אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"תחרות על האשראי תחסוך למשק בית 900 שקל בשנה" צילום: אלכס קולומויסקי

"תחרות על האשראי תחסוך למשק בית 900 שקל בשנה"

ועדת הרפורמות דנה אתמול במהלך שיאפשר לחברות מימון חוץ-בנקאיות להתחרות בבנקים על מתן אשראי למשקי בית ועסקים קטנים. ראש מחלקת המחקר בבנק ישראל נתן זוסמן הסתייג: "הפעילות צריכה להיות מפוקחת, לא מדובר בגמילות חסדים"

14.10.2015, 08:39 | עמרי מילמן

"אשראי זה החמצן של עסקים קטנים, ובלעדיו הם לא יכולים להתפתח ולהתקדם. כולם יודעים שעסקים הם בני ערובה של הבנקים". דברים אלה השמיע שר האוצר משה כחלון בפתח הדיון שהתקיים בוועדת הרפורמות על הצעת החוק שמקדם אגף התקציבים באוצר, ולפיה חברות מימון חוץ בנקאיות יוכלו לגייס מקורות מימון דרך הנפקת איגרות חוב. בדיון השתתפו שר האוצר משה כחלון וחלק ניכר מבכירי הפקידות הפיננסית - נציגים של אגף התקציבים, בנק ישראל, הרשות לניירות ערך ואגף שוק ההון.

קראו עוד בכלכליסט

משה כחלון, צילום: אלכס קולומויסקי משה כחלון | צילום: אלכס קולומויסקי משה כחלון, צילום: אלכס קולומויסקי

כחלון אמר בדיון כי החוק ישלים את המלצות וועדת שטרום שדנה בשוק הפיננסי והמלצותיה יוצגו בימים הקרובים. לדבריו, "היום מתחיל המהלך של רפורמה בשוק הפיננסי. יש כשל שוק. יש ריכוזיות גדולה, יש קבוצות שמשוועות לאשראי ולא מקבלות אותו, ויש קבוצות שמקבלות כמה שהן רק רוצות".

כיום יכולות חברות המימון החוץ־בנקאיות יכולות להשתמש בהון עצמי בלבד לשם מימון פעילותן, בעוד שבמערכת הבנקאית שיעור ההון העצמי עומד על כ־10%. לפי האוצר, המהלך צפוי להגביר את התחרות ולהפחית את המחיר לאזרח, להרחיב את היצע האשראי ולהנגיש אותו לאוכלוסיות המודרות משוק האשראי, לצמצם את הפונים לשוק האפור ולעודד כניסת כסף לשוק.

ההצעה זוכה לתמיכה של ראש הרשות לניירות ערך שמואל האוזר והממונה על שוק ההון דורית סלינגר אולם מנגד, בבנק ישראל מתנגדים לה. ראש חטיבת המחקר בבנק ישראל נתן זוסמן הדגיש כי "הפעילות צריכה להיות מפוקחת. אסור לשגות באשליות שמטרת הגופים החדשים להעניק אשראי וגמילות חסדים. לתת אשראי זה מאד נחמד, אבל צריך לדעת להחזיר אותו".

בנוגע לוועדת שטרום הוסיף כחלון כי "אנו הולכים לקראת פיצול כרטיסי האשראי מהבנקים. העמלות ודמי הניהול גבוהים. רק לשם המחשה, הריבית הממוצעת בבנק היא 7.7% ובחברת כרטיסי אשראי היא כמעט 10%".

סגנית הממונה על התקציבים יעל מבורך אמרה כי "במערכת החוץ בנקאית, האשראי למשקי בית שלא לדיור עומד על 135 מיליארד שקל, והאשראי לעסקים הקטנים והבינוניים עומד על 200 מיליארד שקל. רוב האשראי שלוקחים משקי בית הוא מהבנקים."

לדבריה, "40% ממשקי הבית בישראל לוקחים הלוואה מהבנק שלא לדיור לפי הלמ"ס ומוציאים כ־6,000–7,000 בשנה על הריבית. אם נוזיל את העלות ב־1% נחסוך 800–900 שקל בשנה".

למרות התנגדותו של הבנק, ההערכות הן כי הצעת החוק תעבור ללא קושי. עם זאת, באוצר יבחנו בימים הקרובים מספר שינויים בהצעת החוק במטרה להחמיר במעט את הפיקוח על הגופים. בין היתר, נבחנת האפשרות כי החברות שיוכלו לאג"ח את ההלוואות יהיו חברות המדווחות לרשות לניירות ערך. הצעה נוספת שנשקלת היא לקבוע רף דירוג כלשהו שחברות עם דירוג מתחת לא יוכלו לאג"ח את ההלוואות שהן נותנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
כחלון מתפאר בתהילת מהפכת ישראבלוף בסלולר וחושב ששוק ההון דומה וזהה ?
כחלון שהוביל את שוק ההשקעות תחום תשתיות הסלולר לתהום ומתפאר במהפכת הסלולר חושב ששוק ההון זה שוק הסלולר ?? בשוק הסלולר כחלון למעשה "הלאים " 3 תשתיות סלולר של חרות סלולר/מיזמים פרטיים בכדי להכשיר כאן טייקון שרלטן מיכאל גולן עם אפסס השקעות בתשתיות סלולר ולצאת לתחרות משסעת גרונות מול חרות הסלולר בעלות התשתיות שבזכותן מתקיים מיכאל גולן עד כה כאן .. כחלון חוקק את "חוק הנדיה הפנים ארצי 2010-2011" ולו רק בכדי לבצע כאן מהפכת ישראבלוף בתחום שוק הסלולר כפי שמתגלה לנו הצרכנים לבסוף שהרי באם מיכאל גולן היה מתבקש להשקיע בתשתיות/תחזוקתן ושדרוגן - אזי לא היה מציע לנו חבילת סלולר יד2 על גב עושק תץשתיות חברת סלולר וותיקה . באם 3 חברות הסלולר היו מקבלות מכחלון תשתיות במתנה אזי הן היו מזמן משווקות לנו חבילת סלולר במחיר גרביים הרבה לפני שמיכאל גולן נחת כאן ... היום - שוק ההשקעות בתשתיות ובטכנולגיה מתקדמת בשוק הסלולר נמצא בהקפאה מוחלטת וישראל צועדת בצעדי ענק לאחור מאחר ובוצע כאן תחרות ורופורמה שאין בה כל שיויוניות של ההשקעות מלתחילה. רוצה לומר, שמודל שוק הסלולר והרפורמה בחסות כחלון הותירה לנו נזקים בלתי הפיכים וכחלון מנסה על בסיס "מודל" זה ליישם תחרות בשוק ההון כאשר הבנקים יהיו עדיין העוגן שיחזיק את כלל השחקנים החדשים שיהפכו לגוזרי קופונים באפסס השקעות .
ירון  |  14.10.15
8.
כחלון וחבורתו מסוכנים לכלכלת ישראל ! הפופוליזים הוא שמוביל לתחרות ולדאגה של כחלון.
עלאאאק כחלון : אנחנו הולכים לקראת פיצול כרטיסי האשראי מהבנקים כי זה שוק ריכוזי", אמר כחלון בפתח הישיבה. "הריביות גבוהות, העמלות גבוהות, לא מעט לקוחות משלמים הון עתק על שירותים פיננסיים. צריך להכניס כסף נוסף מעבר לכסף של הבנקים. יש למוסדיים 1.3 טריליון שקל. הכסף הזה צריך לשרת את משקי הבית והמגזר העסקי. לא יכול להיות שכל האשראי יגיע מהבנקים תחת שליטה ובקרה שלהם. אנחנו רוצים לאפשר מקורות מימון אחרים. אז עכשיו המוסדיים המחזיקים את כל כספי הפנסיה שלנו יעמוד ברשותם כספי הפנסיה שלנו בכדי להלוות ולהיכנס לשוק האשראי החוץ בנקאי ? אז כעת על אותה מילה נשלם 3 פעמים: עמלת ניצול אשראי, אי-ניצול אשראי ותשלום אשראי. שר אוצר שהצהיר כי בחודשים האחרונים ניכר עודף בגביית המסים ביחס לתחזית הגבייה. שלא מצליח להבין בשלב זה שמדובר בעלייה שצפויה לא להתמיד, או בגידול שנבע בחלקו מגורמים חד פעמיים, כגון גידול במספר העסקאות בדיור, או עלייה במס רווחי הון בבורסה. שר אוצר שבחודשים האחרונים לא מודע ולא מאשר שמסתמנת האטה בפעילות הכלכלית, בדגש על ירידה ביצוא ובהשקעות. כמו כן, גברה אי הוודאות ביחס להתפתחויות בכלכלה העולמית על רקע התנודתיות החריפה בשווקים הפיננסיים העולמיים בשבועות האחרונים. שר אוצר שמחליט באופן בלתי זהיר להתייחס לעודפי הגבייה שנרשמו בחודשים האחרונים כאל התפתחות מתמשכת, ולבסס עליה עדכון כלפי מעלה של תקבולי המסים הצפויים בשנה הבאה , שרצוי היה שבשלב זה יניח שמדובר בעלייה חד פעמית בתקבולים, ונכון היה להשתמש בהם להפחתה של החוב הציבורי, שתשלומי הריבית עליו מהווים נטל כבד על ההוצאה הממשלתית. שר אוצר שעל רקע אי הבהירות ביחס להתפתחויות הכלכליות בשנה הבאה, מצהיר להפחתת המע"מ באחוז, שעלותה היא כ-4.8 מיליארד שקל, שעלולה להביא לגידול נוסף בגירעון בשנה הבאה, ולסכן את העמידה ביעד הגירעון של 2.9% (שכשלעצמו יביא לעלייה במשקל החוב בתוצר), שהרי הפחתת המע"מ כעת תקשה על העמידה ביעדים הפיסקליים לשנים הבאות, ואינה מתיישבת עם מדיניות מסים עקבית וכזו המכוונת להשגת יעדים ארוכי טווח. זה שר אוצר שדואג להפחתת עלויות האשראי למשקי הבית והעסקים ?.. שר אוצר שמנהל את תקציב המדינה כמו באזר פרסי מנסה להאיחז ולשמר פופולריות ולזכות באמון הציבור במסווה תחרות בשוק האשראי ?? WELCOME לישראבלוף כחלון - ישראל לא זקוקה לשר אוצר "רמאי ושרלטן " - נקודה.
אזרח עשוק  |  14.10.15
7.
ממש עבודה בעיניים על ציבור תמים שחושב ששר האוצר כחלון למען האזרחים
קניות בכרטיס אשראי מה שחינם היום .מקימים עוד גוף עצמאי כדי שיגזור קופון גדול על גב הציבור התמים שחושב שירוויח מההפרדה . כפי שעשו לנו בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות. נתנו לציבור הרגשה שירויח ותהיה תחרות . דבר שקרה בדיוק ההפך אין תחרות והמחירים קפצו עד שגזלו לנו שליש מהפנסיה. אז כחלון רוצה לכאורה כאן להכשיר "שרלטנים בסטיונרים" במסווה של תחרות בשוק האשראי לפטם טייקונים שאולי חלקם חבריו גם !! מה שהיום אנחנו מקבלים בחינם בחברות האשראי בעתיד נשלם עבור זה כפלכפליים שהרי למדנו שהבזולללללל תמיד עולה ביוקררררר ברפורמות ישראבלוף בישראל.
מימיקי , פרדס חנה  |  14.10.15
6.
כחלון מחפש להכשיר עוד "רגולטור" לשוק ההון - מישהו מטעם כחלון ...וזה כל הסיפור...
העברת הרפורמה המוצעת, שבמרכזה עומד הרעיון לאפשר לגופים חוץ-בנקאיים שהם חברה ציבורית המפוקחת על ידי הרשות לניירות ערך להנפיק אגרות חוב ואלה יירכשו על ידי גופים מוסדיים והציבור. המטרה היא לייצר מקורות נוספים ותחרותיים לאשראי קימעונאי. היתרון של הגופים החוץ-בנקאיים הללו הוא שעלויותיהם זולות משמעותית ביחס לבנקים הכבדים. כך, אף שגיוס ההון באג"ח יהיה יקר יותר מהמקורות הבנקאיים, הרי הם יוכלו להציע ריביות טובות יותר לצרכן וליצור תחרות חדשה על כספיו של לוקח האשראי. מעבר לפיקוח הציבורי של הרשות לניירות ערך על החברות מגייסות ההון יתקיים גם פיקוח ותיקבע רגולציה של אגף שוק ההון במשרד האוצר בראשות דורית סלינגר. כל בר דעת שקורא את מתווה ההצעה לעניין פתיחת שוק האשראי החוץ בנקאי מבין שיש כאן דרישה של כחלון להכשיר "רגולטור" נוסף לשוק ההון !! לקרוא ולא להאמין עד לאן הפופוליסטיות של כחלון והעץ האחרון שעליו נותר לו להיתלות במסגרת הבטחותיו לבוחריו מוביל את כחלון בצעדיו.. כל בר דעת שקורא את מתווה הפירוט לדרך ההתנהלות המוצעת של השחקנים החדשים בשוק האשראי החוץ בנקאי מבין שיש כאן אפסס דאגה אמיתית לכספי האזרחים והכל בכדי שכחלון יתפאר ברפורמה הזויה במסגרת המאגלומניה שכחלון מתנהל עלפיה.
המביט מהצד , ישראל  |  14.10.15
5.
כחלון מבטיח מתן הלוואות למשקי הבית והעסקים באפס ריבית ואפסס גביית עמלות ???
היום פורסם, אליהו נכשל בנסיון למכור את חלקו בבנק איגוד. אם הבנקים כלכך מרוויחים,למה אין קונים לבנק איגוד,הסיבה היא שהבנק לא רווחי מספיק אולי כחלון יעזור לאליהו למכור את הבנק לקובי מימון ...?))) כשהעבירו פנסיות מהבנקים לחברות הביטוח, העמלות רק עלו משמעותיות. אני רק שאאלהה..... מאחר ולא בטוח שהוצאת האשראי מהבנקים תיטיב עם הציבור , האם כחלון מבטיח מתן הלוואות למשקי הבית באפס ריבית ואפסס גביית עמלות ואפס דמי שמירה ועמלת רכישה של אג"ח ??
במבינו  |  14.10.15
לכל התגובות