אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר למשתכן בעפולה הוא רק צעד קטנטן בדרך לפתרון משבר הדיור צילום: שאול גולן

מחיר למשתכן בעפולה הוא רק צעד קטנטן בדרך לפתרון משבר הדיור

המכרז הראשון במתכונת מחיר למשתכן, תוכנית הדגל של שר האוצר להורדת מחירי הדיור, עבר בהצלחה. אבל בירוקרטיה מסורבלת וריבוי גופים שהסכמתם נחוצה להנעת התהליך מראה שהמשימה שעומדת לפני מטה הדיור רק התחילה

21.10.2015, 08:27 | אמיתי גזית

תוצאות המכרז הראשון בשיטת מחיר למשתכן לחכירת קרקע לבנית בנייני מגורים בעפולה נמסרו אתמול (ג'). מתברר כי מחירה הממוצע של דירה בת 120 מ"ר יהיה 620 אלף שקל. לדאבונם של רבים זהו רק שלב ראשון בדרך ארוכה, שבסופה אולי יוכלו 337 מאושרים לרכוש דירה הזולה בכ־30% מהמחירים בעפולה.

כעת על הקבלנים הזוכים לפעול לקבלת היתרי בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ורק אחר כך הם יוכלו לשווק את הדירות ולהתחיל לבנותן. אם יש מבחן אמיתי למטה הדיור שבמשרד האוצר, הוא מתחיל כעת. עד עכשיו עסקו בכתיבת תוכניות, חוברות מכרז, חוקים ותקנות. כעת יצטרכו להוכיח כי הם מסוגלים לגרום לדחפורים לעבוד.

המשימה אינה פשוטה כלל, חברות הבנייה מעסיקות מחלקות שלמות של מומחים שכל תפקידם להעביר טופס מפקיד לפקיד ולדאוג כי הם יחתמו. בערים קטנות כמו עפולה מחלקת ההנדסה דלה בכוח אדם ולא בטוח שתוכל להתמודד עם מבול הבקשות. ויש עוד גופים נוספים שהסכמתם נחוצה להנעת התהליך כמו מכבי האש, חברת החשמל, פיקוד העורף ואלה לא תמיד מחויבים ליעדי הממשלה. על פי הערכות אופטימיות הדירות הראשונות ישווקו בעוד חצי שנה, הפסימיים צופים כי התהליך עשוי להימשך גם שנה.

ראש מטה הדיור באוצר אביגדור יצחקי , צילום: עמית שעל ראש מטה הדיור באוצר אביגדור יצחקי | צילום: עמית שעל ראש מטה הדיור באוצר אביגדור יצחקי , צילום: עמית שעל

ובכל זאת לא מעט אנשים במשרד האוצר נשמו לרווחה כאשר הסתבר שהוגשו 22 מעטפות למכרז. החשש כי יזמים ידירו רגליהם מהמכרז התבדה והתברר כי, למרות התלונות יש מספיק חברות קבלניות שמאמינות שהן יוכלו להרוויח. משום שבמכרז נקבע מחיר מקסימום (כ־5800 שקל למ"ר) הנמוך על פי השמאי הממשלתי ב־20% מהמחירים בסביבה היה ברור כי עצם קיומן של 22 ההצעות הוא הצלחה.

על כך אמר עדיאל שמרון ממלא מקום מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שהייתה אמונה על המכרז: "ההשתתפות הערה של היזמים היא ההוכחה להיתכנות הכלכלית של מכרזי "מחיר למשתכן" אנו נמשיך לפעול כדי לעמוד ביעדים שהוצבו לרשות, על ידי שר האוצר ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל, לשיווק 60־80 אלף יחידות דיור בכל רחבי הארץ, במסלול מחיר למשתכן עד סוף שנת 2016".

החברות לא מוגבלות במספר ההצעות ובסופו של יום נמנו בסך הכל 174 הצעות. בעת הכנת המכרז חילקו את המתחם לנתחים קטנים שבכל אחד מהם אפשר לבנות כ־20 דירות, וזאת כדי לאפשר לחברות קבלניות קטנות מהאזור להשתתף בו. בסופו של דבר את רוב הקלפים בקופה גרפה חברה מנצרת בשם י.ס.ד בעמק יזמות ובנייה. מתוך 337 הדירות שאפשר לבנות במתחם, הם יבנו כ־170. על פי התוכניות יבנו במקום בניינים בני 6־7 קומות, גודל דירה ממוצע יהיה כ־120 מ"ר. ההצעה הנמוכה ביותר הייתה 4554 שקלים למ"ר, כלומר 546 אלף ₪ למ"ר. הגבוהה ביותר 5255 למ"ר, כלומר 630 אלף לדירת 120 מ"ר.

בעוד חודשיים יעלה לאוויר אתר ייעודי של משרד הבינוי ובו יוכלו רוכשים פוטנציאלים של דירות העומדים בקריטריונים להירשם. הגרלה שעל כלליה שוקדים כעת, תאפשר לבחור מבין הנרשמים את ברי המזל לרכישת הדירות המוזלות.

בשבועות הקרובים צפויים להיסגר מכרזים בולטים נוספים בהם ראשון לציון עם קרקעות לבניית 1200 יחידות דיור, וקרית מוצקין עם כ־1000 יחידות דיור. בנוסף מתכוונים באוצר לפרסם עד סוף השנה מכרזים ל־3000 דירות בראש העין, 3000 בבית שמש, 2500 בקרית גת, 2800 בבאר שבע, ו־600 דירות בדימונה. אלה יצטרפו למכרזים על קרקעות לבניית 7600 יחידות דיור שכבר באוויר, וייאפשרו לשר האוצר להציג בסוף השנה מספר עגול של 20 אלף דירות במתכונת המוזלת של מחיר למשתכן.

שר האוצר משה כחלון מסר: "ההצלחה של המכרז היא בשורה לילדים שלנו. הפסקנו את הספסור של המדינה בקרקעות ואת התוצאות רואים במחירי הדירות. בתקופה הקרובה נמשיך לשווק עשרות אלפי יחידות דיור באותה השיטה בכל רחבי הארץ."

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט: "בתוך שנה נראה את התוצאות של מחיר למשתכן בכל רחבי הארץ, בקרב זוגות צעירים ובקרב חיילים משוחררים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

31 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

31.
הממשלה וכחלון מפמפמים לנו כל יום עוד הצהרה והבטחה ובונים על התמימות שלנו -דיי!!
פשוט בונים מגדלים על התמימות של האזרחים, אויר. תבינו דבר אחד פשוט,כחלון צריך לעשות רושם שקורה משהו כאן ועכשיו,אין לו שום כוונה שאיזה שר בעוד חמש שנים יקצור את הפירות,אטבל מה לעשות,תהליכים אמיתיים לוקחים כמה שנים,אז הוא ממציא תוכנית ריקה מתוכן,ריקה. רבע מחיר לא ירד בעקבות תוכנית כזו,זט עבודה בעיניי הציבור. לא תשלמו פחות על כלום, הגרלות והגרלות,איזה מין דבר זה הגרלות בכלל? מה זה פה לוטו? איזה בולשיט. ומי שיגריל יקבל דירה בלי כלום ???ץ כך או כך זה בלוף אדיר ברמת המאקרו. המדינה (כלומר אנחנו) מממנים עלות דירה זולה ל300 איש שזכו בהגרלה. הצלחה זה בטח לא - אולי יח"ץ שכחלון זקוק אחרי שאיבד את רוב האמון של בוחריו !! בעיית הדיור בישראל היא אך ורק תוצאה של ביקוש גדול מהיצע !!!!! איך שלא תסובבו את זה - כל הנחה הניתנת כדי להוריד מחיר מתחת למחיר השוק, היא סובסידיה שבאה על חשבון משלם המיסים !!!!! הדרך היחידה לטפל בבעיה היא לבנות בבניה ממשלתית כמו לפני 2 עשורים כאן כשאריק שרון בנה 160.000 דירות תוך שנה - על כן הפתרון הוא לבנות והרבה ומהר וזה הרבה יותר קשה היום כי הפוליטיקאים עסוקים למלא את קופת המדינה על גב עושק הציבור ומחירי הקרקעות לבניה התייקרו בישראל בחסות המדינה המחזיקה 93% מקרקעות המדינה ב-2 עשורים ב- 411% !! לפי מחיר השוק, המדינה הפסידה ב"תכנית הדגל הזו" מיליוני שקלים. תכפילו את זה באלף (300 אלף ולא 300) ותקבלו מיליארדים. בנוסף, מחיר השוק לא עומד לרדת ולכן מי שקונה את הדירות הזולות אוטומטית הרוויח כמה מאות אלפי שקלים - 48 משכורות ממוצעות במשק. לכבוד מה נותנת המדינה מתנות כאלה בהגרלה? המדינה מתנהלת עם גרעון חוב שרק גודל ל3.3% אבל כחלון מוזיל לנו את הבירה ... ומי ישלם את המיליארדים החסרים לקופת המדינה במסגרת גרעון המדינה והתנהלות תקציב המדינה כמו בבאזר פרסי לצד רפורמות ישראבלוף של כחלון ? הציבור בהטלת מיסים ישירים ועקיפים נוספים!
אנחנו לא פראיירים תמימים יותר , דרום  |  22.10.15
30.
המורה לחשבון למישהו באוצר ובמטה הדיור כנראה "מתה" כשהם היו בכיתא א ..)))
יצטרפו למכרזים על קרקעות לבניית 7600 יחידות דיור שכבר באוויר, שייאפשרו לשר האוצר להציג בסוף השנה מספר עגול של 20 אלף דירות במתכונת המוזלת של מחיר למשתכן. איך זה בדיוק מסתדר עם ההצהרה של 60-80 אלף יחידיות דיור לאספקה עד סוף 2016 כאן ?
חחחחחחחחחחחחחחח  |  22.10.15
28.
האוכלוסייה התפקחה וממשיכה לרכוש דירות במדינה שכל 3 שנים מתחלפת ממשלה והבטחות
רוכשי הדירות לא עצרו בחגים: היקף נטילת המשכנתאות באוקטובר יעמוד על 4.9-4.5 מיליארד שקל, מדובר במספרים גבוהים בהתחשב בעובדה שחגי תשרי גלשו עד לשבוע הראשון של אוקטובר. המספרים נחשבים גבוהים גם בהשוואה לחודש ספטמבר !!!! אז עמד היקף המשכנתאות על 4.2 מיליארד שקל, וגם בהשוואה לאוקטובר אשתקד, שבו חלו מרבית חגי תשרי, אז עמד היקף המשכנתאות על 3.5 מיליארד שקל. המבחן האמיתי של הצלחת כחלון בשוק הדיור ימדד על פי כמות המשכנתאות שיהיה בחודשים הקרובים: האם הציבור ימשיך להסתער על המשכנתאות ?? או שמא יעדיף לשבת על הגדר כמה חודשי בהמתנה לכניסה לתוקף של פרויקט כמו מחיר למשתכן שהאוצר מקדם במרץ, המשקף הטבה של כ־200 אלף שקל לדירה באזורי הפריפריה בלבד. בכל מצב המתנה = כסף ונשאלת השאלה באם יהיה זה חסכון בכסף ו/או נפילה של פראיירים שהמתינו על הגדר להבטחות כחלון ונותרו לשלם עוד 15% במחיר ההתיקרות לדירה בעת רכישה בעוד כמה חודשי המתנה .
רוכש דירה  |  22.10.15
27.
ל-14- HA HA HA תכין סרטון עדכני על שוק הנדל"ן בישראל עם תשובות לכל המחדלים כאן.
עם ישראל קונה דירות כי הוא צריך קורת גג. הרי דירה זה לא מוצר מותרות כי אם מוצר חיוני וקיומי. מה לעשות שכל שנה נוספים 40,000 משקי בית חדשים? היכן הם אמורים לגור? בחצר הוילה של כחלון ?? וקצב הבניה בפיגור הולך וגדל ולפיכך המחירים רק יאמירו. המלחמה לעצור את המשקיעים היא מטומטמת לחלוטין, בזכותם יש לנו דירות להשכרה, הם עושים את המלאכה של הממשלה הכושלת . יש שתי אפשרויות, או להכפיל את קצב הבניה או לדלל את האוכלוסיה.. ושהממשלה תחליט.... כאן ישראל . שוק הנדל"ן באירלנד ובזיממבואה לא מעניין בכלללל - קפיששש ?
הגרוזיני  |  22.10.15
לכל התגובות