אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך הגויים אומרים "גוי"? צילום: Daily News

איך הגויים אומרים "גוי"?

האם גם בדתות ובתרבויות אחרות יש מילה שמתארת זרים, כמו "גוי" בעברית, או שאנחנו הסנובים היחידים? דור

20.08.2015, 01:19 | בלדד השוחי

דור היקר,

 

אתה ואני משתייכים לגזע שמשוכנע – בניגוד לכל הראיות – שהוא הגזע הנבחר. קוראים לגזע הזה "המין האנושי". וכיוון שגם יהודים הם בני אנוש, גם הם מאמינים בכך. וגם הם חושבים שהם המציאו הכל, כולל את התחושה שהם במרכז היקום ושאת תושבי הפריפריה יש לזכות בכינוי נבדל ומעליב. וכך עושים גם הסינים, ההודים, האמריקאים והרוסים. כולנו סנובים, וכולנו ממציאים כינויים מזלזלים עבור אותה קבוצת אנשים מרגיזה שמוגדרת אך ורק בכך שהיא אינה חלק מהקבוצה שלנו.

אם, לדוגמה, אינך יפני, אתה גאיג'ין ("איש חוץ"). ואם אינך סיני אתה גווילו ("איש רפאים"). אם אתה לא פולינזי אתה פאלאגי ואם אינך טורקי מוסלמי אתה ג'אוור (שניהם ממקור לא ידוע). אם אינך יליד תאילנד אתה פאראנג, אם אינך פרסי אתה פאראנגי, אם אינך אתיופי ואריתראי אתה פאראנג'י, אם אינך הודי אתה פיראנג' ואם אינך אשכנזי אתה פרענק — כולם זכר לשבטי הפרנקים שכבשו חלקים נרחבים מאירופה וחלקים קטנים יותר משאר העולם (מהם מגיע גם השם "פראנס" לצרפת וככל הנראה גם שמם של החייזרים הפרנגים מ"מסע בין כוכבים").

איזו מילה מתארת זרים בתרבויות אחרות?, איור: ערן מנדל איזו מילה מתארת זרים בתרבויות אחרות? | איור: ערן מנדל איזו מילה מתארת זרים בתרבויות אחרות?, איור: ערן מנדל

הפרנקים עצמם, שהגיעו מדרום סקנדינביה, התייחסו לתושבי צפון סקנדינביה כאל "ברברים", כינוי שהם למדו מהרומאים שקראו כך לזרים (ובפרט לבני השבטים הגרמאניים, שעמם הפרנקים נמנו). הרומאים, בתורם, שאלו את המלה מהיוונים, שהיו מתייחסים אליך כאל בָּרְבָּארוֹס רק כי במקום לדבר בשפת בני אנוש, קרי לטינית, אתה מברבר באיזה ניב שֶמי מוזר. הספרדים, הפורטוגזים והמקסיקנים, לעומת זאת, קוראים לזרים בשם גרינגו, שככל הנראה מגיע מ"גריקו", כלומר "יווני".

ו"גוי"? בתורה גוי זה פשוט עם (או שבט, שזה מה שעם היה פעם). אלהים לא ניסה להעליב את אברהם כשהוא סיפר לו שהולכים לעשות ממנו "גוי גדול". פה ושם אמנם משתמשים במונח גויים בתור קיצור ל"שאר הגויים", כלומר העמים שאינם עם ישראל, אך במקרא המלה גוי לעולם לא מתייחסת לאדם בודד, אלא תמיד לעם שלם. רק אחרי חורבן בית שני, בספרות התנאית, חז"ל הלאימו באופן רשמי את המלה גוי, בלשון יחיד, כדי לתאר את מי שאינו יהודי. ומכאן הדרך קצרה לשימוש הסנובי כמלת גנאי.

מאד טבעי לחלק את העולם ל"אנחנו" ו"הם", וכולנו נהנים לשמוע בדיחות מצחיקות על גויים טיפשים, אבל אם נודה באמת: זה לא לעניין. לא יפה להעליב אנשים בגלל המוצא שלהם. זה ברברי. אבל אם זה מנחם אותך, אתה יכול להירגע: גם בזה אנחנו ככל הגויים.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
האנגלים קוראים לכל מי שאינו אנגלי Alien
שפירושו זר. וזו גם המילה האנגלית למה שאנו מכנים חייזר. (שבא בכלל מחוץ לכדור הארץ) בשנים האחרונות כבר פחות, כי הם כבר מוצפים בכאלה שכבר מרגישים בבית באנגליה ויש להם גם שאיפה לשנות אותה לדמותם... והאמריקנים הלבנים, במשך מאות שנים קראו לשחורים שאותם הביאו מאפריקה לעבדות, בשם "ניגרו" וגם "ניגר" (בא מניגריה) בכוונת מכוון להשפיל ולדכא.
יוסף , חיפה  |  22.08.15
לכל התגובות