אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא הקבלנים: "דרישת חולדאי לבטל את תמ"א 38 - פשע חברתי" צילום: אוראל כהן

נשיא הקבלנים: "דרישת חולדאי לבטל את תמ"א 38 - פשע חברתי"

ראש עיריית תל אביב אמר כי "יש לאייד את התוכנית - שנולדה בחטא"; בובליל: "אם העיר היתה מקדמת את תמ"א 38, היה אפשר לייצר עשרות אלפי דירות"

14.04.2015, 23:08 | אמיתי גזית
סערה פרצה היום בכנס מהנדסי ערים שהתקיים ביומיים האחרונים במלון דן פנרומה בתל אביב, על רקע קריאתו אתמול (ב') של ראש עריית תל אביב רון חולדאי לבטל את תמ"א 38.

היום השתתף בפאנל נסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ שאמר בתגובה כי "דרישת חולדאי לבטל את תמ"א 38 היא פשע חברתי. מפליא שבעת מצוקת דיור, האיש המנהל את המטרופולין הגדול במדינת ישראל יוצא נגד תוכנית תמ"א 38 – זהו מטרופולין שבו מייצרים 3,000 יחידות דיור בשנה בלבד, בזמן שהביקוש לדירות עולה עשרות מונים על המספר הזה. הדרישה הזו היא פשע חברתי".

בובליל אמר עוד, "העיר תל אביב היתה צריכה להוביל את נושא התמ"א. לו היא הייתה מקדמת את התוכנית ניתן היה לייצר בה עשרות אלפי יחידות דיור שהיו ממתנות את עליית מחירי הדיור בכל הארץ".

רון חולדאי, צילום: יריב כץ רון חולדאי | צילום: יריב כץ רון חולדאי, צילום: יריב כץ

גורמים שנכחו בפאנל מספרים כי במהלך האירוע התפרץ מהנדס העיר תל אביב עודד גבולי וצעק על בינת שוורץ, ראשת מינהל התכנון על שהיא מצדדת בתמ"א 38. לדברי הנוכחים בכנס, גבולי טען כי אי אפשר לחזק כלל בניינים מפני רעידות ומשום כך אין טעם בתוכנית.

אתמול פאנל שעסק בתמ"א 38 טען חולדאי כי צריך לאייד את התוכנית "שנולדה בחטא". לדבריו "דווקא במקום שיש סיכון לרעידת אדמה, אי אפשר לבצע את התוכנית הזו כי זה לא כלכלי, ובמקום שאפשר לבצע, אין סכנה לרעידות אדמה". חולדאי גרס כי התוכנית טובה לבעלי הדירות ולקבלנים, אבל לא למחוסרי דיור. כן הוא גרס כי תמ"א 38 מעודדת התחדשות של בית בודד, אבל לא מבטיחה טיפול בתשתית ובמרחב הציבורי.

חלדאי הוסיף וטען כי תמ"א 38 היא תוכנית לעשירים משום שאין ליזמים תמריץ כלכלי להוציאה לפועל מעבר לאזור המרכז. במענה לכך תובעים הקבלנים ליישם את תוכניתם לניוד זכויות- כך שבתמורה לחיזוק מבנה באזורי הפריפריה ייהנו מזכויות בניה באזור המרכז.

ברקע הדברים הללו מתקיים בחודשים האחרונים דיון סביב הניסיון של שר הפנים ארדן להעביר את תיקון 4 לתמ"א 38 המאפשר להחיל את התוכנית על בניינים שנבנו לפני שנת 1992. במקור התוכנית נועדה לחזק בתים מפני רעידות אדמה והיא חלה על בתים שנבנו עד 1980 ולכן לא עומדים בתקן לעמידות מבנים מפני רעידות אדמה שנכנס באותה תקופה. עד ראשית שנות ה-90 מרבית הבתים נבנו ללא ממ"ד, אבל בעקבות מלחמת המפרץ ונחיתת הטילים חויבו יזמים להקים מרחבים ממוגנים בבתים. תיקון 4 יגדיל בשיעור רב את כמות הבתים שבהם ניתן לממש את תוכנית תמ"א 38.

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
הפתרון ההנדסי הנכון והכדאי = פרויקטים לפינוי בינוי של מבנים רעועים ומתפוררים
לצערנו הרב, נבחר ראש עירייה חדש בפתח תקווה, בזמן הבחירות הוא הבטיח לנו התושבים לבצע פינוי בינוי. אנחנו התושבים התארגנו ובחרנו יזם שתכננן והשקיע ממון רב בפרויקט שלנו. ראש העיר פתח תקווה - מתנגד נחרצות. מה לעשות? הבתים מתפוררים ואין לנו ממד"ים ולא מעליות. בבקשה תעזרו לנו ..........!!!!!!!!!!!!!!!
השכנה ממול , פתח תקווה הישנה והמתפוררת  |  15.04.15
לכל התגובות