אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ז'וז'ה האווילה הנאשם בשחיתות בפיפ"א נאלץ למכור את קבוצתו צילום: איי אף פי

ז'וז'ה האווילה הנאשם בשחיתות בפיפ"א נאלץ למכור את קבוצתו

האווילה מוכר את אסטוריל פראיה, קבוצה מליגת המשנה הפורטוגלית, מאחר שהוא חייב 126 מיליון דולר לרשויות האמריקאיות

17.09.2015, 14:38 | שירות כלכליסט

ז'וזה האווילה, מהנאשמים המרכזיים בשערוריית השחיתות של פיפ"א, מוכר את אסטוריל פראיה, קבוצה מליגת המשנה הפורטוגלית, מאחר שהוא חייב 126 מיליון דולר לרשויות האמריקאיות. 

קראו עוד בכלכליסט

תערוכת פיפ"א במוזיאון הפשע המאורגן. עד כה שילם האווילה 25 מיליון דולר מתוך 151 מיליון דולר שהוא הסכים להשיב למשרד המשפטים האמריקאי, צילום: איי אף פי תערוכת פיפ"א במוזיאון הפשע המאורגן. עד כה שילם האווילה 25 מיליון דולר מתוך 151 מיליון דולר שהוא הסכים להשיב למשרד המשפטים האמריקאי | צילום: איי אף פי תערוכת פיפ"א במוזיאון הפשע המאורגן. עד כה שילם האווילה 25 מיליון דולר מתוך 151 מיליון דולר שהוא הסכים להשיב למשרד המשפטים האמריקאי, צילום: איי אף פי

חברת השיווק הספורט 'טראפיק ספורט' של האווילה מוכרת את אסטוריל פראיה, קבוצה מליגת המשנה שרכשה לפני חמש שנים והפכו למפעל רווחי להעברת שחקנים.

האווילה, שנחשב במשך שני עשורים לאחד מאנשי העסקים הגדולים ביותר בספורט באמריקה הלטינית הודה שעמד בלב מזימות שוחד במסגרתן הועברו מיליוני דולרים לבכירים בעולם הכדורגל בתמורה לחוזי ספונסרשיפ ושידור משתלמים. השערורייה הובילה למעצרם של כמה בכירים בפיפ"א ואילצה את הארגון להכריז על יישום רפורמות.

עד כה שילם האווילה 25 מיליון דולר מתוך 151 מיליון דולר שהוא הסכים להשיב למשרד המשפטים האמריקאי. מנהל טראפיק, יוכן לוש, סירב לחשוף את מחיר המכירה של הקבוצה, אך אמר כי החברה מבקשת מחיר ב"תחתית של השמונה ספרות". גם טראפיק צפויה לעמוד למכירה.

"הכל עומד למכירה", אמר לושן בראיון שהעניק ממטה החברה בסאו פאולו.

חודשים לפני שהאווילה חתם על עסקת הטיעון, שמחייבת שיתוף פעולה עם הרשויות כולל הקלטה סודית של נאשמים אחרים, מכרה טראפיק את קבוצת הכדורגל דפורטיבו ברזיל למשקיעים מסין. היא הייתה גם קרובה למכירת אסטוריל פראיה כבר מספר פעמים, כך לדבריו של לוש.

עסקה למכירת הקבוצה לקבוצת משקיעים מלונדון בשם פידליס נכשלה לאחר שהבעלים הקודמים של הקבוצה מימש את זכותו לרכוש את המועדון בחזרה, אך בסופו של דבר נסוג מכיוון שלא הצליח לגייס את ההון הדרוש.

טראפיק הקימה את דפורטיבו ברזיל והשקיעה באסטוריל בעיקר כדי להרוויח כסף מהעברות שחקנים – שוק עולמי בשווי 4 מיליארד דולר בשנה. החברה הקימה מתקני אימונים איכותיים וגייסה שחקנים צעירים, כשאת הטובים ביניהם העבירה לקבוצות יריבות עבור רווח. אסטוריל הרוויחה כסף בשנתיים האחרונות ושמרה על האחזקות שלה בשחקנים גם לאחר שעברו לקבוצות גדולות יותר מתוך מטרה להרוויח יותר בעתיד לאחר שיעברו שוב. לוש אומר כי הקבוצה מכרה שישה שחקנים בעונה.

המודל העסקי של טראפיק מצליח לעקוף את החוקים של פיפ"א שאוסרים על משקיעים לרכוש את זכויות ההעברה של שחקנים. התופעה, שנקראת בעלות צד שלישי, פירושה שקבוצות מכרו אחזקות בשחקנים למשקיעים, שהרוויחו כאשר אותו שחקן נמכר. טראפיק הייתה שחקנית מרכזית בשוק הבעלות צד שלישי, אך מוקדם יותר השנה אסרה פיפ"א על ההתנהלות הזו אם כי בארגון לא ביטלו הסכמים קיימים.

בשנה האחרונה בטראפיק דנו באפשרות למכור את אסטוריל לבעלים של מנצ'סטר סיטי מאבו דאבי, קרן ההשקעות בספורט של קטאר וקבוצות השקעה אחרות. "רבים בקהילת ההשקעות בכדורגל משקיעים גם בשחקנים", אומר לוש. "יש לנו גם סינים שמביעים עניין".

האווילה, שתואר בעבר כ"בעלים של הכדורגל הברזילאי", שוהה כעת בארה"ב בהמתנה לגזר הדין שלו לאחר שהודה באשמת סחיטה, הונאה, הלבנת הון ושיבוש הליכי חקירה. הוא התחייב לשלם את הקנס באמצעות המכירה של נכסיו בטראפיק, אף שהרשויות טענו כי יפנו לנכסים אחרים שלו אם לא יצליח לגייס מספיק כסף.

האווילה, בנו של בעל מפעל למוצרי חלב בסאו פאולו, שימש כשדרן טלוויזיה לפני שפצח בקריירה כיזם עם דוכן לממכר נקניקיות. הוא רכש את טראפיק, חברה שמכרה שלטי פרסום בתחנות אוטובוס, וכמה שנים לאחר מכן זכה בפריצה הגדולה שלו בכדורגל לאחר שחתם על עסקה לשווק את ה'קופה אמריקה', אירוע הכדורגל הגדול ביותר של אמריקה הלטינית. אך לפי הרשויות בארה"ב, העסקאות הללו כללו מיליוני דולרים בשוחד.

נכסיו של האווילה כוללים נדל"ן, ביניהם מרכז קניות בסאו חוזה דו ריו פרטו ורשת של ערוצי טלוויזיה בברזיל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות