אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקירת תוספי המזון בארה"ב: "חלק מהגלולות - שמן הנחשים של המאה ה-21" צילום: סי די בנק

חקירת תוספי המזון בארה"ב: "חלק מהגלולות - שמן הנחשים של המאה ה-21"

גורמים פדרליים חשפו אתמול חקירה כוללת נגד שורה של יצרניות תוספי מזון אמריקאיות מהדרג המשני: שיווק מוצר סינתטי שתואר כ'צמחי' - וגרימה לפגיעות בכבד, מכירת מוצרי הרזיה במצג שווא ומכירת גלולות טיפוליות ללא כל ביסוס מדעי

18.11.2015, 12:39 | מיקי גרינפלד

הדרמה הגדולה שנוצרה אתמול סביב חברות הוויטמינים ותוספי המזון התבררה בסופו של דבר כהרבה פחות מסעירה מבחינה ציבורית מכפי שנראה בשלב ראשון - והחברות הגדולות, לפחות בינתיים, יוצאות מהפרשה ללא כל פגיעה במעמדן. עם זאת, החקירות שכן מתנהלות חושפות תמונה לא פשוטה של שוק התוספים והגלולות.  

קראו עוד בכלכליסט

הדרמה החלה אתמול לפני הצהריים (שעון מזרח ארה"ב), עם הודעה שצאה מטעם משרד המשפטים האמריקאי, לצד סוכנויות פדרליות נוספות. בהודעה נאמר כי נציגי המשרד והסוכנויות ידווחו בהמשך במסיבת עיתונאים על חקירה פלילית וסנקציות אזרחיות נגד חברות וויטמינים ותוספי מזון, לנוכח התנהלות פסולה ומנוגדת לחוק.

 

ההודעה הפילה תוך דקות את מניות תוספי המזון הגדולות

, כשהנפגעת הגדולה היתה GNC שצללה בלמעלה מ-23%. חברת Vitamin Shoppe איבדה כמעט 8% והרבלייף ירדה בלמעלה מ-4%. רק בהמשך, במסגרת מסיבת העיתונאים, התברר שלא כצעקתה: שהחקירה מתייחסת בעיקרה ליצרניות אחרות לגמרי, הרבה פחות מוכרות. GNC סיימה את היום בירידה של 6.4%, הרבלייף ירדה ב-1.3% ו-VS ב-5%.

במסיבת העיתונאים עדכנו נציגי משרד המשפטים, לצד נציגי ה-FDA, מועצת המסחר וסוכנויות נוספות על חקירה פלילית וסנקציות אזרחיות נגד שורה של יצרניות תוספי מזון, בגין דיווחים מטעים וכוזבים על מוצריהן.

החברה שעומדת מול החקירה המשמעותית ביותר היא יצרנית התוספים USP Labs, לצד 4 ממנהליה. החברה והמנהלים נחשדים בקשירת קשר לביצוע פשע של פרסום מטעה ושיווק של מוצרים מסוכנים. על פי משרד המשפטים האמריקאי, ב-USP Labs סיווגו חלק מהמוצרים במבוססים על חומרים מן הצומח, בעוד שבפועל דובר במוצרים סינתטיים ב-100%.

על פי החשדות, חלק מהמוצרים האמורים גרמו למשתמשים פגיעות פנימיות בכבד, בכמה מקרים עד כדי צהבת חריפה וצורך בהשתלות כבד. "ההאשמות USP Labs נגד ונציגויותיה צריכות להיות קריאת השכמה לכל תעשיית תוספי המזון", אמר בנג'מין מיזר (Benjamin Mizer) נציג משרד המשפטים במסיבת העיתונאים. 

על פי מועצת המסחר הפדרלית, האמריקאים מוצאים בשנה 40 מיליארד דולר על תוספי מזון. ריילי דולן, שהתייחס למוצרים בשוק: "חברות רבות מספקות מה שהן מבטיחות לספק, אך בכמה מהמקרים מדובר בלא יותר משמן הנחשים של המאה ה21", אמר דולן. 

בין החברות האחרות שעומדות בפני סנקציות גם חברת Sunrise Nutraceuticals, ששיווקה אחד ממוצריה כגלולה המסייעת לריפוי התמכרות לגלולות מבוססות אופיום - החברה מכרה ללקוחות בקבוק גלולות ב-75 דולר. החברה נדרשה על ידי מועצת המסחר האמריקאית להפסיק לשווק את הגלולה עד שיספקו לרשות ביסוס מדעי מספק בעניין יכולת הריפוי של הגלולה.

הגורמים הפדרלים פועלים במקביל להסדרת סנקציות במסגרת הסדר נגד 3 יצרניות בטענה לשיווק מטעה של מוצרים להורדת משקל - בידיעה כי לא היה בהם כדי לסייע למטרה זו. המוצרים האמורים שווקו תחת השמות W8-B-Gone; CITRI-SLIM 41; Quick & Easy. 

הרשויות מנהלות בנוסף מגעים לעסקה עם כמה חברות שחברו יחד לשיווק תוסף מזון הממותג בשם  Pure Green Coffee, גם במקרה זה תחת המיצג המטעה של מוצר המסייע להורדת משקל.

אילוסטרציה, צילום: סי די בנק אילוסטרציה | צילום: סי די בנק אילוסטרציה, צילום: סי די בנק

תגיות