אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה לאבירים קוראים "אביר"? צילום: שאטרסטוק

למה לאבירים קוראים "אביר"?

למה קיימת המילה בעברית "אביר", אם מעולם לא היו פה אבירים? מתן

05.11.2015, 07:22 | בלדד השוחי

מתן היקר,

 

מובן שהיו פה אבירים. ואני אפילו לא מדבר על הבריטים ששלטו בארץ בתקופת המנדט, וחילקו תוארי אבירות על ימין ועל שמאל. בטח שמעת על מסעי הצלב. לפני כ־900 שנה אבירים כבשו את ירושלים (ושחטו את רוב היהודים והמוסלמים שחיו בה). ואז הם הפסידו אותה, וכבשו אותה שוב, והפסידו אותה שוב. הארץ כולה זרועה מבצרים מתקופתם. אז בבירור היו פה אבירים.

אבל המלה "אביר" עתיקה הרבה יותר. למעשה, היא עתיקה יותר מהאבירים עצמם, ואפילו מהאבות הקדמונים שלהם, הפרשים הרומים שדהרו כאן לפני אלפיים שנה.

המלה "אביר" מופיעה בתנ"ך עשרות פעמים, בעיקר בצירוף "אביר יעקב" (עם בי"ת רפה באופן מפתיע) ככינוי לאלוהי ישראל, אך גם בהרבה צירופים והקשרים אחרים, ככינוי למשהו חזק או למישהו חשוב. לדוגמה, "אבירי לב הרחוקים מצדקה" (ישעיהו מ"ו) הם אנשים אכזריים, בעלי לב קשה, ואילו דואג האדומי היה "אביר הרועים אשר לשאול" (שמואל א' כ"א), כלומר שר הרועים.

אבל השימוש הרווח ביותר במלה "אביר", רווח אף יותר מ"אביר יעקב", הוא פשוט ככינוי לחיית פרא חזקה. והוא כמעט תמיד מופיע בתקבולת שמבהירה על איזו חיה מדובר. לפעמים זה סוס: "מדן נשמעת נחרת סוסיו – מקול מצהלות אביריו" (ירמיהו ח'), לפעמים זה פר: "סבבוני, פרים רבים; אבירי בשן כתרוני" (תהלים כ"ב), ולפעמים אפילו תיש: "האוכל, בשר אבירים; ודם עתודים אשתה" (תהלים נ').

אבירים. הוזכרו עוד בתנ"ך, איור: ערן מנדל אבירים. הוזכרו עוד בתנ"ך | איור: ערן מנדל אבירים. הוזכרו עוד בתנ"ך, איור: ערן מנדל

עם התחדשות השפה העברית, הצירוף "סוס אביר" הלך ונהיה נפוץ יותר, ולקראת קום המדינה כבר ניתן למצוא שימוש במלה "אביר" במובן המודרני, של הבחורצ'יק שרוכב על הסוס (לדוגמה בתרגומו של טשרניחובסקי ל"הלילה ה־12" לשייקספיר, מ־1933).

מעניין במיוחד לציין שגם הוראתה המקורית של המלה "אלוף", מקור שמותיהם של האות אל"ף ושל המספר אלף, אינה אלא שור. לכן לאות אל"ף יש קרניים. והצירוף "אביר יעקב", אם כך, עשוי ללמד אותנו משהו על היחס של דוברי העברית הקדומים לאל ולעולם החי. כיום לא יעלה על דעתו של אדם להגיד שהאל שלו "פרה", אבל בתקופה שבה אנשים התפללו לעגל עשוי זהב ושבה רוב האלים באזור התהדרו בראשי חיות, לא היתה בכך שום צרימה. קצת כמו שאתה יכול לשבח מישהו חזק ולומר שהוא "סוס".

ועם כל הרומנטיקה של סיפורי האבירים, דומני שהאיכר הממוצע בימי־הביניים, זה שראה אבירים אמיתיים עורפים, שורפים ובוזזים בשם האל והמסדר, היה מאשר את האטימולוגיה העברית. עם כל הרעש והצלצולים, האביר הוא בעיקר בהמה.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
לאורן (4) - באותו זמן שטחים היו שייכים לבן אצולה
כך שהמוסלמים כבשו שטח מבני האצולה בעיקר, והצלבנים שבאו לכאן עשו את זה בעיקר בגלל שהאפיפיור הבטיח להם ישועה וכאלה דברים, ולא כי התעצבנו שכובשים להם משהו. בכל מקרה בוא נזכיר שהרומאים (שהם האימפריה הערבית שממנה כבשו את ירושלים) כבשו כמילניום לפני זה את ירושלים (ושטחים רבים נוספים) מאוכלוסיה אחרת (!)
07.11.15
לכל התגובות