אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"טבע תצליח לשמור על ההנהלה הבכירה אם תרכוש את אלרגן"

האנליסטים מעדיפים מיזוג ידידותי של טבע ואלרגן לעומת השתלטות עוינת על המתחרה מיילן. יונתן קרייזמן מבנק ירושלים באולפן "כלכליסט": "טבע תיאלץ לרשום הפסד של יותר מ-200 מיליון דולר על האחזקה במיילן". סטיבן טפר: "טבע תהיה החברה הגדולה בעולם בגנריקה להרבה שנים קדימה"

26.07.2015, 14:16 | ניר צליק

"החיבור בין טבע לאלרגן יוצר כמה סיבות לשמחה", כך אומר יונתן קרייזמן, אנליסט הפארמה של בנק ירושלים - בתגובה לפרסום היום (א') ב"וול סטריט ג'ורנל", לפיו טבע על סף רכישת חטיבת הגנריקה של אלרגן תמורת 45 מיליארד דולר. עסקה זו, אם תבוצע, תביא את טבע לזנוח את ניסיון ההשתלטות על מיילן, שהסתבך בסוף השבוע כאשר מיילן הפעילה מנגנון "גלולת רעל", שנועד למנוע את ההשתלטות העוינת של טבע.

קראו עוד בכלכליסט

"מדובר בהתפתחות מעניינת ומפתיעה כאחד. המיזוג האפשרי מביא לכמה סיבות לשמחה, מצידה של טבע. הסיבה הראשונה היא שלהבדיל מהחיבור עם מיילן, החברות לא מתנגשות במוצרים המשמעותיים שלהן. זה לא אומר שאין חפיפה, אבל היא לא מהותית".

"הסיבה השנייה היא שעושה רושם שמדובר בפוטנציאל למיזוג ידידותי. זאת, לעומת השתלטות עוינת על מיילן, שיש לזה משמעות ביכולת לשלב בין החברות. כשהמיזוג הוא לא ידידותי, יש עזיבות של בכירים וזה מחליש את היכולת לחבר".

"בנוסף, זה מסיר אי וודאות ובמונחי שוק הון זה לפעמים יותר חשוב מכל דבר אחר. מיזוג בין מיילן וטבע היה קורה במקרה הטוב רק בחצי הראשון של 2016 ועד אז היה משאיר אי וודאות גדולה. זו עסקה שהיתה תלויה בהחלטת שופט הולנדי. ובמקרה של אלרגן אין תלות כזו".

"בהיבט השלילי, יש כאן שדה חרוך שטבע משאירה מאחוריה באחזקה שלה במיילן (טבע רכשה מניות מיילן ב-1.7 מיליארד דולר לצורך ההשתלטות - נ"צ). צפוי כאן הפסד על הנייר של כ-100-200 מיליון דולר, אולם באופן שבו השווקים פועלים היום, הפסד חד פעמי הוא לא נורא".

באשר למשמעות של עסקה בין טבע לאלרגן על התוכנית של מיילן לרכוש את פריגו, אומר קרייזמן כי "זה נותן קצת יותר סיכוי לעסקה". מיילן הציעה לרכוש את פריגו בכ-29 מיליארד דולר.

טבע תהיה החברה הגדולה בעולם בגנריקה להרבה שנים קדימה

סטיבן טפר, אנליסט הפארמה של מגדל שוקי הון, אמר בשיחה עם כלכליסט כי "מדובר באלטרנטיבה טובה, ואפילו יותר טובה, מזו של מיילן. זה לא מפתיע שאלרגן רוצה להיפרד מהפעילות הגנרית. זו פעילות גנרית נקייה וטהורה בלי פעילות מקור כגון האפיפן, שהוא מוצר בעייתי, מאחר וטבע קיבלה אישור גנרי בשבילו כך שהיא היתה נאלצת למכור את התיק הגנרי. הרציונל הוא דומה. אם הרכישה תושלם, טבע תהיה החברה הגדולה בעולם בגנריקה להרבה שנים קדימה, אני לא רואה מתחרה שיוכל לעקוף את טבע בשנים הקרובות".

עוד אמר טפר כי "יכול להיות שכשאלרגן ראתה את מה שטבע עושה במיילן, היא החליטה לממש את הפעילות הגנרית. אין הרבה רוכשות פוטנציאליות שיכולות לשלם את הסכום שטבע תשלם כי המחיר שטבע משלמת מגלם גם את הסינרגיות שטבע יכולה להפיק מהרכישה. לכן, יכול להיות שהיה כאן מנוף מצידה של טבע לסגור את עסקת אלרגן".

באשר לאפשרות של רכישת פריגו על ידי מיילן אמר טפר כי "מניית מיילן כרגע מנופחת בשל עסקת טבע, וברגע שהיא תרד, זה עשוי לפגוע גם בסיכוי של רכישת פריגו. מצד אחד, אם טבע יורדת מהשולחן, בעלי המניות של מיילן יעדיפו את עסקת פריגו, מאחר ואין אלטרנטיבה. מצד שני, בעלי המניות של פריגו יראו את המחיר האמיתי של מניית מיילן, ואז הם יצטרכו לשאול את עצמם האם הם מוכנים לקבל את מניות מיילן כשהם יודעים את השווי הריאלי שלה. בעלי המניות של פריגו בסופו של דבר הם אלה שיקבעו אם תהיה עסקה או לא".

 

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, צילום: אוראל כהן ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע | צילום: אוראל כהן ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
טבע מזמן לא חברה ישראלית
טבע היא תאגיד ענק בינלאומי. כבר מזמן לא ישראלית. כמו גאלקסיות תאגידים בולעים אחד את השיני על מנת לשמור על השוק שלהם. לא מדובר בכסף אמיתי. מדובר בעיסקאות של החלפת מנייות...הכל וירטואלי....המוח הקטן שלי לא מסוגל לתפוס בכלל את המשמעות
דני , מודיעין  |  27.07.15
לכל התגובות