לונץ' ונשיא וולקן איירוספייס שכיום היא חטיבה בחברת וולקן של אלן, בראיון לאתר Skift. הוא טוען שהמטרה של אלן היא להנגיש את החלל "לאיש הפשוט".

בטרם תשיק החברה טיסות מסחריות לחלל בעשור הנוכחי, עומדת סטראטו-לונץ' בפני לא מעט בעיות טכניות החל מפיתוח כלי טייס עמיד דיו וכלה בדרכי נחיתה ועוד.

היעד של טיסות נגישות וזולות לחלל משקף את שאיפתו של אלן לקדם את שליחת לוויינים לחלל באופן מעיל וזול כך שגם אנשים מהשורה יוכלו להשתמש בחלל ולא רק ממשלות ובעלי הון.

תגיות