אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גלנט נגד יו"ר עמידר: "מנסה למקסם רווחים על חשבון האוכלוסייה החלשה בישראל" צילום: אוראל כהן

גלנט נגד יו"ר עמידר: "מנסה למקסם רווחים על חשבון האוכלוסייה החלשה בישראל"

שר השיכון שלח מכתב לוועדה לביקורת המדינה לקראת דיון שמתקיים הבוקר ובו הוא מבהיר כי תוכניתו של יו"ר החברה המשכנת לגיוס כספים בשוק ההון במטרה לרכוש דירות לזכאים כבר הוצגה בפניו בעבר ונפסלה. "משמעותה של תכניתו היא הפרטת הדיור הציבורי והפקרת הדיירים"

08.12.2015, 10:00 | אמיתי גזית

"יו"ר מועצת המנהלים של עמידר מנסה למקסם רווחים על חשבון האוכלוסיה החלשה בישראל, ופועל בניגוד לסמכות ולמדניות משרד הבינוי", כך כתב שר הבינוי יואב גלנט ליו"ר ועדת ביקרות המדינה ח"כ קארין אלהרר, לקראת דיון המתקיים בוועדה היום (ג').

קראו עוד בכלכליסט

גלנט התייחס במכתבו החריף לתוכנית שהציג יצחק לקס, יו"ר מועצת המנהלים של עמידר, לפני יומיים בועידת ישראל לעסקים. על פי התוכנית עמידר, תגייס 2.5 מיליארד שקלים בשוק ההון לצורך רכישת 2,400 דירות למאגר הדירות הציבורי. המהלך כולל העברת כ-40 אלף הדירות שמנהלת עמידר לבעלותה, בעוד שכיום הן בבעלות משרד הבינוי, ועמידר משמשת רק חברת הניהול שלהן. החוב ישולם באמצעו הכנסות משכר הדירה שמוערך בהיקף של כ-200 מליון שקלים בשנה. לסכום זה יתווספו 200 מליון שקלים נוספים מקופת האוצר.

אלא שממכתבו של גלנט עולה כי הוא מתנגד לתוכנית ואף אסר על לקס לקדמה. "כוונתו של היו"ר להעביר נכסי מדינה לבעלות חברת עמידר, הוצגה בפני על ידו בעבר. פסלתי אותה והנחיתי אותו שלא לקדם עוד את הנושא" כתב.

לקס. מקדם את תוכניתו בניגוד לעמדת משרד השיכון, צילום: נמרוד גליקמן לקס. מקדם את תוכניתו בניגוד לעמדת משרד השיכון | צילום: נמרוד גליקמן לקס. מקדם את תוכניתו בניגוד לעמדת משרד השיכון, צילום: נמרוד גליקמן

במכתבו מבהיר גלנט כי לדעתו המהלך של לקס מסוכן לעתיד הדיור הציבור "גורל האוכלוסייה החלשה בישראל מופקד בידי הממשלה הנבחרת, ולא בידי גורמים בעלי אינטרס. משמעותה של תכניתו היא הפרטת הדיור הציבורי והפקרת הדיירים הזקוקים לו, פשוטו כמשמעו. כל אמירה אחרת היא מכבסת מילים".

בהמשך הוא מבקר בחריפות את אופן ההתנהלות של לקס שאינה בתיאום עימו "למרות ההנחיה הברורה, היו"ר ממשיך לפעול מול חברי כנסת, כלי תקשורת וגורמים נוספים, בניגוד מפורש להנחיותיי. התנהלות מסוג זה של פקידות כלפי דרג נבחר הינה בבחינת ליקוי מאורות.

כשם שאסרתי, לפני כחודשיים, על המהלך שיזם יו"ר הדירקטוריון של עמידר, לשינוי מעמד החברה, במטרה להעלות את שכר הבכירים בה, אאסור גם הפעם על כוונות ההפרטה של היו"ר".

דב חנין: "אי אפשר לעשות רוויחם ממצוקה"

במהלך הדיון בועדת ביקורת המדינה, אמר ח"כ דב חנין בהתייחסו למכתב של גלנט "אי אפשר לעשות רווחים ממצוקה".

לדברי ח"כ חנין: "המהלך שאנחנו מדברים עליו הוא הפרטת עמידר. זה חמור מאוד. הפיל הזה משתולל ודורס אנשים בלי רחמים. צריך להגיד בצורה ברורה: אי אפשר לעשות רווחים ממצוקה. כל הקונספציה של להפוך את עמידר לחברה רוויחת ועסקית היא מסוכנת וחסרת בסיס. המכתב של משרד השיכון מלמד שיש בישראל שתי ממשלות. אומרים לנו שחסר כסף לדיור הציבורי. אבל יש כסף ואנחנו יודעים בדיוק איפה נמצאים 3 מילארד שקלים שנלקחו מהדיור הציבורי. את הכסף הזה צריך להחזיר מיד ולקנות איתו דירות לדיור הציבורי".

בתום הדיון אמרה יו"ר הועדה חברת הכנסת קארין אלהרר: "לא יתכן שמהלך כזה של העברת בעלות יקרה. מדובר בכסף של הציבור ובזכות בסיסית של משפחות רבות. איפה ישמע הדבר ההזוי הזה שמאפשר לפקיד ציבור להתנהל על דעת עצמו ובניגוד מוחלט להחלטת השר. בכוונתי לקיים דיון בהקדם בנוכחות שר השיכון ולוודא שהסיפור הזה נפתר בהקדם, לא על חשבון גבם של אלו שממתינים שנים לדיור הציבורי".

 

מחברת עמידר נמסר: "דירקטוריון עמידר רואה למול עיניו אך ורק את טובת דיירי הדיור הציבורי והממתינים לדיור ועובד בשיתוף פעולה מלא מול הנהלת משרד הבינוי והשיכון, משרד האוצר, קבינט הדיור, רשות החברות הממשלתיות וכנסת ישראל. במסגרת שיתוף פעולה זה ובידיעת צמרת משרד הבינוי והשיכון, הכינו רשות החברות הממשלתיות וחברת עמידר תכנית, אשר יועדה להגיע בזמן הקרוב אל משרד הבינוי והשיכון ועיקרה רכישת אלפי דירות חדשות אשר תשים סוף לרשימה המבישה של הזכאים לדיור ציבורי הממתינים שנים לדירה - תכנית זו תוביל לגיוס הון מהיר של 2.5 מיליארד שקלים באמצעות שוק הון וכך תתאפשר רכישת הדירות בפרק זמן שלא יעלה על שנתיים. עמידר מדגישה כי אין מדובר בהליך של הפרטה, אלא להיפך. הדירות נשארות 100% בבעלות המדינה. זאת בנוסף לתכנית שיפוץ אלפי דירות עמידר במאות מיליוני שקלים אשר מיושמת כבר בשטח. בנוסף לכך מבקשת עמידר להדגיש כי הליך שינויי סיווג החברה הוא הליך הנמצא בסמכותה הבלעדית של רשות החברות הממשלתיות ואין לעמידר שום שיקול דעת ויכולת ליזום או להשפיע על הליך זה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות