אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למכור את מגה כמקשה אחת? רק ועד העובדים ירוויח מכך צילום: דוד הכהן

ניתוח כלכליסט

למכור את מגה כמקשה אחת? רק ועד העובדים ירוויח מכך

שר האוצר ויו"ר ההסתדרות התייצבו מאחורי עובדי מגה, וקראו לנאמנים למכור את הרשת לרוכש אחד כדי לשמור על זכויות העובדים. אבל ליוקר המחיה, לחברות המזון ואפילו למי שירכוש את מגה - עדיף שהסניפים יחולקו בין הרבה שחקנים

21.01.2016, 13:57 | נורית קדוש

הקריאה של שר האוצר משה כחלון לנאמנים שמונו למגה, לפעול למכירתה כמקשה אחת — מעוררת לא מעט תהיות. כחלון הצטרף בכך לעמדתם של ועד עובדי מגה ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, המעוניינים במכירת הרשת לרוכש אחד מתוך הנחה שכך יישמרו זכויותיהם של העובדים.

קראו עוד בכלכליסט

בימיהם הראשונים בתפקיד, מתרכזים הנאמנים — גבי טרבלסי, אמיר ברטוב ואהוד גינדס — בעיקר בתפעול הרשת ובהבטחת תשלום החובות לנושים, ועדיין אינם עוסקים במכירת הרשת. אולם גם הם הבטיחו השבוע לעובדים שיפעלו למכירת הרשת בשלמותה.

נאמני מגה רו"ח גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר בר טוב, צילום: עמית שעל נאמני מגה רו"ח גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר בר טוב | צילום: עמית שעל נאמני מגה רו"ח גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר בר טוב, צילום: עמית שעל

אולם למכירה כזאת תהיה השלכה על התחרותיות בענף המזון ועל עתידם של לא מעט מהגורמים הפועלים בו. לכן, הדילמה המרכזית היא האם שימור ההסכם הקיבוצי של עובדי מגה אכן מצדיק מכירה לגורם אחד שעלולה לסכן את הענף. בכיר בענף המזון טען אתמול, כי אותו הסכם קיבוצי כבר אינו כה ייחודי. "גם אם יבקשו מניסנקורן למנות את הבדלים בין ההסכם הקיבוצי של עובדי מגה לתנאים ברשתות המתחרות שפועלות מכוח צו ההרחבה — ספק אם יוכל להציג הבדלים משמעותיים", הוא אומר. לדברי הגורם, ככל שמצבה של מגה החמיר, ההנהלה פגעה בתנאי העובדים. בין השאר, בוטלו תשלום על שעות ערב ותוספת לימי הבראה וביוני קוצצו תנאי העסקת העובדים בכ־35 מיליון שקל בשנה.

גורמים בענף המזון העריכו שההמלצה של כחלון למכור את הרשת בשלמותה נועדה להכשיר את מכירתה לרמי לוי, אחד השחקנים היחידים בשוק שיכול להגיש הצעה לרכישת הרשת במלואה. אותם גורמים הזכירו את קשריהם הפוליטיים והחברתיים של כחלון ואחיו קובי, לשעבר ממלא מקום ראש עיריית ירושלים, עם לוי. במקרה כזה, ההצהרה של כחלון נועדה גם לאוזניו של ממלא מקום הממונה על ההגבלים העסקיים, אורי שוורץ, כדי להקטין את התנגדותו, אם קיימת, להפיכת לוי לשחקן השני בענף קמעונאות המזון.

הספקים רוצים תמורה גבוהה

מי שאפשרו למגה לשרוד, בעיקר בחודשים האחרונים, היו חברות המזון והספקים שנדרשו לגלות אחריות לגורל העובדים. הם המשיכו לספק סחורה למגה, על אף שלא היה ברור אם היא תוכל לשרוד בזמן שבעליה — שרגא בירן וארגוני הקניות של הקיבוצים — מפגינים חוסר מחויבות ואינם מזרימים כסף לקופתה. אותם ספקים מצאו עצמם השבוע עם חובות של 477 מיליון שקל.

מן ההגינות, שהנאמנים יפעלו להשיג את התמורה הגבוהה ביותר עבור הרשת, כדי להשיב לספקים חלק גדול ככל הניתן מהחובות. מכירה של מגה למספר גורמים צפויה להכניס יותר כסף לקופת הנאמנים, כפי שקרה לאחרונה במכירת You, הרשת המוזלת של מגה. ההצעה הגבוהה ביותר לרכישת 55 סניפי You מגורם אחד' היתה 79 מיליון שקל. לבסוף מגה מכרה את הסניפים לכמה גורמים וקיבלה תמורתם 120 מיליון שקל. מבחינה זאת, גם הנושים שאינם ספקים, כמו הבנקים, יעדיפו מכירה בחלקים.

מבחינת הספקים, המכירה תשפיע לא רק על החזר חובות העבר אלא גם על מבנה השוק העתידי. כיום ליינות ביתן 68 סניפים, לוויקטורי 41 ולרמי לוי 40. הספקים יעדיפו ש־127 סניפי מגה יתחלקו בין 4־5 שחקנים שונים כדי לא לעמוד מול רשת שצומחת בבת אחד פי שלושה־ארבעה, ועומדת בסיכון שעלול בסופו של דבר לפגוע בהם.

שיקול נוסף של הספקים משותף גם לצרכנים: אם ייווצר שחקן ענק של כ־160 סניפים, הוא יהיה מצד אחד בעל כוח קנייה גדול מאוד מול חברות המזון ויוכל להוריד את מחירי הקנייה שלו, אך מצד שני לא יושפע מתחרות וישמור על רמת מחירים גבוהה לצרכן. כך שמבחינת האינטרס הצרכני, שאמור לעמוד בראש מעייניו של כחלון, מכירת מגה כמקשה אחת אמורה להיפסל על הסף.

רשת ענק חדשה תשיב את שוק קמעונאות המזון לימי הדואופול של שופרסל־מגה. הנפגעים העיקרים יהיו הקהל השבוי של החנויות העירוניות, כמו הקשישים והצעירים שאינם יכולים לצאת לחנויות הדיסקאונט באזורי התעשייה. גם אם רמי לוי יזכה במגה, הוא יצטרך לממן את הרכישה — מה שעשוי לפגוע בתמחור בחנויות הדיסקאונט שלו.

להגן אחרת על העובדים

גם כששואלים את המועמדים בענף לרכוש את מגה, עולה העדפתם לרכוש רק חלק מסניפי הרשת. למרות ההזדמנות החד־פעמית להפוך לרשת המזון השנייה בגודלה, הרשתות הפרטיות הן משפחתיות ומנוהלות על ידי צוות מצומצם וכלים מוגבלים. קליטת 127 חנויות ואלפי עובדים והתאמת המבנה ארגוני לטיפול ב־160 סניפים יהיו תהליך קשה ומסוכן. כל אחד מהקמעונאים הפרטיים ראה לפני עשור את השנה הקשה שעברה על שופרסל לאחר שקלטה ב־2006 את קלאבמרקט. בנוסף, כל אחד מהשחקנים בשוק חושש שגורם אחד — גם מחוץ לענף — ישתלט על מגה ויהיה גדול מאוד מהם, ולכן הם מעדיפים מכירה בחלקים.

כשהנאמנים יניחו לפני הממונה על ההגבלים העסקיים את העסקה הסופית למכירת מגה, הוא יצטרך לשים לנגד עיניו את השפעת המיזוג של שופרסל וקלאבמרקט על שוק המזון. כזכור, הממונה באותה עת דרור שטרום נימק את המיזוג בדוקטרינת החברה הכושלת: נוכח הפער בהצעות המחיר שקיבלו נאמני קלאבמרקט, התקשה שטרום לפסול את הצעת שופרסל לשלם כמיליארד שקל ולהעדיף הצעה שנייה שעמדה על כ־200 מיליון שקל בלבד.

אלא שאת המחיר שילמו הצרכנים, המתחרים (ובראשם מגה), ולא פחות מכך, ראשי שופרסל שהכוח שהשיגו הוביל אותם לכלא לאחר שהורשעו בהסדר כובל ובעבירות הגבלים עסקיים. השמירה על העובדים הרי לא תהיה מושלמת: מי שיקנה את מגה כיחידה אחת לא ייקח על עצמו את ההתחייבות לוותק שצברו העובדים. כך שנראה שעל משרד האוצר להשקיע את מרצו בהצבת תקן העסקה אחיד לכל עובדי הענף. כך, יישמר האינטרס של העובדים מבלי שיפגעו האינטרסים של שאר בעלי העניין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
מגה זה דוגמה לשיטה חולה בחברות גדולות שאין אחריות בעלים
חברה בע"מ שיטה טובה שמתקיימים כמה דברים בסיסים ומה שקרה במגה זה בדיוק מה שקרה באופיס דיפו אייס ועוד רבות טובות שנפלו א. אחריות ניהולית לטווח ארוך של מנהלים ולא על בסיס של שנה. בשביל זה הם מקבלים שכר גבוה ב. כנ"ל לגבי בעלים ומשיכה של רווח ג. התנהלות אחרית מבוקרת צנועה של בעלי האחריות. כל אלו לא היו במגה ועוד רבות כמוה ולכן היה נפלה חזירות חוסר מקצועיות פשוט גנבים עם רישיון ועניבה
חיים  |  21.01.16
5.
וועד מליטנטי?
הוועד במגה לא קיים אלא יש רק יו"ר וועד הדואג לעצמו בלבד ,הרוכש החדש ישמן אותו כפי שעשתה הנהלת מגה לאייל מיום היבחרו שימנו אותו ועשו מה שהם רוצים עד היום ולכן הגענו לאן שהגענו .אם יעשו הרמת מסך ליו"ר הוועד על התנאים והכספים שהוא לקח תהייה חגיגה בתקשורת .
בני , ב"ש  |  21.01.16
לכל התגובות