אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחברת מלונאות ועד קרקע בכנרת: הנכסים של מנכ"ל משרד הבינוי נחשפים

פרסום ראשון

מחברת מלונאות ועד קרקע בכנרת: הנכסים של מנכ"ל משרד הבינוי נחשפים

בעקבות דרישת כלכליסט והתנועה לחופש המידע נחשף הסדר ניגוד העניינים של שלמה בן אליהו. מההסדר עולה כי בן אליהו החזיק, בין היתר, ב-51% ממניות חברת המלונאות פירסט קלאב, וב-8.3% מחברת האנרגיה הסולרית אסלארי. כמו כן החזיק בקרקע על שפת הכנרת

26.04.2015, 16:26 | יעל דראל

חודשים ארוכים לאחר דרישת "כלכליסט" והתנועה לחופש המידע, שאף עתרה לאחרונה בנושא, נחשף הסכם ניגוד העניינים של מנכ"ל משרד הבינוי היוצא שלמה בן אליהו. העתירה של התנועה הוגשה על ידי היועצת המשפטית של התנועה עו"ד רחלי אדרי.

הסכם ניגוד העניינים, שנחתם ב-23 באפריל 2013 – לפני שנתיים בדיוק – מגלה כי בעת מינויו לתפקיד החזיק בן אליהו 51% ממניות ההנהלה בחברת פירסט קלאב בע"מ, מניות המקנות זכות למנות דירקטורים. פירסט הינה חברה מתחום המלונאות והדיור המוגן, המחזיקה במבנה אחד המשמש כמלון ומנהלת קשרים עסקיים עם חברת בית בלב, המפעילה את הדיור המוגן בקומה הראשונה של בית המלון.  

קראו עוד בכלכליסט

עוד הצהיר בן אליהו בהסכם ניגוד העניינים שעליו הוא חתום כי הוא אחד מבעליה של קרקע פרטית בחוף מגדל בכנרת, וכי ייעודה התכנוני של קרקע זו הינו מלונאות ונופש. בהסכם נכתב כי בעלי הקרקע מקדמים תכנון בשטח, אך כי מדובר בקרקע פרטית וכי הפעילות בנושא אינה מתבצעת מול רשות מקרקעי ישראל או משרד הבינוי.

מנכ"ל משרד הבינוי היוצא שלמה בן אליהו. ייצג חברה מול רשות מקרקעי ישראל, צילום: גיא אסייג מנכ"ל משרד הבינוי היוצא שלמה בן אליהו. ייצג חברה מול רשות מקרקעי ישראל | צילום: גיא אסייג מנכ"ל משרד הבינוי היוצא שלמה בן אליהו. ייצג חברה מול רשות מקרקעי ישראל, צילום: גיא אסייג

סעיף מעניין נוסף בהסכם ניגוד העניינים מגלה כי בן אליהו הינו בעליה של קרקע פרטית הסמוכה לקיבוץ אפק, בין עכו לקריות, שייעודה התכנוני הינו חקלאי. בן אליהו ציין בהסכם בהקשר זה: "לא מתוכננת על ידי כל פעילות עסקית או יזמית בקשר לקרקע זו".

סעיפים אחרים בהסכם חושפים עוד כי בן אליהו החזיק בעת מינויו ב-8.3% ממניות חברת אסלארי אנרגיה סולארית וכן בחברת מלון אושפיזין שהינה "חברת מדף חסרת כל פעילות או נכסים".

על פי הצהרתו, בן אליהו, שכבר כיהן בעבר כמנכ"ל המשרד, ייצג משנת 2012 ועד לאפריל 2013 – חודש מינויו – את חברת מלונות החוף הצפוני בע"מ מול רשות מקרקעי ישראל, בדרישה לבטל הליך של הרשות. לדבריו, "החברה קיבלה הרשאה לבניית מלון במבשרת ציון. בניית המלון לא מומשה והנהלת הרשות החליטה לבטל את ההרשאה". על פי הצהרתו, בן אליהו טיפל בסוגיית החזרת ההרשאה לחברה - והוא עתיד היה לקבל על כך תשלום עד לסוף חודש אפריל באותה שנה (2013).

בן אליהו שימש גם, על פי הצהרתו, כחבר בעמותת מכללת שערי משפט, וכן שימש כמנהל בהוצאה לאור בשם "דרכי הוראה". על פי הסכם ניגוד העניינים, בן אליהו התחייב להתפטר מכל תפקידיו טרם מינויו וכן למכור את אחזקותיו בחברות שבהן החזיק מניות.

התנועה לחופש המידע: "חבל שהמידע לא נמסר בלי עתירה"

 

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה בתגובה לחשיפת הנכסים כי "התנועה פנתה למשרד הבינוי בכדי לקבל את הסדר ניגוד הענייניים של מנכ"ל המשרד. לאחר שמשרד הבינוי לא השיב לבקשת חופש המידע להסדר למניעת ניגוד עניינים, נאלצה התנועה לעתור לבית המשפט. סמוך למועד הגשת העתירה התקבל ההסדר כשסעיפים רבים בו מושחרים, ולכן התנועה עמדה על דרישתה לקבל את ההסדר ללא השחרות, זאת כיוון שהעניין הציבורי בו ברור ומובן מאליו.

"כעת מצא המשרד לנכון למסור את ההסדר באופן כמעט מלא ובאופן שמתיישב עם ההסדרים הקבועים בחוק חופש המידע. חבל שהמשרד לא מצא לנכון למסור את המידע במלואו ללא עתירה, דבר שגזל משאבים רבים מבית המשפט, מהקופה הציבורית וכמו גם מהתנועה לחופש המידע.

בשיחה עם "כלכליסט" ציין בן אליהו כי מכר את הקרקע הסמוכה לכנרת וכן כי מכר את כל אחזקותיו בחברות שבהן החזיק טרם כניסתו לתפקיד. "ההר הוליד עכבר. הסיבה שחשיפת ההסכם התעכבה נעוצה בכך שהיה צורך לקבל את הסכמתם של שותפיי העסקיים לפרסום. שמירה על עקרונות אלו היא המבטיחה כי אנשים מן המגזר הפרטי יעברו למגזר הציבורי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
די לפופוליזם
הכתבה הזאת ממחישה איך התקשורת שוחטת אנשים ומגישה אותם כמו נתחי בשר מדממים לקהל הקוראים. לי ברור מהכתבה כי מדובר באדם (שאינני מכירו) שבחייו הפרטיים צבר רכוש וכנאה עשה זאת ביושר. כשביקש להתקבל לשירות הציבורי חשף בפני המדינה את רכושו כפי שהחוק מחייב. לאיש יש שותפים שאינם עובדי מדינה ונדרשה הסכמתם לחשוף את זהותם כדי שהמידע ייחשף לציבור. זה לקח זמן שלא תלוי במדינה. בסופו של דבר אנחנו יודעים מהו רכושו ובזאת לא רק שלא החכמנו אלא אין אחד בתנועה לאיכות השלטון שמתנצל בפני האיש על השחרת פניו והחשדתו בפלילים. שיקום ראש התנועה לאיכות השלטון ויגיד באומץ: חקרנו והוברר שהאיש נקי כפיים ! ובא לציון גואל
יוחנן בן זכאי  |  28.04.15
10.
גנוב כפי יכולתך
השחיתות הציבורית כנראה בדמינו. יסלחו לי כל הישרים שלא דבק בהם רבב ובמיוחד אלה שגם לא ידבק בהם רבב, אבל אלה שדבק בהם חובה להענישם בכל חומר הדין .מרבית הפשיעה היא כלכלית ולכן יש לחזק את גופי הבקרה ככל הנדרש כדי שהנבלים יקבלו את המגיע להם. תפקידה העיקרי של הכנסת לחוקק חוקים נגד פשיעה כלכלית מאחר וזו הפשיעה הנפוצה ביותר .
י.  |  27.04.15
לכל התגובות