אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל האופציות לממשלת נתניהו הבאה פתוחות צילום: אלכס קולומויסקי

כל האופציות לממשלת נתניהו הבאה פתוחות

בסוף השבוע נפגש נתניהו עם בנט וליברמן ללא תוצאות, והוא נוטה להציע לבנט לשוב למשרד הכלכלה. על הפרק עדיין עומדות ממשלת ימין צרה של 67 מנדטים, או 61 בלי ליברמן, וממשלת אחדות עם או בלי לבני

18.04.2015, 23:32 | אורי תובל

ביום רביעי יסתיימו 28 הימים שהוקצו לבנימין נתניהו להרכיב ממשלה, ומבנה הקואליציה הבאה עדיין רחוק מלהתבהר. נתניהו צפוי לפנות לבקש מהנשיא ריבלין ארכה של שבועיים ביום שלישי.

קראו עוד בכלכליסט

בסוף השבוע נפגש נתניהו עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לאחר יותר משבועיים של נתק. הפגישות הללו עשויות להעיד כי נתניהו מתרכז בהקמת ממשלת ימין של 67 מנדטים, אולם לשם כך יצטרך לפתור שלושה צירי מתח: הראשון בין בנט לליברמן, הדורשים שניהם את תיק החוץ. השני בין ליברמן למפלגות החרדיות לאחר שישראל ביתנו דורשת לבחון את ההסכמות עמן ומתנגדת לכל שינוי בחוקי הגיוס והגיור, והשלישי בין ש"ס לבית היהודי, בשל הכוונה לתת את תיק הדתות לש"ס כפיצוי על העברת מינהל התכנון לאחריות כולנו.

נפתלי בנט, צילום: נמרוד גליקמן נפתלי בנט | צילום: נמרוד גליקמן נפתלי בנט, צילום: נמרוד גליקמן

קושי נוסף הוא הצורך להגדיל את מספר השרים מעבר למגבלות שקבע חוק המשילות אך לפני שנה. נתניהו מבין שעליו לתת לבית היהודי שלושה תיקים, עוד לפני שהתפנה לרצות את חברי מפלגתו שלו. ליהדות התורה הובטחו שני סגני שרים במשרד הבריאות וכבר עתה ידוע על עוד שלושה סגנים: בביטחון, באוצר ובפנים. ישראל ביתנו מתנגדת להרחבת הממשלה, ונראה כי כולנו לא תתנגד.

אביגדור ליברמן, צילום: אוראל כהן אביגדור ליברמן | צילום: אוראל כהן אביגדור ליברמן, צילום: אוראל כהן

בפני נתניהו עומדות שתי אפשרויות נוספות - הראשונה היא לוותר על ישראל ביתנו ולהקים ממשלה צרה ומאוד לא יציבה של 61 מנדטים. אפשרות נוספת היא ממשלת אחדות עם המחנה הציוני או עם מפלגת העבודה ללא התנועה, משום שנתניהו מתנגד לכניסה של ציפי לבני. בסוף השבוע נראה היה שההיתכנות לכך יורדת, כשהרצוג ולבני הכריזו שהמחנה הציוני בדרכו לאופוזיציה. לפי הערכות, עוד לפני בקשת ההארכה ינסה נתניהו לסכם עם כולנו כדי לוודא שמפלגת לשון המאזניים הכתירה אותו לראש ממשלה. ייתכן שלכך יצטרפו גם המפלגות החרדיות, ואז מיד לאחר קבלת ההארכה נתניהו עשוי לקרוא להרצוג שיצטרף לממשלה, ולשפר את כוח המיקוח שלו מול ליברמן ובנט.

פגישת בנט ונתניהו הסתיימה בלי תוצאות. בנט דורש את החוץ, ונתניהו לא מעוניין לתת לו את התיק שיסמן את הממשלה כנצית ביותר. נראה כי הוא מעדיף להציע לבנט לשוב למשרד הכלכלה, ייתכן שעם סמכויות מורחבות. אריאל כבר השלים עם פרידה ממשרד הבינוי, ובין האפשרויות לחלופה נמצא תיק החקלאות. איילת שקד עשויה לקבל את אחד התיקים שהיו בשליטת הבית היהודי - המשרד לענייני ירושלים או לאזרחים ותיקים.

כולנו היא הקרובה ביותר להסכם, לאחר שמרבית דרישותיה התקבלו. כעת ממתין כחלון לראות כיצד יסתיים המו"מ עם דרעי, שמתלבט אם לקחת את משרד הפנים ללא מינהל התכנון או לפנות למשרד התחבורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות