אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המנצחים והמפסידים: 1.5 מיליארד שקל מהתקציב יועברו למי שאיים יותר צילום: אוראל כהן

המנצחים והמפסידים: 1.5 מיליארד שקל מהתקציב יועברו למי שאיים יותר

כדי להשיג את תמיכת השרים לתקציב נדרש שר האוצר לקיצוץ רוחבי של 1.5% בתקציבי 2015-2016, נוסף לקיצוץ של 3% שעליו סוכם בחודש שעבר. האינטרסים הקואליציוניים ישורתו, השירותים החברתיים ייפגעו

09.08.2015, 08:04 | עמרי מילמן

ליל השימורים שעברו חברי הממשלה בין רביעי לחמישי הותיר את חלקם כמנצחים, אך גם שלח אחרים ללקק את הפצעים אחרי שעות של דיונים בדרך לאישור התקציב. כל הסיכומים שהתרחשו בשעות הקטנות של הלילה השאירו את שר האוצר משה כחלון עם צורך לפנות מיליארד וחצי שקל, שכדי למצוא את המקור למימונם הוחלט על קיצוץ רוחבי נוסף בתקציבי המשרדים.

קראו עוד בכלכליסט

הקיצוץ החדש יחולק לשניים: 0.5% שיקוצצו מתקציבי המשרדים ל־2015, וקיצוץ נוסף בגובה 1% מתקציבם ל־2016. קיצוץ זה מתווסף לקיצוץ רוחבי קודם בגובה 3% שעליו הוחלט במהלך חודש יולי.

הבעיה העיקרית עם שינוי סדר העדיפויות שמבטא הסחר־מכר התקציבי היא שהוא מבוצע ללא עבודת מטה מסודרת, אשר בוחנת יעילות וכדאיות של תוכניות שמקוצצות לטובת מימון אחרות על פניהן. הקיצוץ הרוחבי נעשה באופן מכני בתוכניות כלל המשרדים, תוך שהוא מדלג מעל השכר והחוזים הקיימים שתקצובם מקוים לפי חוק וחותך רק במה שאפשר — לרוב בכסף הנזיל ביותר שתוקצב לתוכניות טריות בשנים האחרונות. זאת במקום לחפש נקודות של בזבוז וחוסר יעילות, שהיו חוסכות יותר למשלם המסים בטווח הארוך.

המנצח הגדול של הסחר־מכר היה שר הכלכלה ויו"ר ש"ס אריה דרעי, ש־650 מיליון שקל יוקצו לתוכניתו להטבות מע"מ לשכבות החלשות. נוסף לו יצאו עם ידם על העליונה השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושר הפנים סילבן שלום, שמשרדיהם קיבלו תוספת של 300 מיליון שקל כל אחד.

ארדן, שלא היה חלק מממשלת נתניהו עם השבעתה, הסכים לקחת את תיק ביטחון הפנים בתנאי שיקבל תקציב גדול, שחלקו נועד לשיפור שירותי השיטור במגזר הערבי ושירותי הכבאות ולהגברת השיטור הקהילתי.

התוספת התקציבית למשרד הפנים נועדה ככל הנראה לפצות את השר שלום על כך שאיבד את מינהל התכנון שהועבר למשרד האוצר. התוספת התקציבית תסייע לו לשמור את תקציב הרזרבה של משרדו בגובה 100 מיליון שקל, והיא מאפשרת לשר הפנים לסייע לרשויות מקומיות ולהגדיל את מענקי האיזון ותקציבי הפיתוח.

מירי רגב, צילום: אוהד צויגנברג מירי רגב | צילום: אוהד צויגנברג מירי רגב, צילום: אוהד צויגנברג

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הסכים לקיצוץ רוחבי במשרדו, אך הצליח לצמצם את הפגיעה בתקציב ל־250 מיליון שקל - פחות מגובה הקיצוץ המתוכנן בגובה 1.5%. מנגד הצליח בנט להשיג סכום זהה, גם הוא של 250 מיליון שקל, לטובת פיתוח תחבורה ותשתיות ברחבי יהודה ושומרון. כמו כן הצליח בנט לבטל את סגירת מינהלת הזהות היהודית - מהלך שהיה חוסך 5 מיליון שקל בשנה למשלם המסים.

מרוויחה נוספת היא שרת התרבות מירי רגב, שמשרדה קיבל תוספת של 150 מיליון שקל לתקציבו הרגיל בגובה 1.2 מיליארד שקל.

עם צד המפסידים נמנה לכאורה גם משרד הביטחון, שהקיצוץ הרוחבי גורע 340 מיליון שקל מתקציבו לשנים 2015–2016. אלא שספק רב אם קיצוץ זה אכן ייצא לפועל. בדיוק למטרות אלה מחזיק משרד האוצר סעיפי רזרבה כלליים ובתוך תקציבי המשרדים. כל קיצוץ רוחבי פוגע גם ברזרבות, והקיצוץ החדש מצמצם אותה ב־57 מיליון שקל — כך שסביר שבסופו של דבר יוגדל תקציב הביטחון במהלך השנה כבכל שנה, מה שידרוש קיצוץ רוחבי חדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
כחלון לקח לרגב את הפינוי-בינוי ונתן לה 150 מ'+לקח לסילבן את מנהל התכנון ופיצה אותו ב-300 מ'
"שימו לב לכל תוספות התקציב !!!" רק אני שמתי לב שלכל תוספות התקציב יש נימוק...... ורק לתוספת לרגב אין נימוק.... וואללה.... נדל"ן... נדל"ן... נדל"ן...
כחלון שולט והציבור משלם 450 מליון ש"ח !!!!!!!!!! , ירושלים  |  10.08.15
2.
ומה קורה עם הבלוף של הפנסיה התקציבית ?? העיקר שכחלון הטיל פצצה על רפורמה ??
לאחרונה החליטו אנשי כחלון להטיל "פצצה", על מהלכים דרמטיים לכאורה . ומהי אותה "פצצה"???????? עלאאק מטפלים בפנסיה התקציבית !!!!! ואיך מטפלים????? מעלים את ההפרשות של העובדים הפעילים מ-2% לנניח 4% במקרה הטוב או 7% במקרה היותר טוב (העובדים הוותיקים יותר גם לא הפרישו את זה, והיום הם כבר גמלאים. מ-2004-2005 עלו ההפרשות של העובדים ל-1%-2% בלבד). מהר מאוד התברר שלא פצצה ולא נעליים!!!!! בלון ניסוי שהחזיק כותרות ראשיות ליום אחד ותו לא. אגב, על טיפול בצורת העלאת ההפרשות רוב אלו שמקבלים פנסיה תקציבית היו חותמים, בתנאי שלא ייגעו להם בשאר התנאים הנדיבים של הפנסיה... הסיפור הזה של בלון הניסוי מספר את הסיפור הגדול יותר, של אוזלת היד של כחלון והממשלה בטיפול בפצצת הפנסיה התקציבית, בדוחות הכספיים של הממשלה ממוצעי הפנסיה ושכר שיאני הפנסיה במשרדים הממשלתיים מהווה ההתחייבות הכוללת עומדת על כ-770 מיליארד שקל, משהו כמו 20 מיליארד שקל מדי שנה !!!!! סכום שיילך ויגדל עד 26 מיליארד שקל בשנה - בשנת 2035 !!!! השורה התחתונה היא שיש מדי פעם כותרת על טיפול בפנסיה התקציבית, וכחלון בחר גם להפריח בלוני הבטחה והצהרות - אבל בפועל כל אין כל טיפול בנושא זה !!! . למה? התיאוריה היא שנרתעים מעימות עם הצבא ועם ההסתדרות, שלא יסכימו לכל שינוי בתנאי הפנסיה התקציבית.... ההתנגדות לטיפול בפנסיה התקציבית מגיעה מקבוצה מאוד אקסקלוסיבית ויחסית קטנה שרוצה לשמור על השמנת. מדובר בנבחרי העם, שרים וח"כים לשעבר, מנהלים בכירים בבנק ישראל ובאוצר וגם ושופטים. ולמה? משתי סיבות: הפנסיה התקציבית שלהם אינה מחושבת לפי שכר היסוד אלא לפי השכר האחרון. אלו אותם בכירים שמטיפים לנו השכם והערב על הפנסיות המושחתות של הצבא, על התייעלות ועל תחרותיות, על חדשנות ושאר הסיסמאות הקבועות והקליטות ??? בדרך כלל הבכירים נבחרי הציבור ועובדי מדינה הם הנהנים מחוזים אישיים שבהם שכרם הקובע לפנסיה התקציבית הוא כ-90% עד 100% משכר הברוטו האחרון והוא מוגן באמצעות חוזים אישיים ו"חוזי בכירים" !!!!!!! לעומת פנסיה של אנשי הקבע שנגזרת עד 70% משכר היסוד בלבד !!!!!!!! לפני נתוני הצבא בעצמו, הפנסיה התקציבית הממוצעת עומדת על 10,774 שקל ברוטו כל איש קבע זכאי עם פרישתו לקבל במזומן רבע מהפנסיה שלו עד גיל 65 (היום 67), כלומר סכום חד פעמי גדול מאוד (קוראים לזה "היוון"). בתמורה, כמובן, הקצבה החודשית יורדת ב-25% ובגיל הפרישה הרשמי הקצבה עולה חזרה. קצבת הפנסיה הממוצעת בצה"ל עומדת על יותר מ-14 אלף שקל ברוטו. אלו נתוני החשכ"לית שתומכים בממצאים הללו: 50% מהגמלאים מקבלים 11,675 שקל ברוטו לחודש (בלי להביא בחשבון את ההיוון) ואילו 25% מהגמלאים מקבלים קצבה חודשית של 16,257 אלף שקל ברוטו בחודש. בין 100 שיאני הפנסיה התקציבית בצה"ל 76% מהם לוחמים !!!! אזי ההשוואה בין משרתי צבא העם מתוך בחירה לבין שכר נבחרי הציבור שלנו משרתי העם כנבחרי ציבור מתחיל להיחשף אט אט לציבור לתפארת הדמקורטיה והשקיפות המתבקשת אל מול "העליהום" שמופנה כלפי משרתי קבע ...תוך הסתרת הדיון ממקבלי פנסיה תקציבית כפל כפליים מתקציב שכר הפנסיה של משרתי צה"ל !! ועל זה נאמר ...מספיק לשווק לנו דמגוגיה מר כחלון...ראוי לחשוף "תמונת מצב" אמיתית לציבור ולבצי קיצוץ רוחבי ולא רק בכשר ותנאי משרתי קבע כפי שמתבקש.
צעיר לא פראייר  |  09.08.15