אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"להקפיא את מיזוגי הבנקים הקטנים לתוך הבנקים הגדולים" צילום: אלעד גרשגורן, עמית שעל

"להקפיא את מיזוגי הבנקים הקטנים לתוך הבנקים הגדולים"

ח"כ אראל מרגלית וזהבה גלאון דורשים משר האוצר ונגידת בנק ישראל לעצור את מגמת המיזוגים בבנקים: "הליכי המזיגו יקטינו עוד יותר את התחרות הזעומה הקיימת במגזר הבנקאי"

12.07.2015, 16:06 | תומר ורון
ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) וח"כ זהבה גלאון (מרצ) פנו היום לשר האוצר, משה כחלון, ונגידת בנק ישראל, קרנית פלוג בדרישה לעצור את מגמת המיזוגים במערכת הבנקאית: "אנו פונים אליכם בבקשה כי תפעלו לעצירה לאלתר של הליכי מיזוג המתקיימים בימים אלה במערכת הבנקאית – בנק ערבי ישראלי לתוך בנק לאומי ומיזוג פאג"י (פעולי אגודת ישראל) ויובנק לתוך קבוצת הבינלאומי. הגם שמדובר בבנקים קטנים, הרי שהליכי המזיגו יקטינו עוד יותר את התחרות הזעומה הקיימת במגזר הבנקאי", כתבו השניים. מחר תדון ועדת הכספים בהשלכות מגמת המיזוגים וזאת לבקשת מרגלית וגלאון.

קראו עוד בכלכליסט

משה כחלון, צילום: מוטי קמחי משה כחלון | צילום: מוטי קמחי משה כחלון, צילום: מוטי קמחי

הבינלאומי בניהולה של סמדר ברבר צדיק הודיע בחודש שעבר על כוונתו למזג את יובנק ופאג"י – שני בנקים בבעלותו המלאה – לתוך הבנק. בבינלאומי ציינו כי מדובר בתהליכי התייעלות של הבנק שכן המהלך מייתר פעילות נוספת של המטה, הנהלה ודירקטוריון. כחלק מהמהלך כ-30-40 עובדי מטה של יובנק צפויים לפיטורים. מלבד הבינלאומי, גם בנק לאומי הודיע לפני כחודשיים כי יפעל למזג את בנק ערבי-ישראלי לתוך הבנק.

מגמת המיזוגים היא חלק מהתמודדות המערכת הבנקאית אל מול תוכניתו של שר האוצר, משה כחלון, שאחד מסעיפי המצע הבנקאי שלו דיברו על פירוק קבוצות בנקאיות ובתוך כך בנקים קטנים מבעלות של הבנקים הגדולים, כך גם דיסקונט שמחזיק בבעלות מלאה בבנק מרכנתיל ובנק יהב המוחזק 50% על ידי בנק מזרחי טפחות. כמו כן הבנק הבינלאומי מחזיק, מלבד פא"גי ויובנק, ב-78% בבנק אוצר החייל וב-51% בבנק מסד.

"הדברים נכונים שבעתיים כאשר הליכי המיזוג מתבצעים במקביל לישיבתה של הוועדה שמונתה על ידכם שאמורה להמליץ על דרכים להגברת התחרות במערכת הבנקאית", הוסיפו מרגלית וגלאון. "לכן, במצב הדברים הנוכחי ראוי שהליכי מיזוג הללו יוקפאו לכל הפחות עד אשר יוגשו מסקנות הוועדה שמונתה על ידכם".

מערך המחשוב של הבינלאומי עובר למתחם סורק

הבנק הבינלאומי החל בימים האחרונים להעביר את מערך המחשוב שלו למתחם סורק, באזור ראשון לציון. חברת מתף בניהולו של אמנון בק, היא חברה בת בבעלות מלאה של הבינלאומי המספקת לו ולבנקים בשליטתו את שירותי המחשוב ואבטחת המידע. החברה מעסיקה כ-650 עובדי IT שישבו עד היום ברחוב שוקן בתל אביב.

 אראל מרגלית, צילום: ענר גרין אראל מרגלית | צילום: ענר גרין  אראל מרגלית, צילום: ענר גרין

מדובר כחלק ממהלך כולל של המערכת הבנקאית של הוצאת שרתי המחשוב העיקריים מחוץ לתל אביב. כך, בנק מזרחי טפחות ובנק לאומי הוציאו בשנים האחרונות את מערכי המחשוב שלהם ללוד, ובנק הפועלים העבירו את מערך המחשוב לשפיים.

הבנק הבינלאומי רכש בשנת 2010 קרקע של 20 דונם בראשון לציון במחיר כולל של 41 מיליון שקל. עלויות הבניה של המבנה שצריך לעמוד בסטנדרטים גבוהים של אבטחה ואחסון הסתכמו בלמעלה מ-200 מיליון שקל.

תגיות