אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך נפחית את האלימות ברחובות? צילום: יוטיוב

איך נפחית את האלימות ברחובות?

פרופסור יקר, מה דעתך בנושא הפיקוח על נשק? ברור שלטובת כולנו עדיף שהסיכוי שיירו בך יהיה כמה שיותר קטן, אך מאז הטבח באורגון מכירות הנשק רק עלו. מה אפשר לעשות כדי להפחית את אירועי הירי בארצות הברית? סקיילר

12.11.2015, 08:02 | דן אריאלי

סקיילר היקרה,

לי בעיית הנשק ברחובות ארצות הברית נשמעת כמו מקרה של אופטימיות יתר. כשאנחנו שומעים על מקרה של תקיפה באמצע הרחוב אנחנו חושבים: "אם לא יהיה לי נשק ייתכן שיתקפו אותי, אבל אם יהיה לי נשק אוכל להגן על עצמי". אנחנו יכולים לדמיין בקלות את היתרונות שבבעלות על נשק, אבל לא את הלחץ והבלבול שנרגיש אם נותקף. למעשה, במלחמות הרבה רובים לא יורים אף לא קליע אחד, בגלל הלחץ שתקף את האנשים שאחזו בהם ברגע האמת.

אנחנו גם לא מסוגלים לדמיין את עצמנו כתוקפים חמומי מוח, שמשתמשים בנשק באופן לא מידתי, וגם נתקשה לדמיין את הקרובים לנו משתמשים באקדח שלנו כדי לתקוף אחרים.

רכישת אקדח בחנות נשק, צילום: איי אף פי רכישת אקדח בחנות נשק | צילום: איי אף פי רכישת אקדח בחנות נשק, צילום: איי אף פי

אחרי הכל, אנחנו אנשים כל כך טובים והגיוניים, וכך גם כל מי שלצדנו, לא? לכן אנשים קונים אקדחים כשהם מלאים כוונות טובות, אבל ברגעי כעס או חולשה לפעמים מבצעים איתם מעשה הרסני.

התפרצויות רגשיות תמיד יהיו, וגם סכנות ממשיות לביטחון האישי. אז מה עלינו לעשות כדי להפחית את תקריות הירי באמריקה? אפשר לנסות להפחית את הסיכוי לבצע טעויות בהשפעת הרגש. חוקי התעבורה קובעים בבירור מתי אסור לנהוג ואיזו מהירות אסור לעבור. אולי אפשר לקבוע מגבלות נוקשות יותר לשימוש בנשק, שיגדירו בבאופן חד־משמעי מתי מותר לשאת נשק ולהשתמש בו, ומתי אסור. אפשר לנסות לשאוב עוד רעיונות מעולם הבטיחות בדרכים, במה שנוגע לקורסי חובה של התנהגות מונעת, ואולי גם עונשים על הפרת תקנות שימוש, גם לפני רגע הירייה.

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
ל-7 מדהים כמה בורות יש בנושאים הללו
נתחיל עם הידעת באוסטרליה גם היה מותר להחזיק כלי נשק לכל אזרח עקב מספר מקרי טבח המוני החליט ראש הממשלה בעזרת מספר מחוקקים להכניס הגבלת כלי נשק במדינה, עקב חוק זה קרו שני דברים עיקריים: 1. לא היו עוד מקרי טבח באוסטרליה - לפחות עד היום. 2. מובילי החוק לא נבחרו לקדנציה שניה. היופי בכל הסיפור זה כשגון אוליבר החליט לבדוק את הנושא שני דברים מעניינים נוספים קרו: 1. המתנגדים לחוק הודו בצורה מפורשת שהחוק היה נכון והם גילו שאם הם רוצים לקבל נשק הם יכולים. 2. המחוקקים שאיבדו את מקומם אמרו שהם שמחים שהם איבדו את מקומם עקב הצלחת החוק ושחיי אדם חשובים יותר מאשר שהם ישמרו על הכיסא שלהם. הנה לך מקרה שממנו ניתן ללמוד מה יקרה אם יכניסו חוקי פיקוח על כלי נשק בארה"ב ואיך באפשרותם לשנות את המצב. דבר אחרון אם אתה באמת חושב שיהיה קל באותה מידה להשיג כלי נשק לאחר החוקים בוא נסביר לך משהו פשוט בארה"ב לקנות אקדח זה פשוט מאוד ללכת לכנס של אוהבי כלי נשק שם בכלל אין פיקוח וכל אחד יכול לקנות איזה אקדח שהוא רוצה, בשביל לקנות כדורים לרובה שהוא כרגע קנה כל מה שהוא צריך לעשות זה ללכת ל-wallmart ולקנות כמה קופסאות כדורים שבא לו - אם אתה חושב שרמת הקלות היא ללמצוא סוחר בכלי נשק ולקנות ממנו כדורים את חי בארץ חלומות מאוד נחמדה.
ggg , ta  |  14.11.15
7.
ל-3 השטות של ענישה הוכיחה את עצמה כלא יעילה בעליל
עובדתית ענישה מוגברת לא מפחיתה עבירות, דרך אגב לעומת ענישה על כל עבירה אפילו הקלה ביותר. הסיבה היא פשוטה אנשים בטוחים שהם לא יתפסו או לחילופין מבצעים פעולות ללא מחשבה (כמו בהרבה מקרי הריגה במכות עם סכינים). ענישה על כל עבירה קלה מייצרת תחושה שיתפסו אותך על כל דבר שתעשה כך שאדם מראש לא יסתובב עם סכין (למקרה שלא ידעת מדובר בעבירה פלילית להסתובב עם סכין) פתרון נוסף למרות שהוא מבוצע רק אחרי העבירה הוא טיפול מקיף באדם המבצע את העבירה ונתינת אפשרות לחזור לחברה בצורה מלאה לאחר העבירה (במידה והוא נמצא לא מזיק לאחר טיפול). הדרישה להחמיר בענישה היא תגובה לא רציונלית שנובעת בעיקר מהצורך בנקמה באדם שביצע את העבירה ולא כאמצעי מניעה של פשעים עתידיים. תשאל את הבריטים במאה ה-10 כאשר היה עונש מוות כמה פשעים נמנעו בזכות העונש הזה... מספרים שבזמן שתלו למוות גנב, גנבים אחרים הסתובבו בקהל וגנבו מאנשים.
ggg , ta  |  14.11.15
6.
בארה"ב מעמידים ממש עכשיו ילד בן 8 לדין על רצח (!!) והוא הולך לשבת בכלא
כל חייו אם לא יוצא להורג אפילו ( בכל זאת קשה להאמין שיהרגו אותו , אבל מאסר לכל החיים בוודאי שהוא הולך ) ,בגלל שהוא רצח את אחותו בת השנה בגלל שבכתה והפריעה לו עם הבכי (מקרה מזעזע בפני עצמו ) , פה מחבל בן 13 לא עומד לדין אפילו ולא יושב יום אחד במעצר כי הוא " ילד " . זה שדקה לפני זה ניסה לרצוח ילדים אחרים לא מפריע לאף אחד. אנחנו יותר מידי יפי נפש , יותר מידי מתעסקים בתקינות פוליטית ולכן אנחנו נראים ככה. חלאס, תורידו מסיכות ותחזירו לעצמכם את ההיגיון ואינסטינקט ההשרדות הבסיסי .
רן נואמה  |  14.11.15
4.
הזכות לשאת נשק מעוגנת בחוקה האמריקאית...
...והסיבה לכך היא על מנת שהעם האמריקני יוכל להתקומם, במידה ושלטון עריץ ינסה ליטול ממנו את החירויות אשר הושגו בקושי רב. אם אזרחים נהרגים כתוצאה מתקריות ירי זה מצער מאוד, אולם אינו סותר את הייעוד המקורי של נשק זה. אנחנו רואים שבפועל פושעים וטרוריסטים אינם מתקשים להשיג רובים ואקדחים, גם במדינות בהן קיימים חוקים נוקשים כנגד מכירה ואחזקה של כלי נשק. מכאן שהדבר היחיד שחוקים אלו משיגים הוא את שלילת זכותם של האזרחים שומרי החוק להגן על עצמם.
אורן  |  14.11.15
לכל התגובות