אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקליפ הפסיכודלי שהוא הכלכלה העולמית

הקליפ הפסיכודלי שהוא הכלכלה העולמית

סטודנט להנדסה אסף נתוני עסקאות בינלאומיות והלביש אותם על מודל תלת ממדי אינטראקטיבי מרשים. הוא אמנם לא נשען על פרטים עדכניים, אך ממחיש היטב את המורכבות של הכלכלה הגלובלית ואת התלות של שווקים לאומיים זה בזה

26.08.2015, 15:18 | נמרוד צוק

הכלכלה העולמית היא דבר מסובך להפליא, ואחד האתגרים הקבועים איתם מתמודדים מי שרוצים להסביר לציבור כיצד היא עובדת. אחד הרעיונות המעניינים והיפים שראינו לאחרונה הגיע מאוון קורנק, בוגר הארוורד וסטודנט להנדסה בפריז.

קראו עוד בכלכליסט

הוא שלקח את הנתונים על כלל יצוא הסחורות העולמי ב-2012, שהסתכם בתנועת כספים בהיקף של יותר מ-15 טריליון דולר, ובנה מודל גרפי תלת ממדי אינטראקטיבי המציג את זרימת הכסף על פני כדור הארץ. הרעיון, מסביר קורנק, הוא לדמיין את כלכלת העולם כענן קונפטי, כאשר כל נקודה מייצגת סכום של 100 מיליון דולר.

במודל ניתן לראות את הסחורות המיוצאות נוחתות על היבשות השונות בצורת גשם צבעוני, ואת הסכומים ששולמו עבורן זורמים בקוים המחברים את בירות העולם. פרויקטים נוספים של קורנק כללו הצגה של וויקיפדיה כגלקסיה של ערכים המחוברים אחד לשני ואת בריינסקייפ, כלי לשיטוט במודל תלת ממדי של מוח האדם.

כלכלה פסיכודלית כלכלה פסיכודלית כלכלה פסיכודלית

אמנם הנתונים המוצגים אינם מעודכנים - אך בהחלט ממחישים היטב את עקרון הכלכלה הגלובלית, את הפעילות הנרחבת של חברות ממדינות מערביות במדינות העולם השלישי ואת התלות הבלתי נמנעת של שווקים שונים זה בזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות