אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הילדים שלכם לא ממושמעים? אל דאגה, זה ישתלם להם בעתיד צילום: שאטרסטוק

הילדים שלכם לא ממושמעים? אל דאגה, זה ישתלם להם בעתיד

מחקר שנערך בלוקסמבורג מצא שילדים מרדנים ומפרי חוקים מצליחים בקריירה ומשתכרים יותר בהמשך חייהם מילדים 'נוחים' וממושמעים

10.08.2015, 13:44 | שירות כלכליסט
בשורות טובות להורים של ילדים לא ממושמעים: ילדים וכחנים ולא צייתנים, גדלים להיות מבוגרים מצליחים יותר מבחינה כלכלית, כך עולה ממחקר שנערך לאחרונה. המחקר, שפורסם בכתב העת לפסיכולוגיה התפתחותית, בחן נתונים הנוגעים ל-745 ילדים בלוקסמבורג החל מ-1968, אז היו בני 12 ועד ל-2008, כשהגיל הממוצע עמד על 52. החוקרים ניסו למצוא קשר בין המידע שאספו על הילדים כמו הרקע הסוציו – אקונומי שלהם, משאלונים עליהם ענו הילדים והמורים שלהם, לבין הישגי הקריירה שלהם ארבעה עשורים לאחר מכן.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שניתן היה לצפות, החוקרים מאוניברסיטת לוקסמבורג, מאוניברסיטת אילינוי באורבנה – שמפיין ומהאוניברסיטה החופשית של ברלין, מצאו שהצלחה תעסוקתית הייתה בעלת קשר חזק לרמת האיי.קיו, המצב הסוציו – אקונומי של ההורים ומטריצה של "שקדנות" שהייתה מבוססת על הערכות המורים. (על מנת להגדיר הצלחה תעסוקתית , החוקרים השתמשו במדד שמדרג עיסוקים לפי יוקרה ומצב סוציו – אקונומי).

אולם בכל הקשור לרמות הכנסה, החוקרים מצאו דווקא דפוס שונה. לאחר שלקחו בחשבון את ההשפעה של רמת האיי.קיו והרקע, החוקרים מצאו שהתנהגות "לא צייתנית ומפרת חוקים" מהווה את המדד הטוב ביותר לחיזוי מיהם התלמידים שבסופו של דבר רמת השכר שלהם תהיה גבוהה. מחברי המחקר טענו כי מדובר ב"ממצא מפתיע", והודו כי יש לקחת אותו בעירבון מוגבל. אולם הם כן הציעו כמה הסברים אפשריים. "אפשר להניח שהתלמידים שצברו ניקוד גבוה במדד הזה מרוויחים יותר מכיוון שיש להם יותר נכונות לדרוש עוד בצמתים קריטיים כמו בעת המשא ומתן על גובה השכר או העלאה במשכורת", נכתב בדו"ח.

ילדים לא ממושמעים מרוויחים יותר כמבוגרים מחבריהם הצייתנים, צילום: שאטרסטוק ילדים לא ממושמעים מרוויחים יותר כמבוגרים מחבריהם הצייתנים | צילום: שאטרסטוק ילדים לא ממושמעים מרוויחים יותר כמבוגרים מחבריהם הצייתנים, צילום: שאטרסטוק

הסבר נוסף שהוצע מתייחס לאפשרות שאותם עושי צרות צעירים "מפגינים יותר נכונות להגן על האינטרסים שלהם. תכונת אופי שמובילה לתוצאות אישיות מועדפות, ובמקרה שלנו להכנסה גבוהה".

התפיסה שהילדים הממושמעים לא תמיד מסיימים ראשונים כבר עלתה בעבר. מחקרים קודמים מצאו שהתכונה של "הסכמה ונוחות" היא בעלת התאמה שלילית עם גובה ההכנסות. "איננו יכולים לפסול את האפשרות שאנשים שנכונים להפר חוקים יזכו לשכר גבוה יותר מסיבות לא אתיות", ציינו עוד החוקרים.

עם זאת, הורים לילדים ממושמעים לא צריכים לדאוג. למחקרים מסוג זה יש תמיד סייגים. למשל, ייתכן שיש משתנה חברתי שהמדענים פספסו בעת ניתוח הנתונים מלוקסמבורג. כמו כן, יכול להיות שהממצאים תקפים רק לילדים שגרים בדוכסות אירופית.

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
זה הרי הסיפור של החברה הישראלית, וזה סיפור לא ככ רע.
יצירתיות ויוזמה על חשבון משמעת ומסגרת ברורה. מס 3 בעולם במספר פטנטים לנפש. מס3 בהנפקות בנאסד"ק תעשיות הייטק וביוטק מפותחות מאוד ובולטות בעולם וכל זה במדינה קטנטנה. נכון שיש עוד גורמים אבל גם התרבות הישראלית שהיא הרבה פחות מרובעת ונוקשה יצרה כר פורה לחשיבה מחוץ לקופסה ויצירתיות. מצד שני ברור שיותר מדי ממשהו טוב הופך למשהו רע.
אמיר  |  11.08.15
לכל התגובות