אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלוג וכחלון סיימו פגישה ראשונה: תוקם ועדה לקידום התחרות באשראי צילום: אלעד גרשגורן, עמית שעל

פלוג וכחלון סיימו פגישה ראשונה: תוקם ועדה לקידום התחרות באשראי

שר האוצר המיועד משה כחלון ונגידת בנק ישראל סיכמו לבחון את השלכות הפרדת חברות כרטיסי האשראי מידי הבנקים – צעד לו התנגד בנק ישראל נחרצות בעבר

04.05.2015, 15:33 | תומר ורון
שר האוצר המיועד משה כחלון ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג סיימו לפני זמן קצר (ב') את פגישת העבודה הראשונה שלהם בה סיכמו כי לאחר הקמת הממשלה תוקם ועדה שתבחן דרכים לקידום התחרות באשראי למשקי בית ולעסקים קטנים וכמו כן את הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים.

קראו עוד בכלכליסט

אחת הדרכים העיקריות לעודד את התחרות באשראי למשקי בית והעסקים הקטנים הנשלט כיום בידי המערכת הבנקאית היא קידומו של חוק נתוני אשראי. קידום החוק צפוי להתקל בהתנגדות בעיקר מצידם של שני הבנקים הגדולים המחזיקים כיום בנתח שוק של 30% כל אחד ועל כן גם במידע רב על הלקוחות. חוק נתוני אשראי רחב יסדוק את מונופול המידע שיש לשני הבנקים הגדולים ויאפשר גם לבנקים הקטנים וגם לגופים חוץ בנקאיים להתחרות באפקטיביות על מתן אשראי קימעונאי שכן החוק יאפשר להם לתמחר את הלקוח בצורה מתאימה. הנושא נמצא כיום בידי ועדה בינמשרדיצ שבראשה עומדת המועצה הלאומית לכלכלה שבוחנת כיצד יש להנהיג את חוק נתוני האשראי.

פלוג וכחלון סיכמו לבחון את השלכות הפרדת חברות כרטיסי האשראי מידי הבנקים – צעד לו התנגד בנק ישראל נחצרות בעבר. כיום פועלות בשוק שלוש חברות בלבד, הן המנפיקות היחידות והן הבולטות היחידות. בנוסף לכל, הן גם חברות בנות של הבנקים הגדולים דבר שיוצר חסם מבני לתחרות בשוק.

משה כחלון , צילום: גיל נחושתן משה כחלון | צילום: גיל נחושתן משה כחלון , צילום: גיל נחושתן

בדו"ח שפרסמה הרשות להגבלים עסקיים בחודש ספטמבר האחרון על שוק כרטיסי האשראי היא כתבה כי הבעיה המבנית מתמרצת אותן לייקר את הריבית ללקוחות שלוקחים הלוואה. "התמריץ להעלות את הריבית הנגבית ממחזיקי כרטיס אשראי עלול שלא להיות מרוסן על ידי החשש מאובדן לקוחות לאשראי בנקאי, שכן מי שמספק את האשראי הבנקאי הוא ממילא חברת האם של חברת כרטיסי האשראי", נכתב בדו"ח.

חברות כרטיסי האשראי סיימו את שנת 2014 עם הכנסות של כ-4 מיליארד שקל ורווח נקי של 639 מיליון שקל - עליה של 1.3% בהשוואה ל-2013.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
הפרדת כרטיסי אשראי
לא ברור מר כחלון מה הסיבה להפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים. לידיעתך, הפרדה של קופות הגמל השונות ומכירתם לחברות ביטוח וכד' רק גרמו לבלגן אדיר אשר הפסדי חוסכים היו אדירים. אין פיקוח על חברות הביטוח וכן על אותם חברות גמל השונות הפרטיות למינם. טעות מרה היתה שגרם לה מר נתניהו בהעברה של אותם קופות גמל ליידי חברות פרטיות. ולכן, תשאיר את כרטיסי האשראי ביידי הבנקים ויש להגביל את הריבית על האשראי עד לגובה של ריבית בנק ישראל +0.1% היה נכון מר כחלון לטפל קודם, בקיצבאות הזיקנה מביטוח הלאומי, בהגדלת מינימום שכר ל9,500 שקל, למכור את קרקעות בשיטה כזו שיהיה לזוג הצעיר אפשרות לרכוש דירה, לתמוך בחד הוריות עד לגובה של תשלום ישיר לחד הורית כך שיתאפשר לה לגדל את ילדיה "למדינת ישראל".לעקר את מחירי 50 פריטים ממוצרי המזון, להעניק לקשישים מעל גיל 70 פטור מתשלומי..מים,חשמל, ארנונה,תרופות,תשלומי ביקור לרופאים מיקצועיים, ולעשות הכל על מנת שהזיקנה אכן תעבור ללא קושי כספי.
דורון , חולון  |  07.05.15
4.
יש 6 בנקים - ואין ביניהם תחרות.. אז למה שתהיה תחרות באשראי?
כחלון צריך להסביר לעצמו קודם כל - איך זה שיש בארץ 6 בנקים, ואין ביניהם תחרות. ואיך זה שכולם מקטרים, אבל אין נהירה המונית לבנק (איגוד) שמציע אפס ריבית על המינוס ו-3% ריבית על הפלוס בחשבון ללא עמלות. כנראה שאין בעיה, אבל תהיה עוד ועדה... עוד בזבוז כסף על השתתפות בישיבות, הוצאות נסיעה וכיבוד.... הלזה כחלון ייחלנו?????
מודרניסטי  |  04.05.15
3.
לא ולא,כנסו
זה נגד האזרח הקטן המתקשה. כרטיס חוץ בנקאי לא ישולם עי הבנק אם אין כסף בחשבון ואז ישלם 65₪ החזרה ל2 צדדים ובכרטיס בנקאי הבנק מחוייב לשלם והלקוח סוגר את המינוס לאיטו מול הבנקאי. עדיף להשאיר את המצב הקיים כי למי שיש שילך לחוץ בנקאי ולמתקשים עדיף בבנקאי אחרת יהיו ללא כרטיסי אשראי אלא אם זו כוונת כחלון הלא בדיוק מבין
איתן  |  04.05.15
לכל התגובות