אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היורו זינק ב-1.1% והיציג נקבע על 4.21 ש'; היואן נחלש ב-1.8% מול הדולר צילום: שאטרסטוק

היורו זינק ב-1.1% והיציג נקבע על 4.21 ש'; היואן נחלש ב-1.8% מול הדולר

הדולר שמר על יציבות ברמה של 3.82 שקלים. ברקע למסחר - אישור הסכם החילוץ של יוון והפחתת מעורבות הממשל בסין בקביעת שער המטבע

11.08.2015, 15:38 | שי סלינס

היורו התחזק היום (ג') ב-1.1% כאשר שני אירועים עמדו לנגד עיני המשקיעים - הסכם החילוץ של יוון והפיחות ביואן הסיני. הדולר שמר על יציבות ברמה של 3.82 שקלים

קראו עוד בכלכליסט

סין החליטה כי החל מהיום שער החליפין של היואן יקבע בהתאם לשער המטבע ביום הקודם, זאת לעומת המצב שהיה עכשיו לפיו שער החליפין של היואן נקבע לפי קביעת השער הקודם של הממשלה. ברקע זה החליטה הממשלה להחליש את היואן באופן חד פעמים הדולר. בכך קבע היואן את היום החלש ביותר שלו מאז 1994 עם ירידה יומית של 1.8% לרמה של 6.3231 דולרים.

עיקר המהלך נבע מרצון הבנק המרכזי של המדינה לעודד את הייצוא ואת השימוש במטבע הסיני. עם זאת, למרות המהלך של הבנק המרכזי של סין, לא מדובר במהלך שיפתח את היואן למסחר חופשי בעולם. בהודעה של הבנק הדגישו כי למרות הפיחות הממשלה תמשיך לשמור על היואן בשער "רציונלי" מול המטבעות המרכזיים בעולם. או במילים אחרות - סין תמשיך להתערב במסחר כשיהיה לכך צורך. 

המשמעות העיקרית של המהלך מבחינת סין היא שעלויות מימון החוב החיצוני שלה, העומד על 529 מיליארד דולר יעלו. "רוב החברות הסיניות של מגדרות את החשיפה שלהן למטבע חוץ", כך טוען כלכלן בכיר במודי'ס. "הפיחות המפתיע ביואן עשוי להקשות עליהן לעמוד בהתחייבויות".

בעולם עולה היורו ב-0.4% מול הדולר והדולר האוסטרלי מאבד 1.3% מערכו מול מקבילו האמריקאי.

 , צילום: סי די בנק צילום: סי די בנק  , צילום: סי די בנק

במקביל יוון ונושיה הבין-לאומיים הגיעו היום להסכם חילוץ בהיקף של כמה מיליארדי יורו. הסכם זה יימנע את פרישתה של יוון מגוש היורו ואת פשיטת הרגל שלה. שר האוצר של יוון, אוקלידס צקאלוטוס, אמר היום כי עדיין יש לסגור מספר פרטים אחרונים לאחר סיכום השיחות שנמשכו כל הלילה עם האיחוד האירופי, הבנק המרכזי של אירופה וקרן המטבע העולמית, על חבילת חילוץ חדשה שנועדה לשמור את ראשה של המדינה מעל למים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות