אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תמ"א 38 במרכז נתקעה לפחות לשנה צילום: עמית שעל

תמ"א 38 במרכז נתקעה לפחות לשנה

פרשנות מצמצמת שאימצה ועדת הערר במחוז ת"א ביחס לזכויות הבנייה בפרויקטי פינוי־בינוי מעוררת סערה. כשגם מינהל התכנון ומשרד המשפטים מתקשים להסכים ביניהם, הפרויקטים צפוים להיתקע לזמן רב

01.10.2015, 17:44 | אמיתי גזית

חילוקי הדעות ביחס לחישוב זכויות הבנייה שיקבלו יזמי תמ"א 38 עלולים לתקוע את הענף למשך שנה ויותר, עד שהרשויות האחראיות יגיעו להסכמות לגבי נוסחה חדשה. מאז מינוי עו"ד הילה לבנה ליו"רית ועדת הערר מחוז תל אביב ושל עו"ד גילת אייל לממלאת מקומה התגלו הבדלים בפרשנות שמספקות לבנה ובעיקר אייל לאופן חישוב זכויות הבנייה שניתנות ליזמים לעומת פרשנות היו"ר הקודם עו"ד מיכה גדרון.

קראו עוד בכלכליסט

הוראות תמ"א 38 – 2 (הריסה ובנייה מחדש) מקנות זכויות בנייה ליזמים תמורת בניית בניין חדש העמיד בפני רעידות אדמה. בעיקר 2.5 קומות בהן יוכל לבנות דירות ולמוכרן בשוק החופשי.

גישת גדרון התייחסה למגרש שבו ניצב הבית כמגרש ריק. כך התאפשר לקבץ את כל זכויות הבנייה שניתן לקבל בו מתוקף תוכנית בניין עיר החלה על המגרש, ולכך להוסיף את ההטבות של תמ"א 38. כך, תיאורטית, במקום בניין בן שתי קומות יכול היזם לקבל זכויות לבניית בניין של 7 קומות ואף יותר. גישת היו"ריות החדשות שונה. הן העניקו את הזכויות הניתנות בתמ"א 38 רק בהתחשב בבניין הקיים. לדברי עו"ד אביבית מאור־נמרודי, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברמת גן, המגמה "עלולה לערער את המשך פיתוח וקידום ההתחדשות העירונית ברמת גן". מאור־נמרודי מצביעה על עוד דוגמאות שבהן ועדת הערר שבראשות אייל עשתה סיבוב פרסה וצמצמה זכויות בנייה ליזמים. למשל, לפי תמ"א 38 אפשר להוסיף לכל דירה בבניין החדש 13 מ"ר. גדרון הסכים עם יזמים שביקשו להעניק את השטח הזה לכל אחת מהדירות שיבנו בבניין החדש, ואילו אייל קבעה שהשטח יתווסף רק לדירות הקיימות בבניין ולא לדירות החדשות.

עו"ד מאור־נמרודי ועו"ד מיכה גדרון. אי־ודאות תכנונית, צילום: בני אדם עו"ד מאור־נמרודי ועו"ד מיכה גדרון. אי־ודאות תכנונית | צילום: בני אדם עו"ד מאור־נמרודי ועו"ד מיכה גדרון. אי־ודאות תכנונית, צילום: בני אדם

בעיני הוועדה המקומית רמת גן ההחלטה הדרמטית ביותר של אייל היתה שתוכנית בניין עיר ג-30 חלה גם על מגרשים שבהם מתבצעים פרויקטים של הריסה ובנייה מחדש במסגרת תמ"א 38. מדובר בתוכנית המקנה כמות לא מספקת של יחידות דיור לדעת מאור־נמרודי. לכן מקדמת בימים אלה הוועדה המקומית ברמת גן תוכנית המכונה ג-53 ומקנה ליזמים במסלולי הריסה ובנייה מחדש זכויות ביחס של שלוש דירות לכל דירה שנהרסת. התוכנית הופקדה להתנגדויות אך עוד לא קיבלה תוקף.

היו"ר לשעבר גדרון התיר בעבר להסתמך על ג־53 לצורך חישוב זכויות הבנייה למרות שהתוכנית טרם נכנסה לתוקף, אך היו"רית הנוכחית החזירה את המצב לאחור.

החלטות ועדות הערר קריטיות ליזמי תמ"א 38 משום שהן מתוות להן דרך בהכנת התוכנית העסקית לפרויקט. שלא כמו בהליך בנייה רגיל שבו הקבלן יודע מראש כמה יחידות דיור ניתן לבנות, בתמ"א 38 הנתון הזה משתנה ומתברר תוך כדי משא ומתן עם הדיירים. רק לאחר הסכמה עם הדיירים מגיש הקבלן בקשה להיתר בנייה מהוועדה המקומית ואם מוגש ערר, הוועדה מנועה מהוצאת היתר בנייה. משכו של ההליך יכול להגיע לשנתיים ויותר ולכן היזמים נוטים להתיישר עם מדיניות ועדות הערר כפי שהיא מתבטאת בפסיקה.

בענף משוועים להנחיות קבועות לחישוב זכויות הבנייה לפי תמ"א 38. במינהל התכנון מסרו ל"כלכליסט" כי הם פועלים לגיבוש הבהרות לאופן חישוב הזכויות כדי ליצור מדיניות אחידה ומחייבת. לדבריהם ההבהרות יהיו חלק מהתיקון הרביעי לתמ"א 38 שמתגבש בימים אלה ושיפורסם תוך מספר חודשים, אלא שבדיקת "כלכליסט" מעלה שבמשרד המשפטים לא שמעו על כך, ואף מסתמנת מחלוקת בסוגייה. מינהל התכנון תומך בגישה המרחיבה שתעודד לדעתם עוד פרויקטים, בעוד שבמשרד המשפטים סבורים שיש לאזן מתן זכויות בנייה מפליגות בהתחשבות בדעת הרשות המקומית. ואם הגורמים האחראים מתקשים להסכים, סביר שאי הוודאות תימשך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות54 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

54.
אין גבול לחוצפה
שיפסיקו לסמא את עיניכם. את כל ההתנגדויות בגבעתיים מובילים טייקונים ובעלי אינטרס! אנשים שבנו בניינים ראותניים ורוצים לחנוק את כל הבנייה סביבם כדי שלא יהרסו להם את הנוף! תנועת ההתנגדות "הספונטנית" של תושבים בבורוכוב לדוגמא, ממומנת ומטופלת משפטית ע"י גיל דויטש (מולטי-מליונר) שגר לבדו בבניין שלם ולא מאוכלס שמימן בעצמו ולא רוצה שיבנו לידו ויסתירו לו את הנוף. העתירה בקקל 1-3 הוגשה ע"י חצופים מבניין סמוך שרק סיים להיבנות כדי לסחוט פיצויים ןלעכב את הבנייה. רוב התושבים בבניינים המיועדים לתמ"א הם זוגות צעירים שאין בידם לשפץ את הבניינים המתפוררים והתשתיות הקורסות ולהילחם בטייקונים ובבובות שלהם בעירייה. עריית גבעתיים במקום לשפר את תשתיות הביוב והכבישים הקורסות ולהשית עלויות פיתוח על יזמים, מעדיפה לקבור ולתקוע כל תוכנית של פיתוח של העיר ולהשאר עם מבני 3 קומות ישנים וצפופים משנות ה-60. הכל כסף כוח וחוצפה, אבל בדיוק בכוון ההפוך ממה שאתם חושבים. עם ראש העיר הזה נסגור חשבון בבחירות הבאות ובנתיים, נתקשר שוב למוקד להזמין ביובית לרחוב...
מיקו , גבעתיים  |  07.10.15
53.
ל-51-52 - במלחמה הבאה לא תצטרך להיות במקלט ...איראן..איראן..תתעורר !
מה הקשר בין תוכניות תמ"א למיקלטים וממד"ים ? אתה פחדן תחמן אה ? בכל בנין שנבנה בישראל יש מקלט !! ובבנינים בהן אין מיקלט יש ממד"ים היום !! כל זה על פי תקנות הבניה בישראל . אז תפסיק לפחד ...במלחמה הבאה מיקלטים וממדים יפוצצו עם טילים גדולים יותר ...כפי שמסתמן לעינינו.
רמת גני חובב פלצנים  |  06.10.15
לכל התגובות