אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירקטוריון שופרסל בדק את הנזילות והחליט על גיוסי חוב צילום: עמית שאבי

דירקטוריון שופרסל בדק את הנזילות והחליט על גיוסי חוב

הדירקטוריון הציג מתווה להתמודדות עם הגירעון בהון החוזר מתחילת 2015, אחרי שברבעון הראשון העריך שאין לחברה בעיית נזילות. שופרסל תנפיק אג"ח בכל אחת מהשנים 2016–2019, כדי לעמוד בעומס החזרים של 630 מיליון שקל בשנה

09.08.2015, 07:53 | רעות שפיגלמן

שופרסלאמנם הציגה ברבעון השני שיפור ברווחיות התפעולית וברווח הנקי, אך הסתכלות מעמיקה יותר בדו"ח מראה כי הדירקטוריון בחן הפעם את השאלה אם יש לחברה בעיית נזילות.  

קראו עוד בכלכליסט

לראשונה נערכה בדיקה מקיפה על מצב הנזילות של החברה, והוחלט על מתווה להתמודדות עם ההון השלילי והפירעונות הקרובים באג"ח. זאת לעומת הרבעון הראשון השנה, שבו הסתפק הדירקטוריון בהערכה כי אין לחברה בעיית נזילות.

החל מהרבעון הראשון של 2015 מציגה שופרסל גירעון בהון החוזר, הנובע בעיקר מקיטון במזומנים ועלייה בהתחייבויות לספקים ולזכאים. בדו"ח לרבעון השני מציינת שופרסל שלקבוצה הון חוזר שלילי בהיקף של 489 מיליון שקל, לעומת 468 מיליון שקל ברבעון הראשון.

החברה צפויה לפרוע מדי שנה 630 מיליון שקל, והדירקטוריון מציין כי על מנת לעמוד בעומס הצפוי שופרסל תנפיק בכל אחת מהשנים 2016–2019 אג"ח בהיקף קרוב לסכום הפירעון. למרות זאת מעריך הדירקטוריון, כי תזרים המזומנים בשנים הקרובות יספק את הצרכים השוטפים ואת ההשקעות הנדרשות. עוד מציין הדירקטוריון כי ייתכן שחלק מההנפקות יבוצעו בידי החברה־הבת שופרסל נדל"ן.

תשואות גבוהות

הדיון בדירקטוריון שופרסל מקבל משנה תוקף על רקע תשואות האג"ח של החברה, הגבוהות יחסית לחברות במדד ת"א־100 ומבטאות את חשש המשקיעים. סדרה ד' צמודת מדד נסחרת בתשואה 3.34%, ולשם השוואה סדרות אג"ח באותו מדד תל בונד צמודות עם מח"מ של 6–7 שנים נסחרות בתשואה ממוצעת של 2.5%. סדרה ה' שקלית נסחרת בתשואה 4.73%, בעוד סדרות אג"ח באותו מדד עם מח"מ של 5–6 שנים נסחרות בתשואה ממוצעת של 3.59%.

גם חברת הדירוג מעלות מתייחסת לעניין הנזילות של החברה, ובחודש מאי הורידה את הדירוג בדרגה אחת לרמה Ail לאור רמת הנזילות "פחות מהולמת". במעלות מציינים שהחברה תידרש למקורות נוספים לקראת 2016 כדי לעמוד בעומס הפירעונות ובתוכנית ההשקעות, אך מוסיפים כי לחברה גמישות פיננסית ונגישות טובה לשוק ההון, כך שאינה צפויה להתקשות בגיוס חוב.

סגרה סניפים

הסתכלות על תוצאות המחצית הראשונה, שמנטרלות את עיתוי חג הפסח, מציגות תמונה חיובית עם הכנסות של 5.6 מיליארד שקל וירידה בהכנסות בהיקף של 3.4% שנבעה מהורדת מחירים וסגירת סניפים.

הרווח התפעולי במגזר הקמעונאות עמד על 39 מיליון שקל, לעומת הפסד תפעולי של 150 מיליון שקל בתקופה המקבילה. בשורה התחתונה סיימה שופרסל את המחצית הראשונה עם רווח נקי של 29 מיליון שקל לעומת הפסד של 125 מיליון שקל במחצית המקבילה. בחברה סירבו להתייחס לידיעה.

רפי ביסקר יו"ר שופרסל, צילום: יונתן בלום רפי ביסקר יו"ר שופרסל | צילום: יונתן בלום רפי ביסקר יו"ר שופרסל, צילום: יונתן בלום

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות