אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עדן טבע עדיין לא חזרה לשגרה

עדן טבע עדיין לא חזרה לשגרה

חלק ממדפי הסחורה הטרייה של רשת המזון עדיין ריקים, ובענף מעריכים כי מגה תנסה להשיב את הלקוחות בימים הקרובים. המנכ"ל המודח גיא פרוביזור צפוי לבקש צו מניעה להדחתו

10.05.2015, 09:14 | נורית קדוש

למרות הבטחותיה של מגה רשת המזון האורגנית עדן טבע מרקט לא חזרה לשגרת פעילות מלאה בסוף השבוע האחרון. במקביל הסכסוך בין המנכ"ל המודח גיא פרוביזור לבין ההנהלה צפוי להגיע להכרעה בבית המשפט. 

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט", ביום רביעי האחרון הדיח הדירקטוריון של הרשת את פרוביזור, מייסד ומנכ"ל שותף (49%), מניהול רשת המזון האורגנית שבשליטת מגה (51%), ומינה את מולי טימור למנהל זמני. באותו היום הודיעה מגה כי תפעל לחידוש מלאי המוצרים בסניפי עדן טבע מרקט. ואולם, ביום שישי, למעט מקרר החלב שהתמלא בסחורה ששלחו תנובה ושטראוס, המחסור ניכר בכל המחלקות הטריות: במחלקת הירקות כוסו המדפים ביריעות ניילון לבנות ובחלקם הונחו אריזות פסטה יבשה, את מקרר הירקות העליים מילאו מיצים ומשקאות שונים, מקרר הביצים נותר ריק לחלוטין וכך גם קצביית העופות.

מדפי הירקות בסניף עדן טבע מרקט ביום שישי מדפי הירקות בסניף עדן טבע מרקט ביום שישי מדפי הירקות בסניף עדן טבע מרקט ביום שישי

חג השבועות יעזור להשיב את הלקוחות

בביקור בסניף הרשת בתל אביב ביום שישי בצהריים, זמן שיא הקניות, נמצאו לקוחות ספורים והקופות נותרו שוממות. ניתן להעריך כי המחסור המתמשך במוצרים כמו גם היעדרו של מהלך שיווקי לצמצום הפגיעה שספג המותג בשבועות האחרונים גרמו לקונים לא לחזור לחנויות. להערכת גורמים בענף, מגה תידרש בימים הקרובים ליזום מהלך משמעותי להשבת הלקוחות. העיתוי, רגע לפני חג השבועות, יכול לסייע לה בכך, שכן רשת עדן טבע מרקט הובילה בשנים האחרונות את מהפכת החלב, שהתבססה על מחירים מופחתים למוצרי החלב השונים. אלא שכרגע לא ברור אם מגה תנקוט צעד זה, הן בשל רצונה להציג את הניהול של פרוביזור, כולל יוזמה זו, ככושל והן משום שצעד זה עלול לפגוע במכירות החלב שלה לקראת החג.

כזכור, בתום סכסוך ממושך הדיחה מגה בשבוע שעבר את פרוביזור מניהול הרשת ומינתה את טימור למנכ"ל זמני. זאת נוכח החלטת אביגדור קפלן, שמונה לפני ארבעה חודשים למנכ"ל קבוצת אלון במקום דודי ויסמן, אשר הודח, כי פרוביזור יצטרך לקחת חלק בהזרמת כספים לעדן טבע מרקט. זאת בניגוד להסכם שנחתם עמו לפני שמונה שנים. סירובו של פרוביזור להזרים כסף לחברה או לדלל את אחזקותיו הוביל את מגה לעצור תשלומים לספקי רשת המזון האורגני. אלה חדלו בתגובה לספק סחורה לרשת. חשיפת הסכסוך ב"כלכליסט" והלחץ שהדבר יצר בקרב הספקים אילצו את מגה להזרים חלק מהסכום שבאמצעותו שילם פרוביזור לספקי המזון הטרי בלבד. לצד התשלום החלקי הוא הודיע לספקים כי לא יזמין עוד סחורה בשל חוסר יכולתו לשלם להם.

שופרסל ניצלה את הסכסוך

הסכסוך המתמשך הוביל לפגיעה בעדן טבע מרקט. כפי שנחשף ב"כלכליסט", דירוג סיכון האשראי של הרשת האורגנית הורד, ודן אנד ברדסטריט (D&B) המליצה לספקים למכור לה סחורה תמורת תשלום במזומן בלבד. צעדים אלה הובילו למחסור ניכר במדפיה. המחסור במוצרים צמצם את היקפי הפעילות של הרשת, שהחליטה בעקבות כך להוציא חלק מעובדיה לחופשה כפויה בשבוע שעבר.

גם המתחרים לא העלימו עין ממה שקורה בעדן טבע מרקט. בשבוע החולף תיעלה שופרסל את המשבר בין השותפים בעדן למגה והציעה לצרכני המזון האורגני והבריא 25% הנחה על המוצרים ברשת אורגניק מרקט ובמתחמי גרין האורגניים בסניפי שופרסל.

נוסף על כך, בימים הקרובים צפוי פרוביזור לפנות לבית המשפט בבקשה לקבלת צו מניעה להדחתו, זאת על בסיס סעיף בהסכם שחתם פרוביזור עם מגה, שלפיו לדבריו כל עוד הוא בעל מניות בחברה, הוא יכהן בתפקיד ניהולי של מנכ"ל או יו"ר.

ממגה נמסר: "הרשת חזרה לפעילות שגרתית ורגילה, חודשו ההזמנות למוצרים הטריים, החברות חזרו לספק, המשכורות שולמו לעובדים כסדרן והעובדים לא הוצאו לחופשה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות