אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה בדואים לובשים שחור כשחם?

למה בדואים לובשים שחור כשחם?

כשמשחתי לא מזמן את העצים במטעי בחומר לבן נגד פגיעת השמש, נזכרתי בבדואים שלובשים שחור וחיים באוהל שחור. מה עדיף בשמש, שחור או לבן? בועז תבורי

15.10.2015, 09:26 | בלדד השוחי

בועז היקר,

זו שאלה טובה, דווקא כי להדיוט נדמה שאין פה שאלה כלל. הרי הצבע הלבן מחזיר אור בעוד שהשחור בולע אותו. זו פיזיקה בסיסית. דברים נראים לנו שחורים כי הם בולעים אור, ודברים אחרים נראים לנו לבנים כי הם מחזירים את האור שפוגע בהם אל העיניים שלנו.

וגם זו פיזיקה בסיסית: כשאור מוחזר מחולצה לבנה הוא נשאר אור, אך כשהוא נבלע בחולצה שחורה הוא הופך לחום. לכן בגדים שחורים מתחממים כל כך מהר בשמש, ובתורם מחממים את מי שלובש אותם, ולא משנה אם הוא בדואי, חובב רוק־כבד או אפילו עץ (הסיבה העיקרית לצביעת גזעים באזורנו היא הגנה מפני החום).

אבל לצבע הלבן יש גם חסרונות. כשאור פוגע במשהו הוא יכול לחזור ממנו או להיבלע בו, אך יש גם חלופה שלישית: אור יכול לחדור דרך דברים. אנחנו קוראים לדברים כאלה "שקופים". והנה זה פלא, הרבה דברים שנראים לנו לבנים הם גם קצת שקופים. אתה מוזמן לעטוף את הראש בחולצות בצבעים שונים ולהיווכח בעצמך – החולצה הלבנה הממוצעת מעבירה לא מעט אור.

הלבוש הבדואי המסורתי כהה מאותה הסיבה שהעור הבדואי כהה: הגנה מקרינת השמש. הוא גם הושפע מחומרי הגלם הזמינים: עזים שחורות, שקיבלו את צבע צמרן מאותה הסיבה בדיוק, איור: ערן מנדל הלבוש הבדואי המסורתי כהה מאותה הסיבה שהעור הבדואי כהה: הגנה מקרינת השמש. הוא גם הושפע מחומרי הגלם הזמינים: עזים שחורות, שקיבלו את צבע צמרן מאותה הסיבה בדיוק | איור: ערן מנדל הלבוש הבדואי המסורתי כהה מאותה הסיבה שהעור הבדואי כהה: הגנה מקרינת השמש. הוא גם הושפע מחומרי הגלם הזמינים: עזים שחורות, שקיבלו את צבע צמרן מאותה הסיבה בדיוק, איור: ערן מנדל

מדוע זה חסרון? כי הסיבה העיקרית ללבישת חולצה בקיץ, מלבד צניעות, היא התגוננות מפני הקרינה העל־סגולה – זו שצורבת את עורנו ומצמחת בו סרטנים. ובתחום הזה חולצות כותנה לבנות קצת פחות מוצלחות. חולצה שחורה מגנה מפני קרינה בדיוק כפי שעור שחור מגן מפניה – הצבע הכהה בולע את הקרינה והופך אותה לחום. נעים פחות בטווח הקצר, בריא יותר בטווח הארוך.

וכאן יש מכשלה לוגית. נראה שהלבוש הבדואי המסורתי (ההולך ונעשה נדיר יותר, כפי שתגלה אם תחפש תמונות של בדואים ברשת) כהה מאותה סיבה שהעור הבדואי כהה. אבל צבע העור הוא תוצאה של אבולוציה בת מיליוני שנים, ואילו צבע הלבוש הוא תוצאה של תרבות ושל אופנה. ולא צריך להרחיק למדבר כדי להיווכח שלאופנה יש רשיון מיוחד – כמעט מחויבות – להתעלם מכללי ההיגיון.

אלא שכל אופנה, ובפרט אופנה מסורתית, חייבת להתחשב בחומרי הגלם הזמינים. הציידים בקוטב, שצדים חיות בעלות שיער בהיר, לובשים פרוות בהירות. והבדואים, שמגדלים עזים שחורות, לובשים שחורים וחיים באוהלי צמר שחורים. והעזים, מצדן, קיבלו את צמרן השחור באותו תהליך אבולוציוני שצבע את עורם של הרועים.

מלבד שיער עזים, שנותן את הצמר האיכותי ביותר, האריגה הבדואית המסורתית משתמשת גם בשיער כבשים וגמלים (שנותן את הבז' הבדואי המסורתי). הכותנה היא אורחת חדשה, כי נוודים לא נוהגים לעבד שדות כותנה, וכיום, בזכות הגלובליזציה, רבות מהגלאביות הלבנות שאתה רואה בסיני מיוצרות בסין (קל לזהות אותן לפי הפתק הקטן בצווארון).

בקיצור, בשמש נגד החום עדיף לבן, אבל נגד הקרינה עדיף שחור. ולא משנה אם אתה בדואי או עז.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

תגיות