אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים הזמנית אישרה את הסכם ההבראה לדואר בהיקף של 477 מיליון ש' צילום: עמית שעל

ועדת הכספים הזמנית אישרה את הסכם ההבראה לדואר בהיקף של 477 מיליון ש'

ההעברה הראשונה, בסך 236 מיליון שקל, תעבור מיידית במטרה לקדם את פרישתם של כמה עשרות עובדים כבר בזמן הקרוב. עד 2018 יפרשו מהדואר כ-730 עובדים קבועים לדברי מנכ"ל הדואר, חיים אלמוזנינו, הסכם הפרישה הוא מרכיב חשוב בהבאת החברה למצב מאוזן

16.04.2015, 14:55 | אורי תובל
ועדת הכספים הזמנית של הכנסת אישרה פה אחד את המימון הממשלתי להסכם ההבראה של הדואר. על פי ההסכם, תעביר המדינה לדואר 477 מיליון שקל בארבע פעימות שנתיות עד 2018, למימון פרישתם של כ-730 עובדים קבועים. ההעברה הראשונה, בסך 236 מיליון שקל, תעבור מיידית במטרה לקדם את פרישתם של כמה עשרות עובדים כבר בזמן הקרוב. לדברי מנכ"ל הדואר, חיים אלמוזנינו, הסכם הפרישה הוא מרכיב חשוב בהבאת החברה למצב מאוזן בסוף 2015 ולרווח בשנים הקרובות.

קראו עוד בכלכליסט

עיתוי האישור בוועדה עורר שאלות, משום שהוא בוצע בעת שאין תקציב מדינה מאושר – ולמעשה גם אין קואליציה או ממשלה – תקופה שבה אסור לוועדת הכספים הזמנית לאשר העברות תקציביות. התקציב בתקופה זו מנוהל על ידי החשב הכללי במשרד האוצר, המקציב בכל חודש לסעיפי התקציב 1/12 מתקציב המדינה. הקצבות אחרות מחייבות את אישור ועדת החריגים של החשב הכללי בראשות החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו - שאישרה לא רק את ההקצבה הנוכחית, אלא למעשה את המתווה כולו לשנים קדימה.

 

בתחילת הדיון מחו יעקב ליצמן מיהדות התורה, סתיו שפיר מהעבודה ויצחק כהן מש"ס על כך שהוועדה נדרשת לאשר במצב זה את המתווה עד שנת 2018, כאשר לחשבת יש סמכות לקבוע מימון חודשי בלבד. נציג החשב הכללי הסביר בדיון כי מכסת המימון הוקצתה רק לאפריל 2015, אולם ניתנה הרשאה להתחייבות עתידית להסכם כולו.

בסופו של דבר, נוסחה החלטה המאשרת את המתווה כולו בסך 477 מיליון שקל, אולם כדי לעקוף את הקושי נקבע כי משרד האוצר ידווח לוועדה מדי חצי שנה על התקדמות תוכנית ההבראה, כך שוועדת הכספים "תוכל אם תחפוץ בכך", כדברי היו"ר ניסן סלומינסקי, לפקח על העברות הכספים הבאות לדואר, שיהיו חלק מחוק התקציב. על הניסוח, שאישר בפועל את המתווה כולו, העיר ח"כ ליצמן לסלומינסקי, "אני מקווה שלפחות אתה הבנת את זה".

 

סניף של רשות הדואר, צילום: עמית מגל סניף של רשות הדואר | צילום: עמית מגל סניף של רשות הדואר, צילום: עמית מגל

 

בסופו של דבר הצביעו שמונת הח"כים הנוכחים בעד ההסכם. ח"כ סתיו שפיר נעדרה מההצבעה. בדיון שקדם להחלטה ח"כים רבים מתחו ביקורת על השירות שניתן על ידי הדואר ועל התוכנית. ח"כ סלומינסקי הציג הזמנה לחתונה שהגיעה אליו אתמול – חודש לאחר שהחתונה התקיימה וחודשיים לאחר שליחת ההזמנה. ח"כ כהן מש"ס סיפר שלחתונת בתו שלח הזמנה גם לעצמו "כדי לבדוק את הדואר. עד עכשיו לא קיבלתי את המכתב".

 

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה אמר כי "יש כשל וקריסה של כל מתן השירותים – ושוויון הנפש של אנשי חברת הדואר בדיון מוציא אותי מכליי. אתם מבקשים חצי מיליארד שקל – אבל מה עם השירות? אנשים תלויים בדואר, כדי לקבל תלושי מזון, לבוש וצ'קים – והם לא מקבלים דבר”. גם ח"כ ליצמן מחה על העלאת תעריפי הדואר, שהיו חלק משינויי הרגולציה.

ח"כ אלי כהן מכולנו הפתיע כשאמר שההפרטה המתוכננת – 20% שיימכרו ליזם חיצוני ו-20% שיונפקו בבורסה - אינה מספיקה. “40% זה לא הפרטה, זה חצי הריון. אם השווי יעלה – היזם ירוויח, אבל אם הדואר לא יבריא, שוב יבואו אלינו לבקש כסף. אני בעד הפרטה עד הסוף”. לפי המתווה, לפחות בעשר השנים הבאות תחזיק המדינה 60% מהדואר. בעבר אמר יו"ר כולנו משה כחלון כי "ישקול כל הפרטה לגופה". כהן נימק את תמיכתו בכך שלאחר שוועדת אנדורן הקשתה על בעלי הון להתחמק מהחזרת האג"ח שלהם, כך ראוי שגם המדינה תשלם לבעלי האג"ח של הדואר.

מעל הדואר תלוי הליך של חדלות פירעון. לדברי נציגי הדואר בדיון, אישור ההקצבה תאפשר לדואר לשלם את חובותיו ולהתחמק ממינוי כונס נכסים שיפטר עובדים ויחזיר חובות לפי ראות עיניו. עוד נטען, כי אישור ההסכם יאפשר לבית המשפט לדחות את דרישתם של בעלי האג"ח, שלהם חייב הדואר כ-300 מיליון שקל.

על פי הדואר, הוצאות השכר של החברה יקטנו השנה ב-70 מיליון שקל. מנכ”ל הדואר הפורש אלמוזנינו והמשנה למנהל רשות החברות מאיר שמרה היו שבעי רצון מאישור ההסכם. לדבריהם, שיפור השירות שאליו התחייב הדואר עד סוף השנה לא היה אפשרי בלי הסכם המימון. שמרה, שנשאל אם לא תחזור ההתרחשות בתעש, שחזרה וביקשה מימון למשכורות, אמר כי לפי המתווה החברה תהיה מאוזנת השנה ורווחית בהמשך. ההבראה נשענת לא רק על פיטורי עובדים – כ-700 קבועים שרובם יוצאו לפנסיה מוקדמת וכמה מאות זמניים שיקבלו רק פיצויים – אלא גם על כניסת היזם החדש ועל הגדלת השירותים של הדואר ובנק הדואר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות