אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש עתיד הגישה עתירה מתוקנת: ראש הממשלה לא יכול להיות שר

יש עתיד הגישה עתירה מתוקנת: ראש הממשלה לא יכול להיות שר

בעקבות הדיון בעתירה הקודמת בו העירו השופטים כי רה"מ לא יכול לשמש גם שר וביקשו מיש עתיד להגיש עתירה מתוקנת, טוענת כעת המפלגה כי לא רק שהסעיף המאפשר לראש הממשלה להיות שר נמחק לפני כמה שנים, אלא שלממשלה הנוכחית כבר ניתנה הזדמנות לחוקק אותו מחדש – והיא לא עשתה זאת

12.07.2015, 11:25 | אורי תובל

חמישה ימים לאחר ששופט בית המשפט העליון חנן מלצר העיר כי לפי חוק יסוד: הממשלה, "ראש הממשלה בכלל לא יכול להיות שר", הגישה הבוקר (א') מפלגת יש עתיד עתירה נגד בנימין נתניהו, בטענה שאינו יכול למלא את תפקידי שר החוץ, שר הבריאות, שר התקשורת והשר לשיתוף פעולה אזורי.

קראו עוד בכלכליסט

כזכור, המפלגה עתרה בתחילה רק נגד מינויו של יעקב ליצמן ל"סגן שר במעמד שר" במשרד הבריאות, בטענה שההסדר הזה אינו חוקתי. המדינה הגישה בתגובה מתווה שהכין היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, להסדרת תפקודם של נתניהו וליצמן במשרד. לפי המתווה, ראש הממשלה הוא שר הבריאות בפועל המעורב בהחלטות באופן שוטף ומקיים פגישות שבועיות עם סגן השר ליצמן ומנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב – כך שליצמן הוא למעשה סגן שר רגיל.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, צילום: אוראל כהן יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד | צילום: אוראל כהן יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, צילום: אוראל כהן

בעתירה דן הרכב מיוחד של חמישה שופטים בראשות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. השופטים תקפו את עמדת המדינה כאשר נאור ציינה כי אם ליצמן הוא סגן שר רגיל – לא ברור מדוע יש צורך במתווה מיוחד עבורו. גם השופט אליקים רובינשטיין העלה שאלות בנוגע למעמדו העצמאי המיוחד של ליצמן. במהלך הדיון העיר מלצר כי הבעיה אינה נוגעת רק בליצמן, אלא במעמדו של נתניהו: "בחוק יסוד הממשלה הקודם היה סעיף שלפיו ראש הממשלה יכול להיות ממונה על משרד", ציין מלצר. "בחוק הנוכחי הורידו את הסעיף הזה". הוא גם העיר לנציגי המדינה, כי "ככל שבמתווה אתם דוחפים או מסיטים את הכובד לראש הממשלה שיתפקד כשר – אתם נופלים לבעיה האחרת שראש ממשלה בכלל ברגיל לא יכול לשמש כשר".

השופטים ביקשו מיש עתיד להגיש עתירה מתוקנת, שהוגשה כאמור הבוקר. בעתירה מדגישה המפלגה כי לא רק שהסעיף המאפשר לראש הממשלה להיות שר נמחק לפני כמה שנים, אלא שלממשלה הנוכחית כבר ניתנה הזדמנות לחוקק אותו מחדש – והיא לא עשתה זאת. כזכור, לפני חודשיים הממשלה שינתה את חוק היסוד כשביטלה את הגבלת מספר השרים והחזירה את "השר בלי תיק" – אך היא לא השיבה לראש הממשלה את האפשרות להיות שר.

בליכוד הבהירו בשבוע החולף כי חסרונו של הסעיף הוא לקונה ("חור") בחוק, ואם בג"ץ יכריע שראש הממשלה אינו יכול להיות שר – הקואליציה תתקן את החוק. הם ציינו כי נתניהו יוכל לכהן בתור שר – בדיוק כפי שראשי ממשלה רבים לאורך ימיה של ישראל כיהנו במקביל גם בתור שרים, בהם דוד בן גוריון, יצחק רבין ואהוד ברק שהיו שרי ביטחון במקביל לתפקידם כראשי ממשלה.

במקביל, ביהדות התורה רמזו שהרבנים לא יפסלו את מינויו של ליצמן לשר, אם כי צעד כזה יגרום כאב ראש לנתניהו, שיצטרך להביא לפיטורים או עזיבה של שר אחד מהליכוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
יש עתיד
כל הכבוד ל"יש עתיד" . אני מחכה שביבי גם לא יוכל להיות ראש ממשלה, ולא רק לא-שר.. מבטל חוקים של ממשלתו הקודמת בהתאם לצרכיו האישיים , לשמירה על תפקידו. מעניין מתי יפסיק להכנע לכל הסחטנים, נדמה לי שהוא בעצמו מציע להם הטבות שבכלל לא חשבו עליהם, העיקר שהוא יהיה ראש ממשלה. .
מיקי , תל אביב-יפו  |  12.07.15
2.
כל הכבוד ללפיד, והאמת לא היה לו סיכוי להוריד את מחירי הדירות כשהריבית במשמרת שלו ירדה כל כך:
עם זאת חשוב להסביר לציבור שמי שיחכה להוזלות המחירים בנדל"ן יגיע לעצמאות כלכלית הרבה קודם, חישוב מפורט ובהיר מראה שהמתנה של 5 שנים בשכירות תגרום לכם לשלם 19 שנים פחות על המשכנתא כך שתחסכו 14 שנים מהחיים! לא מאמינים? צפו בסרטון מושקע שמשתמש במחשבון משכנתא כדי להסביר תרשמו: לקנות דירה או לחכות מה עדיף https://goo.gl/iSjKRJ
כלכלן  |  12.07.15
לכל התגובות