אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנפט שומר על יציבות סביב רמה של 49 דולר לחבית צילום: בלומברג

הנפט שומר על יציבות סביב רמה של 49 דולר לחבית

ברקע למסחר: עלייה במלאי הנפט הגולמי בשבוע האחרון בארה"ב. אנליסט אנרגיה: "המחירים עדיין יכולים לרדת מתחת ל-40 דולר לחבית"

07.10.2015, 19:26 | מיקי גרינפלד

מחיר החוזה על הנפט הגולמי WTI שזינק אתמול ב-4.9%, שומר היום (ד') על יציבות ונסחר סביב רמה של 49 דולר לחבית. מחיר הברנט שקפץ אתמול ב-5.4% עולה היום ב-0.5% לסביבת 52 דולר לחבית.

קראו עוד בכלכליסט

 ברקע לכיוון החדש שנרשם בחוזים על הנפט בימים האחרונים שורה של אירועים ופרסומים, שנפתחו באירוע שלכאורה אין בינו לבין שוק הנפט העולמי דבר וחצי דבר - דו"ח התעסוקה החלש שהתפרסם בארה"ב ביום שישי. 

הדו"ח המאכזב חיזק את ההערכות לפיהן הפד לא יוכל להעלות ריבית עד סוף השנה, ויאלץ לדחות את הצעד לכל הפחות עד לרבעון הראשון של 2016. מכאן הדרך לירידה חזקה בערכו של הדולר היתה קצר, וערכו של הדולר עומד על פי רוב כתמונת מראה למחיר הנפט - וכך הירידות בדולר החלו לדחוף כלפי מעלה את מחיר הנפט.  

העליות המתונות קיבלו רוח גבית מהחדשות שיצאו בתחילת השבוע מרוסיה, שהביעה נכונות להיפגש לשיחות עם חברי קרטל הנפט של מדינות אופ"ק על תנאי השוק הנוכחיים. אנליסטים אמרו בתגובה לידיעה שפגישה נדירה שכזו, אם אכן תתקיים, צפויה לעסוק בין היתר בהשפעת הכניסה המחודשת של איראן לשוק הנפט העולמי בחודשים הקרובים.

אתמול הגיעה הדחיפה החזקה באמת למחיר הסחורה, לאחר שמנהל האנרגיה האמריקאי הוציא אתמול את הדוח החודשי שלו, לפיו הפקת הנפט הגולמי WTI בארה"ב ירדה בספטמבר ב-120 אלף חביות ליום לרמה של 9 מיליון חביות ליום - הרמה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2014. על פי תחזית המנהל, תפוקת הנפט בארה"ב צפויה להמשיך לרדת עד למחצית 2016.

במקביל פרסם היום מנהל האנרגיה האמריקאי את רמת המלאים הרשמית של הנפט והדלקים בארה"ב בשבוע שהסתיים ב-2 באוקטובר. מהדו"ח עולה כי מלאי הנפט הגולמי עלה ב-3.03 מיליון חביות, לעומת צפי לעלייה של 2.2 מיליון חביות. מלאי הדלקים המזוקקים ירד ב-2.45 מיליון חביות - נמוך מהצפי.

מתחילת השנה ירד מחיר הנפט בכ-50%. אנליסטים רבים טוענים כי למרות כל הדיווחים האמורים, נתוני התפוקה של הנפט בעולם לא השתנו מהותית, כך שאנו לא צפויים לראות המשכיות של עליית מחירים בנפט. אחרים טוענים כי רמת המחירים הנמוכה נמשכה מספיק זמן, כך שאינדיקטורים חיובים מתונים יספיקו כדי להמשיך ולדחוף את המחירים כלפי מעלה.

"השוק צופה בנכונות הגוברת של יצרניות הנפט לשתף פעולה, גם עם היצרניות הקטנות, במטרה להסדיר שיווי משקל בשוק, אך הדרך לשם עדיין רחוקה", אמר וייאן לאי (Vyanne Lai), אנליסט אנרגיה ב-National Australia Bank. לדבריו, לנוכח רמת הפגיעות של השוק, המחירים עדיין יכולים לרדת את מתחת ל-40 דולר בתגובה לכל שינוי קל בנתונים ובחדשות בנושא.

קידוח נפט, צילום: אי פי אי קידוח נפט | צילום: אי פי אי קידוח נפט, צילום: אי פי אי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות