אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לידר בודקת דרכונים: לא רוצה חברות זרות במדדים של ת"א צילום: קובי קנטור

לידר בודקת דרכונים: לא רוצה חברות זרות במדדים של ת"א

אלון גלזר מלידר שוקי הון מציג סדר עדיפויות על פי שפת האם: "מניות ללא זיקה לישראל לא אמורות להיות חלק ממדי המניות המקומיים". לאחר עלייה של 3.4% ביום המסחר הראשון בבורסה המקומית צפויה מניית מנקיינד להיכנס למדד ת"א 75 במסלול הישיר

28.10.2015, 17:42 | דרור רייך

מניית חברת הביומד האמריקאית מנקיינדתצטרף במסלול הישיר למדד ת"א 75, לאחר שסיימה את יום המסחר הראשון שלה בתל אביב בעליייה של 3.4% - וריכזה מחזור של 2.88 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

המניה תיכנס למדדי הבורסה ב-15 בנובמבר (לפני תחילת המסחר) ותעודות הסל יזרימו אליה ביקושים ב-12 בנובמבר בשלב מסחר הנעילה, בסכומים של 500-350 מיליון שקל. אם חשבנו שכניסת חברות זרות לבורסה הן דבר משמח, בלידר החליטו שחברות זרות לא צריכות להתקבל כאן בברכה, בטח שלא למדדים. כך אלון גלזר, סמנכ"ל השקעות בלידר שוקי הון: "נכון לשקול שוב האם בכלל יש מקום לחברות הזרות נטולות הזיקה לישראל במדדי המניות".

בעניין מנקיינד אומר גלזר, כי "מדובר חברה הנשענת בעיקר על תרופה אחת לטיפול בסכרת, כמעט ללא הכנסות, וללא כל זיקה לישראל". עוד מוסיף גלזר כי "הסיבה המרכזית לרישומה בישראל הינה הביקושים הגבוהים בעת הרישום למסחר והכניסה למדדי המניות, כתוצאה מרכישות של תעודות הסל והקרנות המחקות, הנאלצות לרכוש את המניות המופיעות במדדים".

מנקיינד הינה החברה הרביעית אשר מבצעות מהלך של רישום בתל אביב, במקביל לרישומן בניו יורק. 3 החברות האחרות גם הן מתחום הביומד והפארמה: אופקו, נבידאהו ביוטיים. בלידר טוענים כי תהליך זה הופך את המדד ללא ישראלי, וכי המדד לא משקף את פעילות הכלכלה המקומית, לשיטת בית ההשקעות, "גברת כהן מחדרה תרכוש מניות באופן פסיבי של חברת ביומד בעלת סיכון גבוה דרך תעודת הסל או דרך קרן ההשתלמות".

כמו כן, סבורים בלידר כי החברות המבצעות את הרישום הכפול אפילו לא צריכות להגיע לת"א ומיד זוכות בביקושי עתק, והקשר עם המשקיעים המקומיים צפוי להיות דל. לעמדתם, צפויה בהמשך הדרך גם פגיעה בכלכלה המקומית מפני שהכסף שמושקע בבורסה המקומית צריך לעודד צמיחה של חברות ישראליות, המעסיקות עובדים ישראליים ולא של חברות זרות.

מוזמנות לבוא, אבל לא למדד

גלזר לא מסתפק בלהצביע על בעייה ומציע גם פיתרון זמני. "מנקיינד יכולה להירשם למסחר באופן מידי אבל להיכנס למדדי המניות רק לאחר תקופה של שנה". לדבריו, בחלון זמן זה מנהלי ההשקעות כאן ילמדו מה החברה עושה והאם כדאי להשקיע בה.

לטווח הארוך מסבירים בלידר כי "בעיננו, נכון לשקול שוב האם בכלל יש מקום לחברות הזרות נטולות הזיקה לישראל במדדי המניות. כלומר הן יכולות להיסחר כאן כמובן, אבל הן לא אמורות להיות חלק ממדד ת"א 25 או מדד ת"א 75 כל עוד אין שום קשר בינן לת"א. כפתרון ארוך טווח - מניות ללא זיקה לישראל לא אמורות להיות חלק ממדי המניות המקומיים".

טקס פתיחת המסחר של מנקיינד. מימין: דרורית וילנאי, מנהלת יחידת ההנפקות; אמנון מנדלבאום מנכ"ל בבנק ההשקעות Sunrise Securities אביגיל שנהב-טל, מנהלת מדור בכירה ביחידת ההנפקות; יוסי ביינארט מנכ"ל הבורסה; מתיו פפר, סגן נשיא וסמנכ"ל כספים במנקיינד, אמנון נויבך יו"ר דירקטוריון הבורסה, צילום: קובי קנטור טקס פתיחת המסחר של מנקיינד. מימין: דרורית וילנאי, מנהלת יחידת ההנפקות; אמנון מנדלבאום מנכ"ל בבנק ההשקעות Sunrise Securities אביגיל שנהב-טל, מנהלת מדור בכירה ביחידת ההנפקות; יוסי ביינארט מנכ"ל הבורסה; מתיו פפר, סגן נשיא וסמנכ"ל כספים במנקיינד, אמנון נויבך יו"ר דירקטוריון הבורסה | צילום: קובי קנטור טקס פתיחת המסחר של מנקיינד. מימין: דרורית וילנאי, מנהלת יחידת ההנפקות; אמנון מנדלבאום מנכ"ל בבנק ההשקעות Sunrise Securities אביגיל שנהב-טל, מנהלת מדור בכירה ביחידת ההנפקות; יוסי ביינארט מנכ"ל הבורסה; מתיו פפר, סגן נשיא וסמנכ"ל כספים במנקיינד, אמנון נויבך יו"ר דירקטוריון הבורסה, צילום: קובי קנטור

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות