אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים בוחנת ביטול ההכרה במע"מ על טנדרים צילום: איי אף פי

בלעדי לכלכליסט

רשות המסים בוחנת ביטול ההכרה במע"מ על טנדרים

הרשות שוקלת לבטל את הפטור ממע"מ על טנדרים כבדים. בגלל הפטור עצמאים רכשו רכבי 4X4 במקום רכבי שטח

16.04.2015, 06:57 | תומר הדר

רשות המסים החלה לאחרונה בתהליך בחינה של שוק הטנדרים הכבדים בישראל, וזאת במטרה לבטל את ההכרה הניתנת במע"מ על רכבים אלה. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

כיום, על פי חוק, עצמאים הרוכשים רכבים מסחריים שמשקלם יותר מ־3.5 טונות מקבלים פטור ממע"מ. פטור זה תקף לכל סוגי הרכבים המסחריים באשר הם.

אלא שבמהלך השנים האחרונות, בשל פטור זה בוחרים עצמאים רבים לרכוש טנדר 4X4 כבד במקום לרכוש רכב שטח - ורכבים אלה משמשים כרכב פרטי במקום כרכבי עבודה.

כך, במהלך השנים האחרונות חלה עלייה במכירות טנדרים כבדים דוגמת פורד F350, דודג' ראם ושברולט סילברדו, המצוידים בחלק מגרסאותיהם במערכות 4X4 ובאבזור שופע שאינו נופל מזה של רכבי מנהלים.

שברולט סילברדו. הרוכשים יתחילו לשלם מע"מ?, צילום: איי אף פי שברולט סילברדו. הרוכשים יתחילו לשלם מע"מ? | צילום: איי אף פי שברולט סילברדו. הרוכשים יתחילו לשלם מע"מ?, צילום: איי אף פי

המהלך הנבחן על ידי רשות המסים מהווה מהלך משלים לרפורמה שהחלה עוד במהלך שנות התשעים.

עד שנת 1997 העניקה המדינה פטור ממע"מ ללא כל הבחנה לכל בעל עסק עצמאי שרכש רכב מסחרי, אלא שמשנה זו הוחלט להחריג מקבוצת הרכבים הפטורים את המיניוואנים ואת רכבי השטח.

עם זאת, בעלי טנדרים קלים בעלי מערכת 4X4, כגון מיצובישי האנטר וטויוטה היילקס, עדיין היו זכאים להכרה בפטור ממע"מ - מה שגרם לעצמאים רבים לעבור מרכבי שטח לטנדרים 4X4.

לנוכח מהלך זה הודיעה רשות המסים ב־2005 על ביטול ההכרה במע"מ על טנדרים שמשקלם הוא עד 3.5 טונות, מה שהביא לעלייה ניכרת ברכישות הטנדרים הכבדים.

על פי הערכות בענף הרכב, בדומה להחלטת רשות המסים ב־2005, לפני הודעה על ביטול הפטור צפויה רשות המסים להעניק "תקופת חסד", שבמסגרתה יוכלו עצמאים לרכוש טנדים כבדים ולקבל את ההחזר.

מדובר בפגיעה בדגמים האמריקאים בישראל. הטנדרים הגדולים מיוצרים כולם על ידי יצרניות הרכב האמריקאיות ומצוידים במנועים גדולים מהותית מן הנהוג בשוק הטנדרים העממיים היפאניים. כך לדוגמה הסילברדו של שברולט מצויד במנוע טורבו דיזל בנפח 6.6 ליטר.

מרשות המסים נמסר: "הנושא נבחן ברשות. טרם התקבלה החלטה בעניין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

88 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

88.
ביטול מעמ לטנדרים
היי אתם שם באוצר,- מי שמתבונן מהצד או שלא על ההתנהלות שלכם ובכלל על צורת החשיבה שלכם מבין מדוע לא כ"כ "אוהבים" את היהודים משום שאתם מתנהגים כמו יהודונים גלותיים קטנים במחשבתם ובמעשיהם, משקיעים אנרגיה יקרה ומתעסקים בזוטות ובתפל במקום בדברים המרכזיים בעיקר וחבל מאוד שכך.
שמעון  |  04.01.17
87.
מצאו עוד משהו שניתן לקחת מאיתנו.
אין לי רכב מסוג זה, אבל כעצמאי אני מאוד מרגיש את האי-צדק לגבינו. פשוט מעצבן שבן אדם שמתרוצץ 15 -16 שעות ביום, לא רואה את משפחתו, מספק פרנסה לאנשים אחרים, לא יכול להרשות לעצמו להיות חולה וכיו"ב בנוסף גם נטול כל עידוד מצד המדינה ואף כל הזמן מחפשים לו בכיסים ובודקים מה עוד אפשר למצוץ ממנו.
ת  |  13.03.16
84.
אי הכרה בטנדרים כבדים - חוצפה, וקנאה הנובעת פשוט מבורות
אני לא מכיר אף אחד שקנה טנדר כבד בשביל הכיף או ההכרה במס! מי שקונה, קונה כי הוא צריך, המון בעלי מקצוע שמדברים איתי, מתים לטנדר כבד כמו שלי (סילברדו) ואפילו צריכים, אבל נרתעים מהגודל/חניה/נסיעה בעיר /צריכת דלק ושלא לדבר על העלויות בכביש 6 !' או שאין להם רישיון ג', הגיע הזמן שהמדינה תכיר ביותר הוצאות של עצמאים ולא בפחות ! ואם יחליטו לא להכיר, בואו נחסום את הדרך למשרד האוצר עם 500 טנדרים כבדים , ודפי פייסבוק, וכתבות בעיתונים.. שייצא להם החשק לחלוב אותנו. ומרד מיסים ? רעיון טוב ! ונראה מה לשכת העצמאים יודעת לעשות... שחר.
שחר רייכרט , השרון  |  12.07.15
לכל התגובות