אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת האיתור של נמל אשדוד תיאלץ להחליט צילום: אוראל כהן

ועדת האיתור של נמל אשדוד תיאלץ להחליט

בית הדין הארצי לעבודה לא הסכים להשהות את ביצוע פסק הדין בעניין הפגמים שנפלו במכרז לבחירת יועץ משפטי לנמל, והורה לבצע ניקוד חוזר בין שלושת המובילים. עם זאת, הזוכה לא ייכנס לתפקידו עד לדיון בערעור בפברואר

04.11.2015, 08:23 | ענת רואה

בעוד פחות משלושה שבועות ייאלץ נמל אשדוד להכריז מי המועמד שקיבל את מרב הנקודות במכרז לתפקיד היועץ המשפטי הפנימי שלו. כך הורתה השבוע השופטת סיגל דוידוב־מוטולה מבית הדין הארצי לעבודה. ההחלטה התקבלה בעקבות ערעור ובקשה לעיכוב ביצוע שהגיש הנמל על פסק דין של בית הדין האזורי בבאר שבע, שמצא פגמים באופן ביצוע המכרז והודיע שבחירתה של עו"ד ענבר טור שלום לתפקיד - בטלה. המינוי והתביעה שהוגשה בעקבותיו נחשפו ב"כלכליסט" לפני כחצי שנה. בתביעה שהגיש המועמד שדורג שלישי במכרז, עו"ד ראובן וולף, נטען שטור שלום - שהועסקה בעבר כשכירה במשרד קטן שהעניק שירותי גבייה לבנקים למשכנתאות - קיבלה במכרז ניקוד כאילו היתה היועצת המשפטית של בנק הפועלים. בהמשך העיד מעסיקה לשעבר של טור שלום, וסיפר שהיא לא עבדה עם בנק הפועלים אלא רק עם בנק לאומי למשכנתאות וכלל למשכנתאות.

קראו עוד בכלכליסט

בקשה חריגה לעיכוב

 

באוגוסט קיבלו נשיא בית הדין לעבודה בבאר שבע אילן סופר, ונציגי הציבור שמעון בינון ופסה מרקוביץ את התביעה. הם הורו לוועדת האיתור להתכנס בתוך חודש, לבדוק מחדש את הניקוד הקשיח שקיבלו המועמדים ולהכריז על המועמד הזוכה. ועדת האיתור אמנם כונסה אך נמנעה מהחלטה. בינתיים מונתה טור שלום לממלאת מקום היועצת המשפטית, ובמועד האחרון האפשרי הגיש הנמל ערעור על פסק הדין ובקשה לעיכוב ביצוע.

בקשת העיכוב הוגשה באופן חריג לאחר שהנמל החל לכאורה ביישום פסק הדין, שכן ועדת האיתור כבר התכנסה; אלא שלטענת הנמל, רק עם כינוס הוועדה התברר כי "יש מורכבות משמעותית ביישום פסק הדין". בין היתר משום הצורך להגן על פרטיותם של עשרות המועמדים, עניין שלטענת הנמל "נוגע בדיני נפשות ממש". לפי הנמל, לא ניתן לבדוק מחדש את הניקוד של עשרות המועמדים, וזאת מפני שהדבר עלול לחשוף בפני מעסיקם הנוכחי את העובדה שהם פנו להשתתף במכרז על התפקיד. במקביל ערער הנמל על פסק הדין של בית הדין האזורי וטען שנפלו בו טעויות רבות. למשל, כשקבע שטור שלום לא רשמה בשאלון שמילאה את בנק לאומי למשכנתאות כלקוח שלה. פסק הדין קבע שטור שלום לא הבחינה בין לאומי ללאומי למשכנתאות, ושהדבר "מלמד על אי־הבנה שמדובר בשתי יחידות עצמאיות עם מחזור כספי שונה". לפי הנמל, שמיוצג על ידי משרד הרצוג פוקס נאמן, בשאלון "נכתב במפורש בנק לאומי למשכנתאות בקיצורו בל"ל". עוד נטען שהתובע ביצע "ניסיון כושל" לטעון שבקיצור "בל"ל" התכוונה טור שלום לבנק לאומי לישראל.

מימין: השופטת סיגל דוידוב־מוטולה ועורכי הדין ראובן וולף וענבר טור שלום. קיבלו צו עיכוב חלקי, צילום: אבי רוקח מימין: השופטת סיגל דוידוב־מוטולה ועורכי הדין ראובן וולף וענבר טור שלום. קיבלו צו עיכוב חלקי | צילום: אבי רוקח מימין: השופטת סיגל דוידוב־מוטולה ועורכי הדין ראובן וולף וענבר טור שלום. קיבלו צו עיכוב חלקי, צילום: אבי רוקח

ביקשנו לברר את הסוגיה, ופנינו לדוברת בנק לאומי כדי לדעת מהם ראשי התיבות הרשמיים של בנק לאומי לישראל ובנק לאומי למשכנתאות. התשובה שקיבלנו היתה ש"בל"ל" מתייחס לבנק לאומי, ואילו הקיצור המוכר לבנק לאומי למשכנתאות הוא בלמ"ש.

התשובה סותרת את ההסבר של הנמל בערעור. מהנמל נמסר בתגובה לדברים כי "ברזומה של עו"ד טור שלום נכתב באופן מפורש שהעניקה שירותים לבנק לאומי למשכנתאות. כמו כן היא ציינה במפורש בראיון בפני הוועדה כי נתנה שירותים לבנק לאומי למשכנתאות, והניקוד שקיבלה התייחס לשירות שהעניקה לבנק לאומי למשכנתאות והבנקים האחרים. בדיון בבית הדין לא ראה המותב צורך לדון בנושא, לאור הניסיון הרב שהציגה טור שלום בתחום הבנקאי". עו"ד וולף, שהגיש את התביעה נגד הנמל, תקף את נימוקי הנמל בערעור, וטען שממילא אין צורך לבחון מחדש מועמדים שדורגו במקומות הרביעי ומטה משום ש"אין להם סיכוי ולו תיאורטי לזכות". הוא הוסיף שהנמל למעשה עותר בבקשה שבית הדין "יענה אמן בעיניים עצומות אחרי הניקוד המופרך שהעניקה הוועדה לטור שלום על ניסיון שלא היה לה".

שלישיית הגמר

 

השופטת דוידוב־מוטולה קבעה כי לאחר ששקלה את כל טענות הצדדים ובמטרה לקדם את הליך הבחירה לתועלת כלל המעורבים, יש לתת צו עיכוב חלקי - כך שוועדת האיתור תתכנס לבדוק מחדש את הניקוד של שלושת המועמדים הראשונים: טור שלום, עו"ד עמוס טיבי ועו"ד וולף.

עם זאת, השופטת הורתה לעכב את ההחלטה על זהות המועמד הנבחר עד להכרעה בערעור. הדיון בתיק נקבע לתחילת חודש פברואר, אך עם בקשה למזכירות לעשות מאמץ להקדימו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות