אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרז העשור של שדה הקרב: נורת'רופ תספק מפציצים ב-76 מיליארד דולר צילום: בלומברג

מכרז העשור של שדה הקרב: נורת'רופ תספק מפציצים ב-76 מיליארד דולר

נורת'רופ גרומן זכתה במכרז הפנטגון לאספקת צי המפציצים הבא של חיל האוויר האמריקאי. עלות הפיתוח תעמוד על 21 מיליארד דולר - החברה תספק 100 מטוסים בעלות של 511 מיליון דולר כ"א

28.10.2015, 12:16 | מיקי גרינפלד

הפטנגון הודיע אתמול בערב על חוזה עתק לפיתוח מטוסי קרב חדשים לפעילות הפגזות בטווח ארוך בסכום של כ-76 מיליארד דולר. בחוזה זכתה חברת נורת'רופ גרומן (Northrop Grumman, הנסחרת בניו יורק תחת הסימול - NOC).  

קראו עוד בכלכליסט

נורת'רופ גרומן ניצחה את הקבוצה המתחרה של חברת בואינג (Boeing - BA) ולוקהיד מרטין (Lockheed Martin - LMT).

נורת'רופ תפתח בשלב ראשון 21 מטוסים עבור חיל האוויר האמריקאי כשהחוזה הכולל עומד על 100 מטוסים. המטוס החדש הראשון מתוכנן להיכנס לשירות באמצע שנת 2020. 

עלות הפיתוח של המטוס נאמדת ב-21.4 מיליארד דולר, כשעלות כל מטוס צפויה לעומד על 511 מיליון דולר - פחות מהמגבלה שהציב הפטנגון במכרז, שעמדה על 550 מיליון דולר למטוס לכל היותר.

"אנו מחוייבים לאזרחי ארה"ב, לספק להם את הביטחון בשמיים, תוך הקפדה על אחריות תקציבית ושימוש ראוי בכספי המסים", אמר גנרל מארק וולש (Mark A. Welsh III), מפקד חיל האוויר האמריקני.

"הצבא עשה את ההחלטה הנכונה לביטחון האומרה שלנו. כחברה שפיתחה את מפציץ ה-B-2, אנו מצפים לספק לחיל האוויר את הדור הבא של המפציצים לטווח הארוך, ברמה גבוהה ובתמחור שהחייל יוכל לעמוד בו", אמר יו"ר נורת'רופ ווס בוש (Wes Bush). 

מזכיר ההגנה האמריקאי אשטון קרטר (Ashton Carter) אמר לאחר ההודעה כי המטוס החדש יאפשר לארה"ב "להפגין את כוחה בכל העולם". עוד אמר קרטר כי "גילו של צי המפציצים הקיים מחייב חשיבה מחודשת על היכולות האפשריות. פיתוח המפציץ הוא השקעה ל-50 השנים הבאות".

מזכירת חיל האוויר דבורה לי ג'יימס (Deborah Lee James) אמרה כי "למטוס המתוכנן תהיה יכולת להמריא משטח ארה"ב ולפגוע בכל מטרה אפשרית ברחבי הגלובוס, תוך התמודדות עם מערכות הגנה של מדינות אויב".

נורת'רופ גרומן עוסקת בפיתוח מוצרים ושירותים לבתעשיית החלל והאוויר, המודיעין והאלקטורניקה.פעילותה העיקרית מתמקדת בארה"ב כשהלקוחות העיקריייםשלה הן מחלקות ההגנה והמודיעין של ארה"ב. אנליסטים בניו יורק מציינים כי זוהי עסקת הנשק הגדולה ביותר שהוביל הפנטגון ביותר מעשור.

הפנטגון , צילום: בלומברג הפנטגון | צילום: בלומברג הפנטגון , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות