אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה: לעכב את ההחלטה על מתווה הגז עד פרסום דו"ח הביקורת צילום: עמית שאבי

מבקר המדינה: לעכב את ההחלטה על מתווה הגז עד פרסום דו"ח הביקורת

יוסף שפירא הודיע לשטייניץ כי בכוונתו לקדם את פרסום הדו"ח מהר ככל הניתן. לאחר העברת הדו"ח למבוקרים, אמורים להינתן להם שלושה שבועות למסירת תגובות ולאחריהן יוכן הדו"ח הסופי

30.06.2015, 17:19 | אורי תובל

אחרי רצף ההפתעות שניחתות על הממשלה בשבוע האחרון בדרך לאישור ההסכם עם חברות הגז, שחקן חדש נכנס לזירה: מבקר המדינה יוסף שפירא. לפני שעה קלה (ג') שלח המבקר מכתב לשר האנרגיה יובל שטייניץ ובו ביקש שהממשלה תמתין עם החלטתה בנושא מתווה הגז עד אחרי פרסום דו"ח מבקר המדינה על משק הגז. טיוטת הדו"ח אמורה להיות מוכנה עוד השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

יובל שטייניץ מציג את מתווה הגז היום, צילום: עמית שאבי יובל שטייניץ מציג את מתווה הגז היום | צילום: עמית שאבי יובל שטייניץ מציג את מתווה הגז היום, צילום: עמית שאבי

המבקר הודיע לשטייניץ כי בכוונתו לקדם את פרסום הדו"ח מהר ככל הניתן. לאחר העברת הדו"ח למבוקרים, אמורים להינתן להם שלושה שבועות למסירת תגובות ולאחריהן יוכן הדו"ח הסופי.

מוקדם יותר הבוקר הופיע מנכ"ל משרד המבקר, אלי מרזל בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת ואמר כי "לפי הממצאים המסתמנים של דו"ח המבקר על משק הגז, נמצאו ריק וליקויים מהותיים בנושאים מהותיים הנוגעים לאסדרה, הפוגעים ביכולת לפתח את משק הגז בהיבטים של תחרות, מחיר וזמינות".

חלק משמעותי בדיון הוקדש לכך שלא נרשמו פרוטקולים בישיבות הצוות הממשלתי בראשות ראש המועצה הלאומית לכלכלה. אדירי ציין כי "לא נרשמו סטנוגרמות מי אמר מה. היה מי שרשם סיכום לפגישה". סגן הממונה על התקציבים, אודי אדירי, הסביר כי לדעתו תמלול השיחות המלא היה מפריע לדיונים, "כי אנחנו רוצים דיון פתוח".

מנכ"ל משרד המבקר הגיב לכך בחריפות: "בנושא כל כך עקרוני עם כל כך הרבה כסף מן הראוי שיהיה פרוטקול מפורט מאוד כי העדרו פוגע ביכולת שלנו לבדוק את קבלת ההחלטות. הנוכחים לא באו לשיחת סלון ביום שישי אלא מתוקף תפקידם ומן הראוי שדעתם תישמע. אם יש להם ממה לפחד – יש בעיה". ח"כ סתיו שפיר הזכירה כי בדיון בוועדת הכספים הבטיח סגנו של קנדל, מוריס דורפמן, לפרסם פרוטוקולים מפורטים.

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה לפניית מבקר המדינה לשטייניץ: "אני קוראת לשר האנרגיה ולממשלה כולה שלא לעקוף את מבקר המדינה, כפי שעשה ראש הממשלה באופן בוטה כשזרק את הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה לכלבים ועקף אותו.

זוהי זכותנו הדמוקרטית להגן על מנגנוני השלטון בעזרת מוסד מבקר המדינה ולא ראוי שפניה ישירה וחריגה כזו של המבקר תיענה בהתעלמות או שלילה מצד הגורם המבוקר".

תגיות