אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שופטי בג"ץ במסר לנתניהו: "לפי חוק היסוד רה"מ לא יכול להיות שר" צילום: אלכס קולומויסקי

שופטי בג"ץ במסר לנתניהו: "לפי חוק היסוד רה"מ לא יכול להיות שר"

הרכב מיוחד של חמישה שופטים קבע בדיון שהתקיים היום כי המתווה שהכשיר היועמ"ש למינוי נתניהו לשר ולמעמדו של ליצמן כסגן שר הבריאות, אינו ראוי מבחינה משפטית; החלטה בנושא תתקבל בהמשך

07.07.2015, 10:59 | משה גורלי

בג"ץ אותת למדינה, כי הסטטוס של "סגן שר במעמד של שר" לא יוכל לעמוד משפטית, למרות המתווה שהכשיר היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין עבור ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן.

קראו עוד בכלכליסט

זאת בדיון בעתירת "יש עתיד" בפני הרכב מורחב של חמישה שופטים. באמצעות עו"ד גיא בוסי טענה יש עתיד שבג"ץ הבהיר כבר ב-2009 כי מינוי דומה של סגן המתפקד כשר אינו ראוי. הדיון התקיים גם אז בעניינו של ליצמן, בגלל שיהדות התורה מטעמים הלכתיים-מדינתיים מסרבת לקבל על עצמה תפקידי שר, "להסתפק" בסגנים, אבל להפעיל סמכויות שר לכל דבר.

"המתווה נועד בנסיבות הפוליטית", אמרה בדיון נציגת המדינה עו"ד שרון רוטשנקר. "אנחנו מדברים משפטית", השיבה הנשיאה מרים נאור. הדיון הסתיים והחלטה תינתן בהמשך.

השופט חנן מלצר תקף גם את מינויו של נתניהו כשר: "בפעם הקודמת (בעתירה קודמת שהוגשה ב-2009-מ.ג) הסברתי שראש הממשלה לא יכול בכלל להיות שר...לכן כל המתווה הזה יש בו פסול לפי חוק יסוד הממשלה הנוכחי".

יעקב ליצמן, סגן שר במעמד שר הבריאות, צילום: אוהד צויגנברג יעקב ליצמן, סגן שר במעמד שר הבריאות | צילום: אוהד צויגנברג יעקב ליצמן, סגן שר במעמד שר הבריאות, צילום: אוהד צויגנברג

אליקים רובינשטיין, המשנה לנשיאת ביהמ"ש העליון אמר בדיון : "מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות? אני זוכר שראיתי את תמונת הממשלה, לא ראיתי את סגני השר מזוז וחוטובלי מצטלמים אצל הנשיא ריבלין, אבל הרב ליצמן היה שם. למה הוא זכה בצילום כזה להיות בין השרים, הרי הוא רק סגן שר".

רובינשטיין.  "לא ראיתי את סגני השר מזוז וחוטובלי מצטלמים אצל הנשיא ריבלין, אבל הרב ליצמן היה שם. למה הוא זכה בצילום כזה להיות בין השרים, הרי הוא רק סגן שר", צילום: עמית שאבי רובינשטיין. "לא ראיתי את סגני השר מזוז וחוטובלי מצטלמים אצל הנשיא ריבלין, אבל הרב ליצמן היה שם. למה הוא זכה בצילום כזה להיות בין השרים, הרי הוא רק סגן שר" | צילום: עמית שאבי רובינשטיין.  "לא ראיתי את סגני השר מזוז וחוטובלי מצטלמים אצל הנשיא ריבלין, אבל הרב ליצמן היה שם. למה הוא זכה בצילום כזה להיות בין השרים, הרי הוא רק סגן שר", צילום: עמית שאבי

תגיות